کد خبر: ۴۹۵۴۷۶
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر سبک زندگی و صنعتی شدن آن را از علل اصلی بروز سرطان های نوظهور برشمرد و گفت: همین مساله در ایران سبب افزایش شیوع سرطان های دستگاه گوارش به ویژه سرطان روده (کلورکتال) شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر مهدی عقیلی روز شنبه در نشست خبری دومین کنگره بین المللی و دوازدهمین کنگره ملی کلینیکال آنکولوژی ایران اظهار کرد: سرطان های مری و معده در مناطق شمالی کشور شامل استان های اردبیل، گرگان، گنبد کاووس، خراسان شمالی و رضوی نسبت به سایر مناطق شیوع بیشتری دارد. 

وی توضیح داد: میزان شیوع این نوع از سرطان ها در سایر نواحی کشور با یکدیگر اختلاف زیادی ندارد. 

عقیلی همچنین از شیوع سرطان پروستات در بین مردان در ایران خبر داد و گفت: از آنجایی که سرطان پروستات از جمله سرطان های وابسته به سن است و جمعیت کشور رو به سالمندی پیش می رود، میزان شیوع این سرطان نیز در کشور ما روبه افزایش گذاشته است. 

متخصص رادیولوژی و آنکولوژی با بیان اینکه آمارهای میزان شیوع سرطان در ایران و جهان تقریبا یکسان است، افزود: سالانه بین 90 تا 100 هزار نفر به تعداد مبتلایان به سرطان در کشور افزوده می شود. 

عقیلی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به امر پیشگیری در خصوص بیماری سرطان گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمک انجمن های تخصصی برنامه هایی را در زمینه پیشگیری اولیه و ثانویه تدوین کرده است. 

وی توضیح داد: پیشگیری اولیه جنبه عمومی دارد و شامل افزایش اطلاع و آگاهی مردم نسبت به سبک صحیح زندگی مانند ورزش کردن، مصرف تغذیه سالم، پرهیز از مصرف برخی موادغذایی و دخانیات است و پیشگیری ثانویه شامل غربالگری است که در مورد برخی سرطان ها مانند پروستات، دهانه رحم، کلورکتال (با بررسی خون مخفی در مدفوع) و سینه (با ماموگرافی) این کار انجام می شود. 

عقیلی گفت: درمان سرطان بسیار پرهزینه و سخت است و خانواده و نظام سلامت را با مشکلات زیادی روبه رو می کند اما پیشگیری همواره کم هزینه بوده است؛ از این رو برگزاری برنامه هایی مانند ارائه آموزش های تکمیلی در دانشگاه ها و همچنین برگزاری کنگره های بین المللی و بهره مندی از تجربیات و دستاوردهای نوین جهانی می تواند بسیار موثر باشد. 

وی تاکید کرد: طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال 2035 میلادی تعداد مبتلایان به سرطان به دو برابر میزان کنونی می رسد و کشور ما نیز از آمارهای جهانی مستثنی نیست؛ از این رو باید برنامه های پیشگیرانه با جدیت بیشتری دنبال شود. 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در مورد بیماری سرطان معده با توجه به شیوع آن در کشور، راهنمای درمان (گاید لاینی) تهیه شده و آماده ارائه به مراکز درمانی کشور است. 

** طب سنتی و سرطان 

عقیلی با تاکید بر اینکه طب سنتی نمی تواند سرطان را درمان کند، افزود: طب سنتی در درمان سرطان تنها می تواند در کنار روش های درمانی موجود، عوارض را کاهش داده و به بهبود زندگی بیماران در حین مراحل درمان کمک کند. 

** شیمی درمانی، درمانی کمکی 

دکتر احمد مافی متخصص رادیوتراپی آنکولوژی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه حدود 50 تا 60 درصد مبتلایان به سرطان در صورت تشخیص زودهنگام درمان قطعی می شوند، افزود: روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد که بنا به شدت و نوع بیماری و تشخیص پزشک معالج از آن استفاده می شود. 

وی ادامه داد: در 50 درصد از موارد ابتلا به سرطان، جراحی درمان اصلی است و در 50 درصد مابقی رادیوتراپی و شیمی درمانی به عنوان درمان کمکی به کار گرفته می شود. 

مافی با تاکید بر اینکه هیچ سرطانی رانمی توان صرفا با شیمی درمانی درمان کرد، گفت: اگر درمان سرطان در کشور ما نیز مانند کشورهای پیشرفته به صورت تیمی انجام شود، از بسیاری از موارد شیمی درمانی های غیرضروری که گاها مشاهده می شود در مورد برخی بیماران به کار می رود، کاسته می شود. 

** دستگاه های قدیمی و سرطان 

مافی با تایید قدیمی بودن دستگاه های درمان سرطان در مراکز درمانی کشور به غیر از چند مرکز انگشت شمار اظهار کرد: به رغم اینکه دستگاه ها قدیمی هستند اما اگر پزشکان توجه و دقت و مهارت لازم را در درمان و استفاده از این دستگاه ها به کار برند، قدیمی بودن دستگاه ها نمی تواند سبب بروز عوارض درمانی در بیماران شود. 

وی افزود: البته وجود دستگاه های پیشرفته درمان بیماران می تواند بسیار کمک کننده باشد؛ اما این دستگاه ها نمی توانند جایگزین دقت پزشک شوند و درمان بیماران سرطانی دقت، تخصص و مهارت پزشک اهمیت بیشتری نسبت به دستگاه دارد. 

دومین کنگره بین المللی و دوازدهمین کنگره کلینیکال آنکولوژی ایران از 22 تا 24 آذرماه با حضور 12 سخنران خارجی از کشورهایی مانند کانادا و هند در تهران برگزار می شود. 

به گفته مافی تعداد 230 مقاله تاکنون به دبیرخانه این کنگره ها ارسال شده که از این تعداد 80 مقاله ارائه خواهد شد.

منبع:‌ ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین