کد خبر: ۴۹۹۱۶۳
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
شهردار تهران اعلام کرد: گزارش میزان تاب آوری تهران در هنگام حوادث به روسای سه قوه ارایه می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز : محمد علی نجفی امروز با حضور در جلسه علنی شورای شهر تهران با ارایه گزارشی از وضعیت تهران در برابر زلزله و بحران گفت: در روز ۲۹ آذر و ششم دی ماه دو زلزله در شهر تهران داشتیم که به دلایل خیلی روشنی در زلزله دوم هم عکس‌العمل مردم و هم اقدامات دستگاه‌های مذکور خیلی سازماندهی شده‌تر و مناسب‌تر بود، زلزله اول هم بزرگ‌تر بود و هم در عمق کمتری از زمین اتفاق افتاد و هم آمادگی ۱۰۰ درصد برای مردم و دستگاه‌های اجرایی وجود نداشت؛ زلزله دوم شدت کمتری داشت و در عمق بیشتری بود. مردم نیز آمادگی نسبتی و تمرین داشتند. همچنین همه دستگاه‌های مسئول در آمادگی کامل به سر می‌بردند.

وی ادامه داد: ساعت وقوع در زلزله دوم بعد از نیمه شب بود و خیلی از همشهریان خواب بودند حتی برخی زلزله را احساس نکردند. تعداد زیادی از مردم در پارک‌ها اسکان یافته بودند و شهرداری امکانات و تسهیلاتی در اختیار آنان قرار داده بود. در این مدت سه جلسه مدیریت بحران داشتیم. در جلسه آخر تصممیم گرفتیم شرایط قرمز و آمادگی ۱۰۰ درصد را به شرایط زرد و آمادگی معمولی تبدیل کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با بخش‌ها و مدیران مختلف در وزارت کشور و سازمان‌های ذیربط در این خصوص اظهار کرد: کارگروه‌های تخصصی شورای هماهنگی همه فعال شدند. بررسی‌های خود را در ارزیابی وضع و آمادگی برای اقدامات بعدی انجام دادند. سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز اقداماتی را انجام داده است.

شهردار تهران با این گفته که پارک‌ها، سوله‌های ورزشی، اماکن بحران، برخی مساجد و مدارس امن هستند که همه این موارد از قبل شناسایی شده و در نقشه محلات وجود دارد عنوان کرد: این اماکن یا دارای ساختمان خیلی قوی و یا حیاط قابل توجه هستند تا شهروندان در آن اسکان پیدا کنند اما مجموعه این امکانات کفاف اسکان اضطراری پس از یک زلزله بزرگ را نمی‌دهد که برای این موضوع برنامه داریم.

۳۰ درصد لوله‌های آب و فاضلاب تهران فرسوده است و با یک لرزه شدید دچار شکستگی شده و آب‌گرفتگی ایجاد می‌کند

نجفی تاکید کرد: با محاسبات خود شرکت آب و فاضلاب حدود ۳۰ درصد لوله‌های آب و فاضلاب تهران فرسوده است و با یک لرزه شدید دچار شکستگی شده و آب‌گرفتگی ایجاد می‌کند.

وی گفت: شرکت گاز به خاطر برنامه‌هایی که از قبل اجرا شده، اعلام کرده از سال ۹۷ وضعیت گازرسانی به شکلی در می‌آید که سیستم هوشمند لوله کشی به مجرد وقوع زلزله بالا، قطع شود. اگر برق قطع شود و یا خودمان بخواهیم برق را قطع کنیم به سیستم جایگزین نیاز داریم خصوصا اگر اتفاق در شب به وقوع پیوسته باشد.

ظرفیت‌های امداد رسانی هوایی تهران تقریبا صفر است

شهردار تهران ضمن این گفته که ظرفیت‌های امداد رسانی هوایی تقریبا در تهران صفر است ادامه داد: البته وزارت بهداشت چند هلیکوپتر خریداری کرده و ما کمک می کنیم زودتر به مجموعه اضافه شود. هلال احمر هم هلیکوپتر دارند اما بسیار محدود است.

نجفی همچنین گفت: سیستم هوشمند اعلام خطر وجود ندارد باید حتما اپلیکیشن‌های خاصی برای بحران تهران طراحی کنیم. به سازمان فناوری اعلام کردم روی این مسئله کار کنند و روی موبایل حتما اپلیکیشن خاص بحران تهران داشته باشیم که همشهریان ما وقتی چنین اتفاق می‌افتد اگر از رادیو و تلویزوتی فاصله می‌گیرند از طریق موبایل بتوانند با این اپلیکیشن‌ها تصمیم گیری کنند و راهنمایی شود.

وی با بیان اینکه شبکه ارتباطی یکپارچه مدیریت بحران تاکید کرد سال‌ها است با وزارت ارتباطات بحث می کنیم، در دوره قبلی و فعلی مدیریت شهری که شهردرای تهران باید سیستم بی سیم مستقل داشته باشد گفت: تجربه زلزله اخیر ثابت کرد حرف ما درست است، نیاز به یک سیستم مستقل بی سیم برای شهرداری تهران وجود دارد که متاسفانه تا کنون این مسئله را تائید نکرده‌اند.

نگرانی از وضعیت ایمنی بیمارستان‌های تهران

وی اظهار کرد: این در حالیست که وزیر بهداشت در یک برنامه تلویزیونی از وضعیت ایمنی بیمارستان‌های تهران ابراز نگرانی کردند. ۱۵۰پایگاه آتش نشانی داریم که در یک شرایط بحرانی پاسخگو نیست، همچنین مسئله امنیت و بروز ناامنیتی در وقوع زلزله وجود دارد که نیروی انتظامی باید طرح خود را در این زمینه بیاورد. شبکه اختصاصی امداد و نجات در شهر تهران باید ایجاد شود. باید یکسری معابر را اختصاص دهیم که وقتی بحران به وقوع می‌پیوندد این شبکه‌ها کامل آزاد باشند و هیچ اتومبیلی اجازه ورود به این شبکه‌ها را نداشته باشند.

شهردار تهران در ادامه با اشاره به اینکه شهروندان اصلا آمادگی زلزله نداشتند عنوان کرد: مسئولان و فضای مجازی حرف‌هایی را به قصد و غیر قصد گفتند و مردم را دچار نگرانی کردند. مثلا وقتی یک نفر به عنوان متخصص بگوید این پیش زلزه بوده است و زلزله بعدی چند ساعت بعد اتفاق می‌افتد در حالی که سیستم علمی وجود ندارد که این تشخیص را بدهیم، طبیعی است با این حرف شهروندان همه نگران می‌شوند و همه از منزل خارج می‌شوند و اتفاق شب اول برای شلوغی خیابان‌ها رخ می‌دهد. عده‌ای با خودروی شخصی شروع به دور زدن در خیابان‌ها کردند، این موضوع ترافیکی ایجاد کرد که دعا می‌کردیم اتفاق بدی نیفتد که اگر اتفاقی می‌افتاد دو سه ساعت اول هیچ فعالیت امدادی در تهران امکان پذیر نبود.

نجفی گفت: نمی‌دانم مردم به چه علتی می‌روند باک بنزین را پر می‌کنند؟ البته از یکی از مسئولان نقل شده بود که مردم اگر می‌توانند از تهران خارج شوند که بعدا مشخص شد این حرف را نزده است و حرف غلطی هم است چون امکان پذیر نیست. به طور متوسط ۹ میلیون لیتر بنزین در پمپ بنزین های تهران زده می شود که این حجم به ۱۵ میلیون لیتر رسید. چندین تانکر بنزین در ترافیک ماشین‌های پشت پمپ بنزین گیر کردند. یک بروز جرقه و آتش گرفتن تانکرها فاجعه می‌آفرید.

وی با اشاره به اخبار زلزله در شبکه‌های اجتماعی با بیان اینکه فضای مجازی هم تهدید است و هم فرصت، گفت: اما واقعا در رصد فضای مجازی در زلزله کاملا مشهود بود که برخی با قصد و غرض و حالا شاید اقدامات ضد انقلابی ضمن شایعه پراکنی به ترساندن مردم روی آورده بودند و از سوی دیگر این فضای مجازی یک فرصت است که می‌توان در بستر آن به مردم آموزش داد.

وی با بیان اینکه می‌توان افرادی را که با قصد و مرض در فضای مجازی شایعه پراکنی می‌کردند با روش‌هایی شناسایی کرد، گفت: مردم هم باید هوشیار باشند و در انتقال شایعه کمک نکنند.

دستور وزیر ورزش برای باز شدن درهای استادیوم آزادی درست نبود

وی پیشنهاد داد که یک کارگروه ملی زلزله در تهران به ریاست معاون اول ریاست جمهوری تشکیل شود و شورای شهر هم پیگیر برگزاری این جلسات باشد و افزود: شبکه همکاری با سازمان‌های غیردولتی و محلی که همان سمن‌ها هستند باید در راستای افزایش آموزش مردم شکل گیرد.

نجفی با بیان اینکه 14 راهکار کوتاه مدت و 20 راهکار بلندمدت برای کاهش خسارات و تلفات در بحران‌های تهران داریم، گفت: اسکان موقت در تهران بسیار مهم است و شاهد بودیم که در زلزله اول وزیر ورزش دستور باز شدن استادیوم آزادی را دادند که درست نبود. چرا که از یک سو ما مردم را به حرکت واداشته که موجب افزایش تردد و ترافیک می‌شد و از سوی دیگر مردم را به سمت کانون زلزله که همان غرب تهران بود سوق دادیم.

وی با بیان اینکه در زمان بروز حادثه در تهران نمی‌شود مردم را در کانکس اسکان موقت داد، گفت: بر همین اساس پیشنهاد می‌شود شهرک اسکان موقت در تهران ایجاد شود که نیازمند کمک و بودجه دولت هستیم.

وی با بیان اینکه در این مدت جلسات زیادی توسط اعضای شورای هماهنگی برگزار شد، گفت: ما بررسی کردیم و دیدیم خبر برگزاری جلسه شورای هماهنگی برای مردم استرس زا است و به همین دلیل برگزاری سه جلسه را اطلاع رسانی کرده و مابقی را در بی خبری رسانه‌ای برگزار کردیم. هر چند که برخی رسانه‌ها شیطنت کرده و گفته بودند که من در کیش هستم و باید بگویم که من آخرین بار نماز عید فطر را در کیش خواندم و دیگر به آن نرفتم.

شهردار تهران با بیان اینکه خبردهی در زمان بحران باید کنترل شود تا اخبار ضد و نقیض و نادرست منتشر نشود، گفت: روز چهارشنبه دو هفته قبل با رئیس مجلس جلسه داشتیم و قرار بود گزارشی از میزان تاب آوری تهران در هنگام حوادث ارائه کنیم و حالا مدت دو هفته‌ای ما چهارشنبه آتی به پایان می‌رسد و این گزارش تاب آوری به روسای سه قوه داده می‌شود.

وی با بیان اینکه در مورد زلزله تهران حرف‌های زیادی زده می‌شود گفت: این حرف‌ها که برخی می‌گویند با زلزله، 90 درصد ساختمان‌ها و شهر از بین می‌رود علمی و قابل اتکاء نیست و یا متاسفانه برخی می گویند که آتش سوزی‌های مهیب در تهران رخ می‌دهد که این مسائل قابل اتکاء نیست. هر چند که باید استحکام و پایداری شهر را بالا ببریم اما نباید با این حرف‌ها مردم را ترساند.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین