کد خبر: ۴۹۸۷۱۶
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی:
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قم بر روی گسل زلزله قرار دارد و هر از گاهی به طور خفیف لرزیده است، گفت: بافت های فرسوده ای که در قم وجود دارد نگران کننده است، و نیز با توجه به اینکه قم استان معین تهران است هلال احمر قم باید امکانات و ظرفیت های خود را تقویت نماید.
آفتاب‌‌نیوز :
«احمد امیرآبادی فراهانی» در حاشیه بازدید از نمایشگاه گروهی از عکاسان خبری قم از زلزله کرمانشاه با عنوان «چو عضوی به درد آورد روزگار» در نگارستان اشراق با تأکید بر اهمیت توجه به برطرف کردن مشکلات آسیب‌دیدگان تصریح کرد: پس از وقوع زلزله در کرمانشاه و برخی مناطق، مجلس شورای اسلامی از ابتدای این حادثه وارد میدان عمل شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: در این راستا چندین کمیسیون‌ عمرانی، امور داخلی، کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون اجتماعی مأمور بررسی وضعیت آسیب‌دیدگان شدند.

وی خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های لازم گزارش مفصلی در این زمینه در هیئت رئیسه ارائه شد و بحث مفصلی پیرامون نحوه حمایت‌های مجلس از وضعیت زلزله‌زدگان مطرح شد.

امیر آبادی یادآور شد: با هماهنگی‌های لازم میان رؤسای کمیسیون‌ها تصمیماتی اتخاذ و طرحی ارائه شد و در نهایت رقم 200 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای همه مناطق زلزله‌زده مصوب شد که اقدامات خوبی را در رسیدگی به وضعیت مردم رقم زد.

وی اظهار کرد: هم‌چنین حمایت‌های خوبی از سوی مجموعه ارتش و سپاه شاهد بودیم و آن‌ها با امکانات خود به صحنه آمدند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت برای بنیاد مسکن هم بودجه خوبی در نظر گرفت ضمن این‌که قرار است در بودجه سال 97 در کمیسیون تلقیق نیز عددی تصویب شود.

وی افزود: در بودجه 97 ماده 10 و 12 قانون بحران رقم‌هایی برای زلزله پیش‌بینی شده و دولت لایحه‌ای در این‌باره داده است که ما باید از شنبه در کمیسیون تلفیق به مدت 3 هفته و در سه شیفت این اعداد بودجه سال 97 را بررسی کنیم.

امیرآبادی خاطرنشان کرد: دولت یک سری تسهیلات ارزان قیمت و بلاعوض برای زلزله در نظر گرفت و در بودجه 97 نیز با بررسی‌های لازم باید دید بودجه‌ای در نظر گرفته به چه شکل می‌باشد.

وی گفت: به ویژه در بحث حامل‌های انرژی و این‌که افزایش می‌یابد یا نه و یا بودجه‌ای جایگزین آورده می‌شود جلساتی برگزار خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: آموزش مردم رکن مهمی در پیشگیری است در چند شب گذشته در زلزله تهران نگرانی و اضطراب در میان مردم مشهود بود که این‌ها نشان می‌دهد باید آموزش‌هایی در زمینه پیشگیری از سوی رسانه ملی، هلال‌احمر و بسیج و نهادهای دیگر ارائه شود تا از نگرانی مردم کاسته شود.

امیر آبادی افزود: هلال‌احمر نیز تلاش‌های خوبی در زلزله اخیر اتخاذ کرد و انتظار می‌رود همواره دپویی از امکانات شامل مواد غذایی و کانکس داشته باشد و با انبار گردانی این امکانات را به روز کند.

وی گفت: با توجه به این‌که قم استان معین تهران است هلال‌احمر قم باید امکانات و ظرفیت‌های خود را تقویت کند و با امکانات گسترده وارد عمل شود ما این امر را از طریق هلال‌احمر مرکز پیگیری می‌کنیم تا امکانات مورد نیاز در بحث بالگرد، چادر، پتو و امکانات اولیه کانکس مورد توجه باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: به دلیل اینکه قم بر روی گسل زلزله قرار دارد و هر از گاهی به طور خفیف لرزیده است بافت های فرسوده ای که در قم وجود دارد نگران کننده است.

وی خاطرنشان کرد: ضروری است این بافت‌ها مورد توجه قرار گیرد و با استفاده از تسهیلات بانکی و کمک های دولت در جهت بازسازی و کارآمد سازی و به روز رسانی این بافت ها اقدام گردد.

امیر آبادی تصریح کرد: چند منطقه قم دارای بافت‌های فرسوده بیشتری هستند و باید با تسهیلات ویژه و مصالح و معماری جدید با نظارت نظام مهندسی این بافت‌ها نوسازی شود.

وی یادآور شد: یکی دیگر از دغدغه‌ها در قم وجود سکونتگاه‌های غیررسمی است که در بخش‌هایی از قم بدون رعایت اصول مهندسی احداث شده است که از طریق تسهیلات و حمایت‌های شورا و شهرداری باید برای آن‌ها فکری شود.
منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین