کد خبر: ۴۹۷۶۱۴
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس مراحلی که برای بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باید طی شود را تشریح کرد.
آفتاب‌‌نیوز : محمد محمودی شاه‌نشین در خصوص بررسی طرح دو فوریتی اصلاح تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور انتخاب شهرداران اعاده شده از شورای نگهبان در کمیسیون شوراها، اظهار داشت: موضوع حضور اقلیت‌های مذهبی در شوراها که ایرادی از سوی شورای نگهبان بر آن وارد شده در دستور کمیسیون شوراها قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از آنجایی که شورای نگهبان ایراد بنیادینی بر آن وارد کرده یا باید این موضوع در کمیسیون رد شود یا اینکه مورد اصرار نمایندگان قرار گیرد، به معنای دیگر این موضوع قابل اصلاح نیست.

محمودی شاه نشین متذکر شد: اگر این موضوع در کمیسیون شوراها مورد اصرار قرار گیرد و صحن نیز به آن رای بدهد به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود.

وی افزود: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مصوبه مجلس شورای اسلامی را بپذیرد، سپنتا نیکنام می‌‎تواند به شورای شهر یزد بازگردد، زیرا در صورت تصویب تبصره 5 ، گفته شده که این قانون شامل پنجمین دوره انتخابات شوراها نیز می‌شود.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص مینو خالقی و انتخابات مجلس دهم اصفهان اینگونه نبود و منتخب رد شده نمی‌توانست به مجلس ورود کند، زیرا استفساریه آن موضوع شامل انتخابات مجلس دهم نمی‌شد ولی در مصوبه مجلس تصریح شده که دوره پنجم شوراها را نیز شامل می‌شود.

تاکید کمیسیون شوراها بر عضویت پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها


همچنین ایسنا نوشت:

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح اصلاح قانون شوراها در کمیسیون شوراها با حضور نماینده شورای نگهبان خبر داد.

اسفندیار اختیاری اظهار کرد: کمیسیون شوراهای مجلس طرح اصلاح و تثبیت قانون شوراها که در شورای نگهبان مخالف شرع و قانون اساسی دانسته و رد شده بود را بررسی کرد و بار دیگر بر عضویت پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها پافشاری کرد.

وی افزود: در این نشست ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت کمیسیون شوراها بر دیدگاه پیشین خود و مجلس تاکید کرد و به عضویت پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها رای داد و اصرار کرد که این قانون باید همانند ۲۰ سال گذشته به پیروان ادیان الهی اجازه حضور در انتخابات شوراها را بدهد.

به گفته وی، با اصرار کمیسیون شوراها بر مصوبه مجلس، این طرح باید مجددا در صحن علنی مجلس مطرح شود و در صورت تایید نمایندگان به مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت تصمیم‌گیری نهایی ارجاع خواهد شد.

منبع: خانه ملت
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین