کد خبر: ۴۹۴۵۲۹
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۸
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری گفت: اعتیاد در بین زنان در دهه اخیر افزایش یافته ولی زنانه شدن بحث اعتیاد را تکذیب می‌کنم.
آفتاب‌‌نیوز :
علی مویدی خرم آبادی امشب در نشست خبری با اشاره به اهداف سفرش به استان خوزستان اظهار داشت: رصد و بررسی چگونگی مبارزه با مواد مخدر در استان خوزستان از اهداف سفر به شمار می‌رود.

وی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم حساسیت و دغدغه‌ای برای مبارزه با مسئله اعتیاد و مواد مخدر به وجود آمده به طوری که اخیرا این موضوع شکل سازمان یافته و تشکیلاتی به خود گرفته است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه حضرت آقا نیز باتوجه به حساسیت موضوع پیشگیری و مبارزه با اعتیاد به مسئله ورود کرده‌اند، بیان کرد: پس از هر سفر وضعیت استان ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن چشم اندازی از وضعیت استان ترسیم می‌شود.

وی به تنظیم برنامه‌ها با استفاده از تجزیه، تحلیل و بررسی موضوعات آن هم بر اساس پایه علمی اشاره کرد و گفت: برنامه‌ها پس از تنظیم در دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر بررسی می‌شود.

مویدی با اشاره به اینکه پیوست‌های پیشگیری، درمان و مقابله‌ای با مواد مخدر در چشم انداز مطرح شده احصا خواهد شد، عنوان کرد: در کوتاه مدت اقدامات سریع و اورژانسی در این زمینه به عمل خواهد آمد.

وی اضافه کرد: ظرفیت‌ها و سرمایه‌های فرهنگی، معنوی و اجتماعی استان در جهت تحقق برنامه‌ها می‌تواند تاثیر گذار باشد و نیز نقش رسانه‌ها در بحث مطالبه گری و پیگیری از ناحیه مردم و حاکمیت برجسته و مهم است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری خبر داد: با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور از این به بعد بیش از 50 درصد از توان ستاد مبارزه با مواد مخدر از نظر مادی و معنوی متمرکز بحث پیشگیری خواهد بود.

وی با بیان اینکه در 5 سال اخیر رویکرد دولت و نظام تمرکز بر بحث پیشگیری و چگونگی اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر بوده است، ادامه داد: این سقف 50 درصدی در همه برنامه‌های کوتاه، میان مدت و بلند مدت لحاظ خواهد شد.

مویدی با اشاره به اینکه حاکمیت و دولت به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه در حوزه پیشگیری باشد، تصریح کرد: بنابراین باید از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود در بطن جامعه استفاده کرد.

وی در حوزه مقابله با مواد مخدر گفت: تا به امروز بیش از 580 تن انواع مواد مخدر کشف شده که در این زمینه به نسبت مدت مشابه سال گذشته 12 درصد افزایش کشفیات مواد مخدر را شاهد هستیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آماری که در زمینه اعتیاد ارائه می شود چقدر بر اساس واقعیت است، توضیح داد: ما هیچ آمار پنهانی از مردم نداریم و یکی از دستاوردهای 4 الی 5 ساله اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر شفاف سازی آمار، ارقام و اعداد معتادان به مواد مخدر است.

وی ادامه داد: در گذشته به دلایلی شاید بخشی از آمار کتمان می‌شد ولی خوشبختانه امروزه این آمار به صورت شفاف و واضح در اختیار رسانه ها قرار می‌گیرد.

مویدی یادآور شد: بر اساس شیوع شناسی سال 94 بیش از 2 میلیون و 800 نفر مصرف کننده داشته‌ایم در صورتی که در شیوع شناسی قبلی آمار به دلایل مصلحتی بیان نشده بود.

وی افزود: در سال 90 بیش از 3 میلیون نفر مصرف کننده داشته‌ایم که بر اساس شیوع شناسی سال 94 کاهش تعداد مصرف کنندگان را شاهدیم که جزو دستاوردهای 4 الی 5 ساله ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در گذشته چنین اقدام شجاعانه‌ای گرفته نشده که به راحتی آمار واقعی را بدهند اما در یک سال اخیر تصمیم گرفته شد تا آمار واقعی بیان شود از این رو هیچ آمار کتمانی از مردم نداریم.

وی با اشاره به محیط های کاری بیان کرد: یکی از اولویت‌های ما بحث پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های کاری است به طوری که این اقدام در محیط‌های صنعت، اداری و نظامی به صورت جدی انجام می‌شود و هیچ محیط کاری از نگاه و چتر پیشگیری و حمایتی ما پنهان نیست.

مویدی تصریح کرد: در عسلویه دبیرخانه ویژه در زمینه جلوگیری از اعتیاد فعال کردیم؛ در خوزستان نیز محیط‌های صنعتی جزو اولویت‌های ستاد است.

وی با بیان اینکه سمن‌ها سازماندهی و دسته بندی شده‌اند افزود: اکنون 2 هزار و 365 سمن در سطح کشور با ما همکاری می‌کنند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری درباره طرح توزیع موادمخدر به مصرف کنندگان، عنوان کرد: اساسا این حرف غلط و کارشناسی نشده، حرف احساسی، بدون مطالعه و بررسی بود. با مطالعه علمی که انجام دادیم می‌گوییم آن طرح بدون پایه و اساس علمی و نیز به دور قوانین بین‌المللی و حاکم بر جامعه بود.

وی با اشاره به موضوعات مرتبط با دانش آموزان گفت: توزیع مواد مخدر نیز توسط دانش آموزان انجام نمی‌شود.

مویدی بیان کرد: اینکه خوزستان واقع شده در مسیر ترانزیت مواد مخدر بین غرب و شرق و نیز همجواری با دریا اصلی است که وجود دارد ولی باز هم اینکه کریدور مواد مخدر باشد را تایید نمی‌کنم.

وی با بیان اینکه راهکارهایی برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر در خوزستان داریم، ادامه داد: هماهنگی و همدلی که بین پلیس، دستگاه قضایی و واجا در جهت ضربه زدن به شبکه‌های ترانزیت مواد مخدر در استان خوزستان وجود دارد شاید در استان‌های دیگر الگو باشد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری تاکید کرد: برای اولیا، دانش آموزان و مربیان برنامه‌های ویژه ای داریم که در جهت پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر حرکت کنیم.

وی گفت: مرزهای خشکی در شرق کشور همه مسدود نشده‌اند و خلاهایی داریم که هنوز از آن خلاها آسیب می‌بینیم تلاش بر این است که آن خلاها را پر کنیم.

مویدی افزود: تمهیداتی که در شرق کشور داشتیم و موانعی که ایجاد کردیم سبب شد بخش اعظمی از مواد مخدر را به سمت دریا گسیل دادیم که طبیعی است خوزستان به لحاظ ساحلی بودنش هر لحظه امکان دارد از سمت دریا آسیب ببیند.

وی عنوان کرد: ما برنامه‌هایی برای تقویت دریابانی و نیروهایی که در مسیر دریا مقابله می‌کنند داریم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری با اشاره به جایگاه خوزستان در سطح کشور از لحاظ کشفیات مواد مخدر گفت: امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته 88 درصد کشفیات مواد مخدر داشته است.

وی درباره اعتیاد بین زنان تصریح کرد: اعتیاد در بین زنان در دهه اخیر افزایش یافته ولی زنانه شدن بحث اعتیاد را تکذیب می‌کنم. از 2 میلیون و 800 هزار نفر مصرف کننده 10 درصد آن زنان هستند.

منبع: تسنیم
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین