کد خبر: ۴۹۹۱۹۶
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱
در هیات عالی جذب تاکید شد؛
جلسه هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر محمدعلی کی‌نژاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :
 در ابتدای این جلسه کی‌نژاد ضمن تأکید بر لزوم ارائه راهکار برای تسریع در روند جذب گفت: یکی از این راهکارها باید معطوف به کاهش اعضای هیئت علمی حق‌التدریس باشد.

وی افزود: مورد مهم دیگر اجتناب از حضور دانشجویان دکترا به عنوان استاد در کلاس‌های مقطع دکتراست.

رئیس هیئت عالی جذب با اشاره به برخی مشکلات ناشی از گسترش بدون ضابطه دانشگاه‌ها در کشور گفت: با توجه به محدودیت منابع و کاهش جمعیت دانشجو باید در این زمینه دقت لازم صورت پذیرد.

همچنین اعضای هیئت عالی جذب با توجه به مشکلات پیش‌آمده در مسیر انتقال اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به دانشگاه هم‌طراز، خواستار تسهیل و تسریع در روند انتقال این افراد شدند.

در ادامه جلسه هیئت عالی جذب اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، گزارش طرح توانمندسازی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور توسط معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به برخی سرفصل‌های آموزشی در این دوره‌ها مانند اندیشه سیاسی اسلام، تحکیم خانواده و... آماری از حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها ارائه شد.

در ادامه این گزارش با اشاره به نقش این طرح، در افزایش تعاملات و هم‌افزایی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از طریق راه‌اندازی هیئت‌های مذهبی و کانون‌های علمی بر استفاده از این ظرفیت در تحکیم آزاداندیشی در میان اعضای هیئت‌های علمی تأکید شده است.

به گزارش ایسنا،در بخش دیگر گزارش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها پیرامون طرح توانمندسازی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، برگزاری اردوهای علمی، تقویت ارتباطات خانوادگی میان اساتید دانشگاه‌ها و... از دیگر ثمرات این طرح برشمرده شده است.

پس از ارائه این گزارش، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: سنجش دقیق از اثرگذاری این طرح در ابعاد مختلف، نقش مهم این طرح در حل مشکلات مختلف اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، استفاده از فضای مجازی در این زمینه، اجرای سریع‌تر بخش اول مهارتی این طرح در دانشگاه‌ها که در این زمینه تأخیر دارند و ارائه اسناد مهم حوزه علم و فناوری مانند نقشه جامع علمی کشورو نیز سند دانشگاه اسلامی.

دستور بعدی جلسه هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، موضوع "ساماندهی نحوه جذب اساتید معارف" بود، که معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گزارشی از مشکلات و مسائل پیش رو در این زمینه ارائه کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن شامل: "سطح‌بندی در ارائه سرفصل‌های این دروس معارف اسلامی"، "تربیت استاد متخصص برای تدریس"، "تلاش برای پاسخگویی به شبهات"، "مسئله محور بودن تدریس در این دروس و ضرورت افزایش ردیف استخدامی برای این گروه و استفاده از اساتید توانمند در قالب حق التدریس تا رفع مشکل ردیف‌های استخدامی" است.

دستور پایانی جلسه هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی "مشکلات پیش رو در زمینه اعضای هیئت علمی حق‌التدریس در دانشگاه‌ها" بود، که دکتر امید سرپرست دانشگاه علمی کاربردی در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد و در پایان مقرر شد دستگاه‌ها بر اساس مصوبات هیأت عالی جذب نسبت به ارزیابی علمی و عمومی این اساتید اقدام کرده و گزارش آن را به هیئت عالی جذب ارائه کنند.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین