کد خبر: ۴۹۹۱۰۷
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸
رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه کار ثبت سفارش خودرو از روزهای آینده آغاز خواهد شد و خودروهای جدید ۲۰ تا یک ماه دیگر وارد بازارخواهد شد، گفت: این مسئله ضمن تخلیه شدن حباب موجود در قیمتها ، ثبات را به بازار باز می گرداند.
آفتاب‌‌نیوز : رئیس انجمن واردات کنندگان خودرو گفت: براساس دستور العمل جدید، تعرفه واردات خودرو با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی از ۴۰ درصد به ۵۵ درصد، تعرفه واردات خودرو‌های با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی از ۵۵ درصد به ۷۵ درصد و تعرفه واردات خودرو‌های با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی نیز از ۵۵ درصد به ۹۵ درصد افزایش یافته است.

میثم رضایی با بیان اینکه براساس ابلاغیه جدید واردات خودرو‌های بالای ۲۵۰۰ سی همچنان ممنوع است گفت:: در بخشنامه جدید، علاوه بر خودرو‌های لوکس بالای ۲۵۰۰ سی سی خودرو‌هایی که ارزش گمرکی آن‌ها بیش از ۴۰ هزار دلار باشد نیز ممنوع اعلام شده است.

وی علت این تصمیم دولت را جلوگیری ازواردات خودرو‌های لوکس با هدف مقابله با تجمل گرایی و اشرافی گری عنوان کرد وافزود: پیش از این نیز به دولت منتقل کرده بودیم که حجم موتور ملاک خوبی برای تعیین لوکس بودن خودرو نیست و باید ملاک دیگری در این باره لحاظ شود که به نظرمی رسد این هدف با ممنوع کردن خودرو‌هایی که ارزش گمرکی آن‌ها بیش از ۴۰ هزار دلار است، محقق شود.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو درباره آینده بازار خودرو‌های وارداتی و حباب قیمتی ناشی از بسته بودن سامانه ثبت سفارش هم گفت: درمدتی که سامانه ثبت سفارش بسته بود، تعادل بین عرضه و تقاضا دربازار خودور‌های وارداتی از بین رفت و این مسئله موجب ایجاد قیمت‌های حبابی در بازار خودرو شد. اما امیدواریم با بازشدن سامانه ثبت سفارش و ازسرگیری دوباره واردات خودرو، بزودی تعادل به بازار بازگردد و شاهد کاهش قیمت خودرو باشیم.

رضایی با بیان اینکه پس از ابلاغ دستورالعمل جدید، کار ثبت سفارش خودرو از روز‌های آینده آغاز خواهد شد و خودرو‌های جدید ۲۰ تا یک ماه دیگر وارد بازارخواهد شد، گفت: ورود خودرو‌های جدید به بازار بار دیگر عرضه را افزایش خواهد داد و این مسئله ضمن تخلیه شدن حباب موجود درقیمت‌ها، ثبات را به بازار باز می‌گرداند.

وی البته تاکید کرد: انتظار بازگشت قیمت‌ها به کانال قیمتی قبل ازبسته شدن سامانه ثبت سفارش انتظار بیهوده‌ای است، زیرا که در ابلاغیه جدید تعرفه واردات افزایش یافته، اما بی شک قیمت‌های حبابی موجود هم ماندگارنخواهد بود.

رضایی در تشریح بیشتر این موضوع گفت: به عنوان مثال خودروریی که قبل از بسته شدن سامانه ثبت سفارش حدود ۲۳۰ میلیون تومان قیمت داشته و درحال حاضر حدود ۳۰۰ میلیون در بازارعرضه می‌شود با ورود خودرو‌های جدید به بازار و افزایش عرضه با افت حدود ده درصد قیمت مواجه خواهد شد و انتظارما این است که این خودرو در بازه قیمتی ۲۷۰ تا ۲۸۰ میلیون تومان در بازار عرضه شود.

رضایی ضمن قدردانی از اقدام دولت در ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو گفت: امیداوریم این اقدام دولت هرچه سریعتر ثبات را به بازارخودرو‌های وارداتی بازگرداند و واردکنندگان و خریداران با آرامش وآسودگی خیال بیشتری در این بازار نسبت به خرید وفروش خودرو اقدام کنند.

منبع: تسنیم
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین