کد خبر: ۴۹۶۳۴۴
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲
مشاور پارلمانی شهردار تهران:
مشاور پارلمانی شهردار تهران با تاکید بر اینکه در مجموعه شهرداری تهران با شفاف سازی به جنگ فساد می رویم افزود: تاکید شهردار تهران بر تعامل حداکثری و گسترده با مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.
آفتاب‌‌نیوز : قنبری در تشریح رابطه میان شهرداری و مجلس شورای اسلامی گفت: تاکید شهردار تهران بر تعامل حداکثری و گسترده با مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و هدف از این تعامل بهره گیری از توان بهارستان است تا بتوانیم در جهت خدمت هر چه بیشتر و بهتر به شهروندان تهرانی تلاش کنیم. قطعا و یقینا برخی از کارهایی که در جهت خدمت به شهروندان باید انجام بدهیم، در حوزه قانون گذاری، تقنین، تصویب قوانین مناسب با حوزه شهری و متناسب با حوزه شهرداری است. حذف قوانین دست و پاگیر از عمده اقداماتی است که می تواند خدمت بهتر و موثرتر به شهروندان را به دنبال داشته باشد و در این راستا شهرداری نیاز به همراهی و کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارد. در همین راستا تلاش می کنیم که بتوانیم این تعامل حداکثری را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایجاد کنیم.

قنبری در خصوص  دو محور مهم ضرورت ظرفیت سازی قانونی برای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری و برخورد با تخلفات اظهار کرد: تاکید شهردار تهران در ارتباط با بحث درآمد پایدار بر این است که حتما به سمت درآمدهای پایدار برویم. شهردار تهران در مجموع با تراکم فروشی به عنوان مرجع جذب درآمد برای شهرداری موافق نبوده و دنبال منابع پایدار برای هزینه های شهرداری تهران است.

وی در همین رابطه ادامه داد: این بحث آن قدر مهم است که وقتی هفته پیش برای اولین بار با ایشان جلسه داشتم چندین بار بر آن تاکید کردند. این تاکید مستمر شهردار تهران روی این مورد نشان عزم ایشان بر ایجاد منابع پایدار برای درآمدهای شهرداری است تا بتوانیم از این تراکم فروشی به عنوان منبع درآمد اصلی رها شویم.

قنبری ادامه داد:‌ بحث دیگری که شهرداری تهران به جد آن را دنبال می کند، بحث شفاف سازی و مبارزه با فساد است که از زمان تصدی شهردار تهران، مدیریت شهری در این راستا حرکت می کند. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد حذف راه هایی باشیم که می توانند منجر به فساد شوند و به امید خدا با شفافیت بیشتر راه برای مبارزه با فساد هموار خواهد بود. این هم از جمله برنامه های جدی شهرداری تهران است که در مسیر شفاف سازی حرکت کنیم و به نوعی با شفاف سازی به جنگ فساد برویم.

این مدرس دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا نمایندگان مجلس نیز عزم ظرفیت سازی قانونی برای کمک به امور شهرداری تهران را دارا هستند یا خیر، گفت: به طور قطع این عزم در نمایندگان مجلس شورای اسلامی وجود دارد. یکی از اهدافی که ما در امور پارلمانی شهرداری تهران دنبال می کنیم این است که بتوانیم برای شهرداری ظرفیت سازی کنیم، به خصوص برای ایجاد منابع درآمد پایدار این موضوع حائز اهمیت است. به هر حال راهی که در گذشته بوده نمی تواند راه پایداری باشد و تراکم فروشی به نوعی تضییع حقوق شهروندان نیز محسوب می شود. شهرداری باید درآمدش را از مسیر تراکم فروشی جدا کند و به دنبال راهکاری بهتر و مناسب تر باشد. تردیدی نیست که مجلس شورای اسلامی ظرفیت بسیار زیادی برای کمک به شهرداری در این زمینه دارد.

تراکم فروشی برای مدیریت قبلی شهرداری یک منبع مالی نقد بود

داریوش قنبری درباره دلیل اتکای مدیریت پیشین شهرداری تهران بر تراکم فروشی به عنوان منبع اصلی درآمد، ضمن اشاره به اینکه تراکم فروشی برای مدیریت قبلی شهرداری تهران یک منبع مالی کاملا نقد بود، تصریح کرد: موضوع این است که مدیریت پیشین شهرداری تهران خیلی راحت می توانست در مدت زمانی بسیار کوتاه به این درآمد نقد برسد. تراکم فروشی زحمت چندانی ندارد و نقد است و این در حالی است که دنبال ساده ترین راه رفتند و به راه های دیگر برای درآمدزایی توجه نکردند. در حالی که می توانستند راه های مناسب تری پیدا کنند. شاید بتوان گفت یکی از مسایلی هم که باعث شد راه دیگری غیر از تراکم روشی پیدا نکنند، عدم مواجهه تخصصی با امر مدیریت شهری بود.

مشاور پارلمانی شهردار تهران در پایان درباره بزرگ‌ترین چالش خود در سمت جدید خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات در حوزه پارلمانی این است که تا حدود زیادی نیاز به تقویت و اصلاح ساختار دارد. ما در قسمت پارلمانی شهرداری تهران نیاز به نیروهای متخصص در این زمینه داریم که فعال و آشنای به قوانین باشند. اولین چالشی که در این مدت کوتاه دیده ام این بود که نیروی متناسب با این حوزه کاری در اختیار این حوزه نیست. به امید خدا بتوانیم این مشکلمان در مورد نیروی انسانی را نیز رفع کنیم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرنوشت، چندی پیش شهردار تهران یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی را به عنوان مشاور خود در امور پارلمانی منصوب کرد. داریوش قنبری که پیش از این در دوره هشتم بهارستان حوزه انتخابیه ایلام را نمایندگی می کرد،  از بزرگ ترین برنامه های خود در شهرداری تهران گفت. داریوش قنبری که طی حکمی از سوی نجفی به سمت مشاوره شهردار تهران در امور پارلمانی منصوب شد در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی سخنگویی فراکسیون اقلیت مجلس یعنی اصلاح طلبان را بر عهده داشت، حالا باید به عنوان رابط شهرداری تهران و مجلس شورای اسلامی به امور تقنینی ساختمان بهشت بپردازد. به بهانه انتصاب قنبری به این سمت، وی رویکرد و دورنمای ارتباط شهرداری و بهارستان و بزرگ ترین چالش های شهرداری تهران در حوزه قانون گذاری را تشریح کرده است.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین