کد خبر: ۴۹۶۱۷۱
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰
مشاور امور بانوان شهرداری تهران از اقدامات و برنامه‌های شهرداری مانند بهسازی فضای شهری برای افزایش امنیت زنان و فعال شدن پلیس زن برای مناطق خطرآفرین در سطح محلات خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
فاطمه راکعی که در نشست امنیت زنان در فضای عمومی صحبت می‌کرد، با اشاره به نقش قوانین بازدارنده و نظارت بر اجرای درست آنان برای کنترل آزارهای خیابانی در فضاهای عمومی گفت: در دولت گذشته در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری طرحی در خصوص خشونت‌های خانگی برنامه‌ریزی شده بود که هنوز به صحن علنی راه نیافته است. این طرح می‌تواند در کاهش خشونت علیه زنان نقش موثری داشته باشد.

وی با بیان اینکه در ۴۰ سال گذشته با وجود زنان و مردانی که به حقوق انسان‌ها می‌اندیشند، اما اقدامات آنها به سرانجام قطعی نرسیده است، گفت: در حال حاضر باید تلاش کنیم تا پرسش «چه باید کرد؟» را به «چگونه باید اقدام کرد؟» تبدیل کنیم.

وی با اشاره به دلایل پذیرش سمت مشاور شهردار در امور زنان اظهار کرد: قصد دارم تا در این سمت افرادی که در حوزه فعالیت‌های اجتماعی، احزاب و NGOهای زنان مشغول هستند را کمک کنم و ایده‌هایشان را عملیاتی‌تر نمایند.

راکعی با تاکید بر اینکه باید توجه به نیازهای زنان در برنامه فضای عمومی یعنی حضور آنان در فضای شهر به رسمیت شناخته شود، اضافه کرد: زنان باید در شهر حضور فعال داشته باشند، مشارکت اجتماعی کنند و به این ترتیب فرآیند توسعه با آنان تکمیل شود. احساس ناامنی مشارکت آنان را تضعیف کرده و آسیب‌های اجتماعی را تشدید می‌کند.

مشاور امور بانوان شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شهرها به دلیل تمرکز بالای جمعیت و بدون در نظر گرفتن شاخص‌های انسان محور از آرامش فاصله گرفته‌اند، اظهار کرد: اگر محیط شهری برای زیست زنان امن نباشد، شاهد خشونت و آزار و اذیت آنان خواهیم بود. حتی محیط‌های شغلی نیز گاهی برای زنان امن نیستند. بنابراین تمام دست اندرکاران این حوزه‌ها باید سعی کنند برای زنان امنیت ایجاد کنند و آنان را به فضای شهری بازگردانند.

وی با اشاره به اهمیت ایمن سازی مسیرهای پیاده، نورپردازی، رنگ و طراحی فضاهایی که امکان گریز و پناه گرفتن زنان را در هنگام خطر فراهم می‌کند، گفت: معتقدم جدا بودن فضای حمل و نقل عمومی برای زنان راحتی بیشتری فراهم می‌کند اما این راه حل قطعی برای حل مشکلات نیست.

در بخش دیگری از این نشست لیلا ارشد - مدیر خانه خورشید با اشاره به فعالیت ۱۴ ساله خود در کار کردن با زنان آسیب دیده و کودکان در محله دروازه غار گفت: ما باید برای حل مشکلات این قشر اجتماعی، مراکز مشاوره با کیفیت و رایگان احداث کنیم و یا دست کم دفترچه‌های خدمات درمانی برای ارائه مشاوره به آنان در نظر بگیریم. چرا که وضعیت اقتصادی حال حاضر خانواده‌ها اجازه مراجعه به مشاور برای حل مشکلات کودکان آسیب دیده‌شان را به آنان نمی‌دهد.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت ایجاد یک بانک اطلاعاتی در خصوص افرادی که مرتکب آزارهای خیابانی شده‌اند، تصریح کرد: بسیاری از افرادی که زنان را مورد تعرض قرار می‌دهند، پرونده‌های دیگری نیز در این خصوص دارند. با شناسایی آنان دست‌کم می‌توان ارتباط و کار کردن آنان با کودکان را منع کرد. این در حالیست که آنان به راحتی می‌توانند دست به ادامه بزه‌های خود در خیابان بزنند. چرا باید فردی بارها و بارها مرتکب آزار شود و ما در مراحل آخر متوجه عمق این فاجعه شویم.

به گزارش ایسنا، وی با انتقاد از نبود پیشگیری‌های سه سطحی در آسیب‌های اجتماعی گفت: در حال حاضر مددکاران اجتماعی، در مدارس برای کمک به نوجوانان آسیب دیده حضور ندارند. تربیت جنسی برای کودکان همچنان تابو است. چرا نباید به کودکان بیاموزیم وقتی در معرض چنین رفتارهایی قرار می‌گیرند، چه باید کنند؟
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین