کد خبر: ۵۰۰۹۵۲
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۵
سخنگوی شورای تأمین استان کرمان گفت: اقتدار همراه با خویشتنداری نیروهای امنیتی، انتظامی و هوشیاری مردم کرمان از ایجاد ناآرامی‌ها در سطح استان جلوگیری کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
«خلیل همایی‌راد» در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با تجمعات روزهای اخیر در برخی از استان‌ها، گفت: در استان کرمان فقط یک مورد از این تجمعات اتفاق افتاد.

وی با اشاره به شمار دستگیرشدگان دخیل در تجمعات استان کرمان، اظهار کرد: تعدادی در این خصوص دستگیر شدند که پس از بررسی‌های نهادهای امنیتی و دادگستری، برخی  از آنها آزاد شده اما تعداد 28 نفر از دستگیر شدگان در معرض اتهام هستند.

سخنگوی شورای تأمین استان کرمان خاطرنشان کرد: براساس گزارش اداره کل اطلاعات استان  رده سنی 83 درصد افراد دستگیر شده 16 تا 30 ساله بوده و 62 درصد آن ها زیر دیپلم و دیپلم، 13 درصد فوق دیپلم، 18 درصد لیسانس و 5 درصد آنها فوق لیسانس بوده‌اند، همچنین 98 درصد دستگیرشدگان دارای ضعف‌های جدی در آموزه‌های دینی بوده‌اند.

وی با بیان این مطلب که تنها 4 نفر از دستگیر شدگان زن هستند، ادامه داد: بخش قابل توجهی از متهمین دارای آسیب‌های اجتماعی از جمله خودزنی، فرزندان طلاق، اعتیاد، فعالیت‌های ضد اخلاقی در گذشته بوده ‌اند، همچنین 17 درصد افراد دستگیر شده بیکار بوده  و 49 درصد آنها غیر کرمانی می باشند، ضمن آنکه 10 درصد آنها سابقه کیفری داشته‌اند، 13 درصد آنها فاقد سرپرست، 2 نفراز آنها پدرشان حبس ابد داشته و 2 درصد آنها فرزندان طلاق بوده اند، بیش از 6 درصد آثار خودزنی و خود آزاری قبلی داشته اند.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان به منشاء تجمعات در سطح کشور اشاره کرد و افزود: این تجمعات در ابتدا به بهانه‌ی اعتراض به گرانی و فشار به دولت شکل گرفت، اما متأسفانه بستری برای سوءاستفاده ی گروه‌های مخالف نظام و دشمنان جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرد.

وی افزود: به طور طبیعی برخی اقشار جامعه انتظارات و انتقاداتی دارند، از این رو هر نوع اعتراضی اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و صنفی در قانون اساسی و قوانین موضوعه مطرح شده است، اما شیوه بیان مطلب وچگونگی اعتراض مهم است و هیچ کس نمی تواند با یک عمل مجرمانه و تضییع حقوق دیگران مدعی حقوق خود باشد.کما این که نیروهای امنیتی و انتظامی در طول سال با تجمعات متعددی مواجه بوده‌اند ولی هیچ یک از آن ها به خشونت کشیده نشده اند و تدبیرشورای تامین استان کرمان مبتنی بر خویشتنداری و مدارا از یک سو و هم چنین وادار ساختن دستگاههای اجرایی  و پیمانکاران بخش های عمومی و خصوصی به پاسخگویی بوده است.

سخنگوی شورای تأمین استان کرمان در زمینه ی میزان خسارات وارده به استان کرمان به علت تجمع صورت گرفته، گفت: در تجمع روز اول در میدان کوثر شهر کرمان معترضین چند اصله درخت و یک کیوسک را آتش زدند و شیشه‌های یک اتوبوس شخصی را نیز شکستند و خسارت دیگری نداشتیم.

وی رویکرد استان کرمان را تابع سیاست های کلی کشور دانست و گفت: رویکرد کشور این است که مجاری قانونی برای بیان اعتراضات باز باشد و از درخواست‌هایی که برای برگزاری تجمع، مراسم یا حتی اعتراضات در چارچوب قانون صورت پذیرد، حمایت می‌کنیم اما از هرگونه تجمع غیرقانونی پیشگیری خواهد شد.

همایی‌راد ادامه داد: تجمعات غیرقانونی به هر علتی صورت پذیرد، به سرعت از کنترل  بانیان اولیه خارج شده و به سمت خشونت کشیده می‌شوند و از این رو گروه‌های تروریستی یا عناصر خرابکار از این نوع تجمات غیر قانونی سوءاستفاده می‌کنند.

وی فیلتر شدن شبکه پیام‌رسان تلگرام را یک سیاست کشوری برشمرد و گفت: شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی می‌توانند هم فرصت و هم تهدید باشند، از این رو استفاده‌های مفید از فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست اما باید ساز و کاری پیش بینی شود تا امکان سوءاستفاده افراد فرصت طلب خصوصاً افرادی که با هویت‌های نامعلوم و ناشناس در فضای تاریکی حرکت می‌کنند، کاهش یابد، بنابراین باید این بستر اطلاع رسانی قاعده‌مند شود.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان در پاسخ به اینپرسش که در برخی شبکه‌های مجازی اعلام شده است در برخی استان‌ها که آرام بوده و تنش‌هایی در چند روز اخیر نداشته‌اند، شبکه‌های مجازی آن استان‌ها رفع فیلتر می‌شود؟ به ایسنا گفت: در این رابطه تاکنون دستور العملی به استان کرمان ابلاغ نشده است.

اقتدار همراه با خویشتنداری

وی به تشریح علل عدم تجمعات در استان کرمان پرداخت و تصریح کرد: مردم کرمان، مردمانی صبور، هوشیار و نجیب هستند و حتی یک مورد تجمعی که در استان کرمان صورت گرفت را به مردم کرمان منتسب نمی‌کنیم بلکه گروهی معدود تحت تاثیر شبکه‌های بیگانه و عناصر معاند قرار گرفته و خواستند تا فضای استان را متشنج کنند اما مجموعه امنیتی انتظامی استان با اقتدار و هوشمندی عمل کرد.

همایی‌راد خاطرنشان کرد: اقتدار بدان معناست که اشراف اطلاعاتی استان فوق العاده بالا بود، به‌طورمثال یک کانال تلگرامی که تعداد اعضای آن هم زیاد بود و مستقیماً از خارج کشور هدایت می‌شد، به‌گونه‌ای که لینک این کانال در صفحه اصلی شبکه‌های ضد انقلاب قرار داشت، ادمین‌های این کانال شناسایی و دستگیر شدند، ضمن آنکه کرییتور این کانال نیز شناسایی و دستگیر شد، همچنین افرادی که در فراخوان‌ها مشارکت داشتند، شناسایی و دستگیر شدند، این قبیل اقدامات که توسط نیروی انتظامی، سربازان گمنام امام زمان عج، سپاه ثارالله و دادگستری استان به صورت هماهنگ انجام شد، موجب پیشگیری از اقدامات خشونت طلبانه و آشوب گردید و لذا بر خلاف برخی استان ها، تجمعات در استان کرمان استمرار نداشت.

وی تصریح کرد: هر انسان عاقلی، با آتش زدن درخت یا شکستن شیشه‌های اتومبیل‌ها یا ایجاد اخلال در عبور و مرور، مخالف است، ضمن آنکه کسبه آن منطقه نیز از این نوع تجمعات که به فعالیت‌های اقتصادی آنها لطمه می‌زند نا راضی هستند، به‌طور کلی به جز افراد بیگانه‌ای که در خارج از کشور به دنبال موج سواری هستند و دشمنان قسم خورده‌ای که بدخواه جمهوری اسلامی و خواهان تجزیه ایران هستند، همه از این نوع تجمعات ناراضی بوده اند، لذا همه کمک می‌کنند تا این نوع موارد در سطح جامعه رخ ندهد، در عین‌حال پلیس استان کرمان نیز با اقتدار همراه خویشتنداری رفتار می‌کند، بنابراین هرگز اجازه نمی‌دهیم حقوق مردم تضییع شود و تخریب و خسارتی صورت گیرد و فضای کسب و کار و توسعه ی استان که در سال های اخیر روند پر شتابی گرفته، متوقف یا کند شود.

سخنگوی شورای تامین افزود: استان کرمان براساس گزارش مسئولین امنیتی وزارت کشور بهترین عملکرد را در چند روز اخیر در تأمین امنیت مردم، حفظ ارزش ها و پیشگیری از تجمعات خشونت آمیز داشته است و این را مرهون همدلی و تعامل اعضای شورای تأمین و پشتیبانی همه ی مردم می‌دانیم.

برخی از افراد درون نظام، بسترساز ناآرامی‌ها هستند

همایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: دشمنان و معاندین، خواهان امنیت و پیشرفت جمهوری اسلامی نیستند و نمی‌خواهند که مردم ایران در آسایش و رفاه باشند و سرویس های امنیتی بیگانه از مدت‌ها قبل به دنبال اقدامات خرابکارانه در ایران بوده اند، منتهی بسترهایی در داخل کشور ایجاد می‌شود که آنها نیز کمک می‌کنند و عموما این بسترها ناآگاهانه است یکی از این موارد این است که بخشی از افرادی که در درون نظام قرار دارند و بعضاً نیز مسئولیت‌هایی داشته و یا دارند، دولت یا قوه قضاییه را تخریب می‌کنند و انتقادات آنها سازنده نیست و به توطئه‌ی ناکارآمدی نظام که از سوی دشمنان طراحی شده دامن می‌زنند و خوراک آن ها را تامین می کنند.

همایی‌راد افزود: ابزارهای متعدد و متنوعی برای بیان انتقادات وجود دارند و منتقدین اگر خیرخواه باشند، می‌توانند با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و این آموزه ی فرهنگی که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد، از مسئولان مربوطه توضیح بخواهند، به‌طورمثال آنفلوآنزای حاد پرندگان در برخی از مناطق کشور و معدوم‌سازی بیش از 14 میلیون قطعه پرنده، دلیل گرانی تخم‌مرغ بود، ضمن آنکه در فصل زمستان نیز هستیم و به طور طبیعی عرضه کاهش می‌یابد، لذا تامین میزان تقاضای بازار مدتی طول می‌کشد، مضافاً این که به علل امنیتی نمی‌توانیم مواد غذایی را از هر منطقه‌ای بدون بررسی‌های بیولوژیکی واردات کنیم، چون با خطر بیوتروریسم مواجه هستیم.

وی ادامه داد: حال اگر فردی در یک شهرستانی تریبونی در اختیار داشته، به جای آنکه با مسئولان محلی و متولیان امر وارد مذاکره شود و علت افزایش قیمت‌ها را در جلسات کارشناسی بپرسد، با معاندین هم صدا شود که این دولت کارآمد نیست و به نارضایتی دامن بزند، یا این همه خدمات نظام را نادیده بگیرد و سیاه نمایی کند، حتی اگر نیت خیرخواهانه هم داشته باشد، آب به آسیاب دشمن ریخته  و بستر ساز نا آرامی شده است.

رسانه‌ها صدای مردم و چشم مسئولان هستند

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان با تأکید براین که رسانه صدای مردم است و باید به‌جای مردم از مسئولین مطالبه‌گری کند، در مقابل، مدیران نیز موظف به پاسخگویی هستند، به ایسنا گفت: مسئولی که پاسخگو نیست صلاحیت مدیریت در این دولت را ندارد لذا مدیران باید شفاف‌سازی کنند و با مردم سخن بگویند وکارها و برنامه های خود را توضیح دهند، رسانه‌ها نیز نباید سکوت کنند و باید به صورت کارشناسی مطالبه‌گری کنند.

وی با اشاره به تأکیدات مهندس رزم حسینی استاندار کرمان مبنی بر افزایش فرهنگ مطالبه‌گری مردم، تصریح کرد: اگر پاسخ قانع کننده‌ای به خواسته‌ها داده نشود، این خواسته‌ها متراکم شده و در جای دیگر به صورت غیر قابل کنترلی بروز خواهد کرد، اتاق شیشه‌ای هم به مفهوم این است که مردم از شش جهت ببینند مسئولین چه می کنند. مثلا مدیر جهاد کشاورزی باید به مردم پیشاپیش توضیح دهد که علت نابسامانی اخیر در بازار و افزایش غیر منطقی برخی قیمت ها چیست و ستاد تنظیم بازار چه کرده است؟ بنابراین رسانه‌های استان کرمان باید از مسئولین بخش های مختلف استان به صورت کارشناسی و تخصصی به دور از کلی گویی مطالبه‌گری کنند.

همایی‌راد با تأکید برآنکه رسانه‌ها یکی از حلقه‌های زنجیره امنیت هستند، اظهار کرد: رسانه‌ها با نگاه موشکافانه‌ای که دارند می‌توانند چشمان مسئولین ارشد باشند و در جایی ممکن است که نقیصه ای در یکی از حوزه های مدیریت و خدمت رسانی به مردم رخ دهد، رسانه‌ها وظیفه دارند تا این کاستی را همراه با پیشنهاد به مسئولین استان منتقل کنند.

ماهیگیری معاندین از تجمعات غیرقانونی

وی با اشاره به راهپیمایی با شکوه مردم کرمان در روز جمعه 15 دی ماه 96 خاطر نشان کرد: مردم کرمان با شرکت گسترده و آگاهانه در این راهپیمایی نشان دادند که حامی نظام، مقام معظم رهبری، دولت و کارگزاران نظام در همه قوا هستند، از این رو صف افرادی که با آگاهی یا ناآگاهی تجمعات غیرقانونی را تشکیل می‌دهند، از مردم جدا است.

سخنگوی شورای تأمین استان کرمان تصریح کرد: تجمعات انتقادی باید از مجرای قانونی صورت گیرد، باید توجه کرد تجمعات غیرقانونی، اولین هدف برای گروه‌های خرابکار و تروریست است، مشاهده کردیم که سناریوی کشته‌سازی در برخی نقاط اجرا  شد و مصداق آن را در برخی استان‌ها دیدیم، حتی گروه‌های تروریستی و تکفیری به افراد خود اعلام کرده‌اند که به داخل کشور بیایند و با سلاح به تجمع کنندگان حمله کنند که توطئه ی آن ها توسط نهادهای امنیتی خنثی شد.

وی از لزوم اخذ مجوز برای تجمعات سخن به میان آورد و بیان کرد: برای آنکه امنیت مردم در تجمعات تامین شود، لذا باید از قبل مجوز این تجمعات از مجاری قانونی اخذ شده باشد و نباید تجمعات به سمت آشوب سوق پیدا کنند تا نفعش را بیگانگان ببرند و دودش به چشمان مردم برود.

همایی‌راد با اشاره به فیلترینگ برخی شبکه‌های مجازی به ایسنا گفت: با این رفتار آشوب گران و رفتار معاندین خارج نشین به برخی از مردم ضرر وارد شد، به‌طوری‌که افرادی از این بستر برای تجارت الکترونیکی، تبلیغات ،انعکاس اخبار وقایع و ... استفاده می‌کردند اما یک گروه معاند از این فرصت سوءاستفاده کرده و با ترویج مطالب ضد امنیتی مانند آموزش ساختن بمب و آتش زدن اماکن مذهبی و آتش زدن پرچم مقدس کشورمان این فرصت را از سایرین گرفت.

وی تصریح کرد: اتفاق جالبی که در این آشوب‌ها رخ داد این بود که مخالفان ایران پرده از چهره افکنده و چهره واقعی خود را نشان دادند لذا افراد زیادی با رویکردهای متفاوت و گرایش های مختلف، به صحنه آمده و مقابل این ناآرامی‌ها ایستادند.

سخنگوی شورای تامین استان کرمان خطاب به خانواده‌ها مبنی بر کنترل فرزندانشان گفت: برخی افرادی که دستگیر شده‌اند سن پایین داشته‌اند و وقتی در نهادهای امنیتی با آنها صحبت می‌کنند، در می‌یابیم که آنها هیچ پشتوانه فکری و خط مشی مخالفی ندارند و فقط براثر هیجان زدگی و تحت تاثیر قرار گرفتن به صحنه آمده اند که لذا خانواده‌ها باید کنترل بیشتری روی فرزندان خود داشته باشند.

شاخص‌های امنیتی استان

خلیل همایی در بخش دیگری از سخان خود به تشریح شاخص‌های امنیتی استان در 9 ماهه اول سال جاری پرداخت و خاطرنشان کرد: وضعیت امنیتی استان، وضعیت مطلوبی است و شاهد کاهش بسیاری از جرایم در سطح استان هستیم، به‌طوری‌که سرقت‌های مسلحانه استان کرمان در 9 ماهه اول سال جاری 19 درصد کاهش داشته است و چنین دستاوردهایی که با تلاش نیروهای امنیتی، انتظامی و پشتوانه ی قضایی به دست می آید، راه توسعه و پیشرفت و اشتغال و سرمایه گذاری را هموارتر می سازد و موجب رونق اقتصادی و کاهش بیکاری می شود.

همایی‌راد از کاهش 4 درصدی سرقت‌های مهم در سطح استان در 9 ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: در 9 ماهه اول سال جاری سرقت تحت پوشش مامورین 38 درصد کاهش داشته، سرقت بانک صد در صد کاهش داشته و سرقت خودرو با کاهش 5 درصدی مواجه بوده هم چنین در بحث کیف قابی 42 درصد کاهش داشته است، ضمن آنکه 36 درصد افزایش کشف سرقت‌های به عنف توسط پلیس آگاهی و عوامل فرماندهی انتظامی استان صورت گرفته که موجب افزایش رضایتمندی مال باختگان شده است.

مدیر کل امنیتی انتظامی از کاهش 13 درصدی قتل در 9 ماهه اول امسال خبر داد وبا اشاره به اقدامات دادگستری، استانداری  و دانشگاه باهنر در خصوص پیشگیری و کاهش خشم و خشونت  افزود: 30 درصد افزایش کشف انواع مواد مخدر در 9 ماهه اول سال جاری صورت گرفته و بیش از 106 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدرتوسط نیروی انتظامی و اطلاعات  کشف شده است، 17 درصد افزایش کشف انواع سلاح، 67 درصد افزایش کشف مواد محترقه، 31 درصد افزایش کشف سوخت قاچاق، 51 درصد افزایش کشف مشروبات الکی صورت گرفته  و در کشف مشروبات خارجی 33 درصد افزیش کشف در 9 ماهه اول سال جاری صورت گرفته است که نشان دهنده ی موفقیت نیروهای امنیتی انتظامی  و تلاش شبانه روزی آنها برای رفاه و آرامش و امنیت مردم  استان کرمان می باشد.

وی البته از رشد 8 درصدی تصادفات در 9 ماهه اول سال جاری نیز ابراز نگرانی کرد وضمن دعوت  رانندگان به بردباری و رعایت قوانین به ایسنا گفت: خوشبختانه در این دوره زمانی علیرغم افزایش تعداد تصادفات ، تعداد فوتی‌های ناشی از تصادفات 6 درصد کاهش داشته است.

 همایی‌راد افزود: در صورتی که برخی دستگاههای اجرایی کارشکنی یا کوتاهی نکنند، تا پایان امسال ظرفیت دوربین‌های نظارتی بیش از 500 درصد افزایش خواهند یافت که در کاهش جرائم و تصادفات و نتیجتا افزایش امنیت مردم تاثیر زیادی خواهد داشت، چون تجربه و آمار پلیس راه استان نشان داده که تعداد تلفات و تصادفات در محورهایی که مجهز به دوربین بوده اند، حدود 67 درصد کاهش داشته است. لذا این سیاست را بر مبنای تاکید و پیشتیبانی استاندار با قوت ادامه می‌دهیم و استان کرمان را با کمک نمایندگان مجلس به صدر جدول سیستم پایش تصویری کشور خواهیم رساند.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین