کد خبر: ۴۹۶۲۱۲
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۳۰
طبق یافته های جدید، زنان باردار باید در مورد مصرف آسپرین محتاط باشند چراکه نوزادشان دو برابر بیشتر در معرض فلج مغزی قرار می گیرد.
آفتاب‌‌نیوز :
فلج مغزی یک اختلال نورولوژیکی است که در اوایل کودکی بروز کرده و به گفتار، حرکت و اندام، بینایی و توانایی های یادگیری کودک آسیب دائمی می رساند.

نتایج مطالعه جدید نشان داد نوزادان متولدشده از مادرانی که آسپرین مصرف کرده بودند دو و نیم برابر بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل غیرقابل درمان بودند.

نوزادان قرارگرفته در دوره جنینی در معرض پاراستامول (استامینوفن) ۳۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به فلج مغزی کامل و ۵۰ درصد بیشتر در معرض فلج یک طرف بدن قرار دارند. ایبوپروفن هیچ تاثیری نداشته یا تاثیر کمی دارد.

به نظر می رسد بیشترین خطر ناشی از مصرف مُسکن ها مربوط به اواسط بارداری یعنی زمان حیاتی رشد مغز است.

داروهای نظیر استامینوفن و آسپرین موجب بروز شرایط سمی در رشد مغز شده که منجر به اسیب دائمی می شوند یا در میزان نرمال هورمون های موردنیاز مادر در تنظیم رشد مغز اختلال ایجاد می کنند.

در این مطالعه، محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک ۱۸۵,۶۱۷ مادر و نوزادش را بررسی کردند. حدود ۵۰۰۰ مادر آسپرین و به تعداد مشابه ایبوپروفن مصرف کرده بودند. حدد ۹۰ هزار نفر هم در زمان بارداری استامینوفن مصرف کرده بودند.

به گزارش مهر، تیم تحقیق دریافت ۳۵۷ نوزاد دچار مشکلات مغزی شده بودند؛ نوزادانی که از مادران مصرف کننده اسپرین متولد شده بودند بیشتر در معرض فلج کامل مغزی بودند.

آسپرین معروف به «استیل سالسیلیک اسید» دارویی است که برای درمان درد، تب یا التهاب استفاده می شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین