کد خبر: ۴۹۲۴۴
تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۸۵ - ۲۰:۱۹
آفتاب‌‌نیوز : رئیس مجلس لبنان افزود: تبادل اسیران دو طرف می تواند راهگشای  مشکلات دیگر بین لبنان و اسرائیل قلمداد شود. 

او در گفت و گوی زنده تلویزیونی با الجزیره گفته است تعرض های مستمر اسرائیل برضد مردم لبنان کاملا از پیش طراحی شده است. نبیه بری می گوید شدت بخشیدن به فشارهای بین المللی بر ضد سوریه و ایران از دیگر اهداف این جنگ است. 
رئیس مجلس لبنان معتقد است اسرائیل در جستجوی انتقام شکست خود در سال 2000 از حزب الله است.
نبیه بری پیش بینی می کند در صورتی که در این جنگ تحمیلی دولت لبنان وارد شود این درگیری ها گسترش خواهد یافت و در پی آن کشورهای عربی نیز بخواهند یا نخواهند وارد کارزار خواهند شد. 

او نتیجه نهایی چنین جنگی را به سود لبنان می داند. رئیس مجلس لبنان در یک موضع انتقادی خطاب به سران کشورهای عربی گفت، اگر نشست سران اتحادیه عرب برای فلسطین و لبنان تشکیل نشود پس چه زمانی برگزاری این نشست واجب است. 

نبیه بری از کشورهای عربی خواست وارد گفت و گوهای وسیع برای حل بحران خاورمیانه شوند و اگر برای آنها چنین کاری مقدور نیست در کنار لبنان بایستند. او از کشورهای عرب دارای نفوذ خواست از نفوذ خود بر آمریکا استفاده کنند و راهکاری برای حل بحران از طریق گفت و گو فراهم نمایند.
رئیس مجلس لبنان کشورهای عربی را در مقابل یک گزینه دیگر نیز قرار داد و از آنها خواست که به مواجهه با اسرائیل بپردازند. 

به اعتقاد او آتش لبنان و تجاوزات اسرائیل سرانجام دامن کشورهای عربی را خواهد گرفت و آنان نیز ملزم به ورود به جنگ خواهند بود. 

تحرکات دیپلماتیک بین المللی
از سوی دیگر ژاک شیراک رئیس جمهوری فرانسه به دنبال صدور قطعنامه ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در چارچوب آن آتش بس فوری برقرار شود.

 شیراک در نشست کابینه فرانسه طرح خود را با وزیرانش در میان گذاشته است. تونی بلر نخست وزیر انگلیس نیز برای گفت و گو با بوش به واشنگتن رفت. انگلیس اعلام کرده است دولت بلر امیدوار است در این هفته قطعنامه ای برای آتش بس صادر شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x