کد خبر: ۴۹۸۱۱۳
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
رئیس فراکسیون زنان مجلس در واکنش به اظهارات یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی علیه لایحه منع خشونت علیه زنان گفت: زمانی که صحبت های ایشان را می خوانیم، گویی یک مرد ضد زن خشونت طلب درباره لایحه منع خشونت علیه زنان موضع گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز : «پروانه سلحشوری» رئیس فراکسیون زنان مجلس درباره اظهارات زهرا آیت اللهی رییس شورای‌فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده که در انتقاد به لایحه منع خشونت علیه زنان گفته بود «تجربه نشان داده که بهترین نوع حمایت از زنان آن است که حمایت از آنها را به مردان خانواده بسپاریم»، اظهار کرد: این حرف خوبی است، اما زمانی که مرد خانواده از زن حمایت نمی کند و متوسل به خشونت می شود، آن زن باید چه کند؟ این صحبت ایشان درباره خانواده هایی با وضعیت عادی صحیح است، اما زنی که در خانه با خشونت همسر، پدر یا برادر خود مواجه است و حتی از سوی آنها مجبور به روسپی گری می‌شود، چه باید کند؟

او افزود: موارد زیادی از زنان بودند که به بنده مراجعه کردند و گفتند از سوی پدر و یا برادر معتاد خود مورد تجاوز قرار گرفته یا مجبور به روسپی گری شده اند. آیا اینجا هم می توان مدعی شد که پدر حامی دختر است؟

سلحشوری ادامه داد: صحبت های ایشان را که می خوانیم گویی یک مرد ضد زن خشونت طلب، درباره لایحه منع خشونت علیه زنان موضع گرفته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه «باید نگاه سیاسی به زن را کنار بگذاریم»، گفت: اگر به زن به عنوان یک انسان که دارای حق اجتماعی است، نگاه کنیم و نگاه سیاسی مان را هم وارد موضوع زنان نکنیم و نگوئیم این طرح را معاونت زنان ریاست جمهوری و خانم مولاوردی یا فراکسیون زنان تهیه کرده، پس باید با آن مخالفت کرد، چنین مواضعی بروز نمی کند.

به اعتقاد سلحشوری در حوزه زنان چیزی به عنوان اصلاح طلب و اصولگرا وجود ندارد و نباید هم داشته باشد.

او افزود: زمانی که آسیب های ناشی از ازدواج کودکان مطرح شد، برخی با نگاه سیاسی معترض آن شدند. در صورتی که اگر خودشان این موضوع را مطرح کرده بودند، مشکلی نداشت ولی حال که فراکسیون زنان مجلس آن را طرح کرده است، آنها معترض می شوند و اعتراض شان هم سیاسی است.

به گفته این نماینده مجلس باید از این زن ها حمایت کرد؛ چراکه اگر دولت، مجلس و قوه قضائیه از خشونت مرد علیه زن دفاع نکنند، در جرمی که آن مرد مرتکب شده شریک هستند.

او با بیان اینکه «تلاش کردم هیچگاه نگاه سیاسی ام را وارد این موضوعات نکنم»، گفت: حضرت علی می فرمایند نگاه نکنید چه کسی سخن می گوید، بلکه نگاه کنید که چه می گوید و سخن چیست. از این رو نباید به موضوعات اینچنینی دید سیاسی، داشته باشیم.

سلحشوری افزود: موضوع خشونت علیه زنان مختص ایران نیست و موضوعی جهانی است. در ایران هم به مانند دیگر کشورها، خشونت علیه زنان وجود دارد و نمی شود آن را کتمان کرد. حال زن ایرانی که از پناهگاه خانواده محروم است و توسط همسر یا پدر و برادر آزار می بیند، چه باید کند؛ بگوید چون همسر یا مرد خانواده است حق دارد؟!

این نماینده مجلس ادامه داد: خانم آیت اللهی گفته اند بر اساس لایحه منع خشونت علیه زنان «حتی اگر زن توهم خشونت از رفتار مرد را داشته باشد، این لایحه به او حق می‌دهد که مرد را محکوم کند و دادگاه را به وسط خانه بکشاند»؛ در حالی که جواب این اظهارات مشخص است و اینکه خشونت حاصل توهم بوده یا واقعیت را دادگاه صالحه مشخص می کند.

سلحشوری اضافه کرد: مقام معظم رهبری نیز در این باره صحبت کرده و فرمودند که باید کاری کرد و ما در قبال این زنان مسوولیم.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: «اگر با مولاوردی، فراکسیون زنان و اصلاح طلبان مشکل دارید، قوه قضائیه که اصلاح طلب نیست و با آن مشکلی ندارید. بگذارید این موضوع در سطح قوا بررسی شود.»

منبع: برنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین