کد خبر: ۴۸۸۷۸۰
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۵
نتایج ضعیف و کادر فنی پرمدعا
طی یکسال گذشته و پس از روی کار آمدن محمد درخشان رییس فدراسیون جودو، نمایندگان جودوی ایران در ۱۳ رقابت رسمی و تورنمنت بین‌المللی به روی تاتامی رفتند و نتایج ضعیفی را بدست آوردند تا جودوی ایران کماکان بر روی نوار ناکامی باشد.
آفتاب‌‌نیوز :  طی یک سال گذشته و پس از روی کار آمدن محمد درخشان به عنوان رییس فدراسیون جودو در مجموع ۹۹ جودوکار ایران در  ۱۳ رقابت بین‌المللی حاضر شدند که حاصل آن یک مدال طلا، ۵ نقره و ۱۳ برنز و حذف ۸۰ جودوکار ایران بود.

به گزارش ایسنا،این نتایج ضعیف در حالی طی یکسال اخیر و در ادامه روند نزولی جودوی ایران طی سال های گذشته بدست آمده که محمد منصوری سرمربی تیم ملی بزرگسالان ایران اخیرا در مصاحبه‌ای عنوان کرده است"متاسفانه همه فکر می کنند در تمامی اعزام‌ها جودوکاران باید مدال بگیرند!"

 هر چند سرمربی تیم ملی بزرگسالان که در هدایت تیم‌های ملی جوانان و امید نیز نقش پررنگی دارد با اعتماد بنفس بالا و نگاهی طلبکارانه سعی در عادی نشان دادن شرایط و نتایج جودوی ایران دارد اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان جودو، نگاهی به روند حرکتی جودوی ایران طی یکسال گذشته و کسب معدود مدال‌های این رشته نشان می‌دهد جودوی ایران کماکان متکی به نفراتی مانند سعید ملایی و یکی ۲ جودوکار دیگر است و عملا شاهد پرورش و ظهور نفرات نخبه در تیم‌های ملی نبوده‌ایم که این امر لزوم استخدام هرچه سریعتر یک مربی خارجی طراز اول را برای تیم ملی گوشزد می‌کند.

محمد درخشان رییس فدراسیون جودو از همان روز نخست بدست گرفتن مجدد ریاست فدراسیون جودو در چهارم مهرماه سال ۹۵ بارها در مصاحبه‌های متعدد وعده برنامه ریزی فدراسیون برای جذب یک مربی خارجی طراز اول را داده است. حتی نام‌های زیادی نیز به میان آمدند اما تاکنون و پس از گذشت ۱۳ ماه و با وجود در پیش بودن بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ هنوز هیچ خبری از مربی خارجی طراز اول نشده است تا مهمترین وعده رییس فدراسیون جودو عملیاتی نشود.

مطمئنا با ادامه این روند و استفاده از مربیان کنونی نمی‌توانیم چشم‌انداز روشنی را برای جودوی ایران در رقابت‌های مهم بین‌المللی از جمله بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ متصور باشیم.

قطعا هزینه‌های بسیار زیادی برای اعزام این تعداد از جودوکاران به رقابت‌های بین المللی انجام شده است اما متاسفانه علی‌رغم صرف بودجه زیاد از جیب بیت‌المال، بدلیل استفاده از کادر فنی نامناسب و عدم توجه کافی به توسعه زیرساخت‌ها در جودو، هنوز فاصله زیادی با جودوی روز دنیا داریم.

در ادامه نتایج جودوکاران ایران در رقابت‌های بین‌المللی را از اواخر اسفند سال گذشته تاکنون مشاهده می‌کنید:

۲۲ اسفند۹۵:یک نقره و حذف ۷ جودوکار ایران در باکو

۸جودوکار ایران در رقابت‌های گرنداسلم باکو به روی تاتامی رفتند که حاصل آن تک مدال نقره سعید ملایی و حذف ۷ نماینده دیگر ایران شامل محمودی،نوری‌زاده،فتحی‌پور،بریمانلو،خجسته،رشیدی و نوری از این رقابت‌ها بود.

۶فروردین۹۶ :حذف ۱۵ جودوکار و فقط یک برنز در تورنمنت آلمان

۱۶جودوکار نوجوان و جوان ایران در تورنمنت برلین آلمان به روی تاتامی رفتند که حاصل آن تک مدال برنز مجید بریمانلو در وزن ۶۰- کیلوگرم نوجوانان بود.

مهدی عباس‌زاده در وزن ۶۰-،علی یوسفی در وزن ۶۶-،علی صبوحی و علیرضا جعفرزاده در وزن ۷۳-،مهرداد پولادی در وزن ۸۱-،سپهر علی‌نژاد در وزن ۹۰-،علی امینی در وزن ۹۰+ هفت نماینده نوجوانان ایران در این رقابت‌ها بودند که از رسیدن به مدال بازماندند.

تیم جوانان ایران نیز با کیوان مهدی‌زاده در ۵۵-،آرمین پندار در ۶۶-،سینا قمی و رضا پارساپور در ۷۳-،جواد مرادی در ۸۱-،قاسم باغچقی در ۹۰-،علی پرهیزکار در ۱۰۰- و فرزین شاهباز در ۱۰۰+ در این رقابت‌ها حاضر شد که حاصل آن کنار رفتن تمامی نمایندگان ایران بود.

۱۳ فروردین: ۹ جودوکار و فقط یک برنز در گرندپری گرجستان

۹ جودوکار ایران در این تورنمنت به روی تاتامی رفتند که اینبار نیز تنها سعید ملایی موفق به کسب مدال برنز شد و ۸ نماینده دیگر ایران از دور رقابت‌ها کنار رفتند.محمد عباس‌نژاد در وزن ۶۰-،قاسم نوری زاده در وزن ۶۶-،محمد بریمانلو در وزن ۷۳-،سبحان رسولی در وزن ۸۱-،حامد رشیدی و وحید نوری در وزن ۹۰-،رضا رضایی در وزن ۱۰۰- و جعفر پهلوانی در وزن ۱۰۰+ کیلوگرم ۸ جودوکار ایران بودند که از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

در این میان نوری‌زاده،بریمانلو و نوری هر کدام فقط یک برد داشتند و ۵ جودوکار دیگر ایران نیز بدون رسیدن به پیروزی از دور رقابت ها حذف شدند.

۳۱ فروردین: اعزام تیم ۱۰ نفره جودو جوانان ایران به تورنمنت آذربایجان به بهانه نگرفتن ویزا لغو شد!

۲۴ اردیبهشت: سعید ملایی و علیرضا خجسته ۲ نماینده جودوی ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی به ترتیب موفق به کسب مدال طلا و برنز شدند.

۶ خرداد: دو نقره و حذف ۷ جودوکار در رقابت‌های قهرمانی آسیا

رقابت‌های جودوی قهرمانی آسیا در هنگ کنگ با دو مدال نقره محمد رشنونژاد و سعید ملایی و حذف ۷ نماینده دیگر ایران شامل محمدبریمانلو،قاسم نوری‌زاده،علیرضا خجسته،وحید نوری و حمیدرضا ملک‌زاده در آقایان و طاهره آذرپیوند و دنیا آقایی در تیم بانوان همراه بود.

۱۱ تیر: یک برنز و حذف ۴ جودوکار ایران در گرندپری چین

در رقابت‌های گرندپری چین محمد بریمانلو در وزن ۷۳- کیلوگرم به مدال برنز رسید.محمد رشنونژاد در ۶۰-،مهدی فتحی‌پور در ۷۳-،سعید ملایی در ۸۱- و وحید نوری در وزن ۹۰- کیلوگرم نیز با شکست مقابل رقبا از حذف شدند.

۲۳ تیر: ۲ مدال برنز و حذف ۸ جودوکار ایران در نوجوانان آسیا

حاصل کار تیم ۹ نفره نوجوانان پسر ایران و تنها نماینده دختر ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا در بیشکک قزاقستان، ۲ مدال برنز توسط علی یوسفی و علی امینی بود.

۲۵ تیر: دو نقره و ۲ برنز آقایان و ۲ برنز بانوان و حذف ۷ جودوکار ایران در جوانان آسیا

علیرضا خجسته در ۶۶- کیلوگرم و جواد مرادی در وزن ۸۱- کیلوگرم به مدال نقره جوانان آسیا رسیدند.قاسم باغچقی در ۹۰-،علی پرهیزکار در ۱۰۰- برای آقایان و مریم بربط در ۷۰- و زهرا باقری در وزن ۷۸- کیلوگرم نیز برای تیم بانوان ایران در رقابت‌های جوانان آسیا در بیشکک قزاقستان به مدال برنز رسیدند.

سهیل جمال آبادی در ۵۵-،محمدرضا صدیقی در ۶۰-،جعفر فیروزآبادی در ۶۶-،امین کامیابی در ۷۳-،حامد رشیدی در ۹۰- و حمیدرضا ملک‌زاده در ۱۰۰+ کیلوگرم برای تیم آقایان و لیلا سیاوشی نیز برای تیم بانوان از رسیدن به مدال بازماندند.

۱۱ مرداد : یک هفته مانده به رقابت‌های نوجوانان جهان در شیلی، فدراسیون جودو اعزام تیم ایران به این رقابت‌ها را لغو کرد و این در حالی بود که اصلا ثبت‌نامی از سوی فدراسیون برای حضور ایران در این رقابت‌ها انجام نشده بود. محمد درخشان رییس فدراسیون جودو نداشتن فرصت و پتانسیل کافی و پی بردن به سطح فنی پایین جودوکاران ایران در کنار هزینه‌های بالای اعزام را از دلایل لغو حضور تیم ملی نوجوانان در رقابت‌های قهرمانی جهان عنوان کرد!

۳۰ مرداد:حذف زودهنگام ۲ جودوکار ایران از یونیورسیاد

تورج چناری در وزن ۸۱- و علیرضا سجادی‌فر در وزن ۱۰۰+ کیلوگرم ۲ جودوکار ایران در بازی‌های دانشجویان جهان بودند که حذف زودهنگامی از این رقابت‌ها داشتند.

شهریور ۹۶: برنز ملایی در قهرمانی جهان و حذف دیگر نمایندگان ایران

تیم ملی جودوی بزرگسالان ایران با ترکیب ناقص و تنها با ۴ جودوکار عازم رقابت‌های قهرمانی جهان در مجارستان شد که حاصل آن مدال برنز سعید ملایی در وزن ۸۱- کیلوگرم و حذف محمد رشنونژاد در ۶۰-، محمدبریمانلو در ۷۳- و رامین صفویه در وزن ۱۰۰- کیلوگرم بود.

۱۵ مهر: یک برنز و حذف ۸ جودوکار ایران در تورنمنت روسیه

تیم جودو نوجوانان خراسان شمالی با ۹ جودوکار در تورنمنت روسیه حاضر شد که حاصل آن تک مدال برنز امیرحسین یزدانی در وزن ۵۰- کیلوگرم و حذف ۸ نماینده دیگر ایران بود.

۲۹ مهر: حذف ۶ جودوکار ایران در رقابت‌های جوانان جهان

جعفر فیروزآبادی در ۶۰-،علیرضا خجسته در ۶۶-،جواد مرادی در ۸۱-،قاسم باغچقی در ۹۰-،علی پرهیزکار در ۱۰۰- و حمیدرضا ملک‌زاده در ۱۰۰+کیلوگرم ۶ جودوکار ایران در رقابت‌های جوانان جهان در زاگرب کرواسی بودند که با شکست مقابل رقبا راه به جایی نبردند.

احمدکاظمی سرمربیگری این تیم را بر عهده داشت و محمد منصوری نیز در کنار کادر فنی حضور داشت.

۶ آبان: حذف ۵ جودوکار ایران و باز هم برنز ملایی اینبار در گرنداسلم ابوظبی

محمد رشنونژاد در ۶۰-،قاسم نوری‌زاده در ۶۶-،محمد بریمانلو و مهدی فتحی پور در ۷۳- و وحید نوری در وزن ۹۰- کیلوگرم ۵ نماینده ایران بودند که با شکست مقابل رقبا راه به جایی نبردند و اینبار نیز سعید ملایی با مدال برنز خود تنها مدال‌آور ایران در گرنداسلم ابوظبی بود. هدایت این تیم بر عهده محمد منصوری بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین