کد خبر: ۴۸۹۵۷۹
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
روزنامه الاخبار لبنان نوشت که واشنگتن، وزیر مشاور عربستان در امور شورای همکاری خلیج فارس را به دلیل سیاست ریاض در قبال لبنان به شدت توبیخ کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
 روزنامه الاخبار لبنان نوشت: موضع آمریکا که در روزهای گذشته مشخص شد نشان دهنده شکست بزرگ عربستان در تحقق اهدافش از برکناری سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان است. با اینکه آمریکایی‌ها شرکای اصلی ولیعهد عربستان در کودتای اخیرش هستند و جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سه شبانه روز در حال آماده کردن کودتا با بن سلمان چند روز قبل از "تار و مار کردن شاهزادگان" و "برکناری" آنها بود اما نگرانی آمریکا از جسارت و گستاخی عربستان افزایش یافته است تا حدی که ثامر السبهان، وزیر مشاور در امور شورای همکاری خلیج فارس طی سفر اخیرش به واشنگتن از سوی مسؤولان آمریکایی به شدت توبیخ شد. 
 
منابع غربی اعلام کردند: السبهان طی دو نشست متفاوت در آمریکا این سرنش‌ها و توبیخ‌ها را شنید. یکی در نشست اولش در وزارت خارجه با حضور نماینده آژانس امنیت ملی آمریکا و دومی در وزارت دفاع. آمریکایی‌ها به السبهان گفتند که برخورد عربستان با لبنان گستاخانه است و این برخوردها به منافع آمریکا در لبنان آسیب می‌رساند. 
 
منابع آگاه اعلام کردند: آمریکایی‌هایی که در آغاز از کودتای بن سلمان استقبال کردند بعدا بازنگری کرده و خطر علیه منافعشان در لبنان را دریافتند. موضع جدی لبنان در قبال عربستان و همبستگی گسترده با سعد حریری و تبدیل شدن اظهارات دشمنانشان در لبنان (میشل عون، رئیس‌جمهور و سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان) به اظهارات معقول و مقبول در نزد همگان، عواملی بود که آن‌ها را به تحرک برای پایان دادن به گستاخی عربستان واداشت. بعد از سکوت پنج روزه آمریکایی‌ها (کاخ سفید و وزارت خارجه) بیانیه‌های واضحی را در حمایت از حریری به عنوان یک شریک قابل اعتماد منتشر کردند و بعد از آن از طریق السبهان نامه‌هایی را برای محمد بن سلمان فرستادند تا به اقدامات شکست خورده پایان دهد. 
 
اخیرا ولیعهد عربستان دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده، چهار وزیر کنونی و ده‌ها وزیر سابق را به اتهام مبارزه با فساد صادر کرد که برخی این اقدام او را برای کنار زدن رقبایش و به دست گرفتن کامل قدرت می‌دانند. همزمان نیز ریاض سعد حریری را به عربستان کشانده و وی استعفایش را از آنجا اعلام کرد. مسؤولان عربستانی تأکید دارند که ریاض حریری را مجبور به استعفا کرده و وی در عربستان آزاد نیست.
ايسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین