کد خبر: ۵۰۵۳۹۵
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
از ٢٣ میلیارد در سال ٨٧ تا رسیدن به ١٠٥ میلیارد در سال ٩٧
بررسی یک دهه اخیر این ردیف بودجه نشان می‌دهد که تا سال ٩٠ تنها یک ردیف بودجه به شورای نگهبان تخصیص داده شده بود، اما از سال ٩١ ردیف تازه‌ای با نام «کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی» هم به این بودجه اضافه شده است؛ رقمی که تا کنون توضیحی درباره محل مصرف آن داده نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :
بودجه شورای نگهبان از ٢٣ میلیارد و ٨١٢٦ میلیون در لایحه بودجه سال ٨٧، به ١٠٥ میلیارد و ٧٩٠٠ میلیون در لایحه بودجه سال ٩٧ رسیده است. این اعداد گویای آن است که بودجه شورای نگهبان در یک دهه اخیر ۴.۵ برابر شده است. شورای نگهبان یک ردیف بودجه مشخص و ثابت در لوایح بودجه سنواتی دارد؛ ردیف ١٠١٦٠٠. 

به گزارش آفتاب‌نیوز، بررسی یک دهه اخیر این ردیف بودجه نشان می‌دهد که تا سال ٩٠ تنها یک ردیف بودجه به شورای نگهبان تخصیص داده شده بود، اما از سال ٩١ ردیف تازه‌ای با نام «کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی» هم به این بودجه اضافه شده است؛ رقمی که تا کنون توضیحی درباره محل مصرف آن داده نشده است.

نکته قابل توجه این است که تا سال ٩٠ بودجه شورای نگهبان در ردیف ١٠١٦٠٠ به طور میانگین رشدی سه تا چهار درصدی داشته است، اما از سال ٩٠ به بعد این رشد دو رقمی می‌شود و حتی سال ٩٤ بودجه این نهاد افزایش٩٩ درصدی را تجربه می‌کند که البته توجیه آن، برگزاری دو انتخابات هم‌زمان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در آن سال بوده است. اما نکته تأمل‌برانگیز این است که سال بعد، یعنی ٩٥، در شرایطی که انتخاباتی در کار نبوده و اصولا باید بودجه شورای نگهبان نسبت به سال ٩٤ کاهش پیدا می‌کرده، باز با رشدی ٢١ درصدی مواجه می‌شود و این مسئله در سال ٩٦ و ٩٧ نیز تکرار می‌شود؛ به این معنا که بودجه سال ٩٦ شورای نگهبان که انتخابات ریاست جمهوری را در پیش رو داشت، پنج درصد رشد می‌کند و این افزایش بودجه با میزانی کمتر (٠,٥ درصد) در لایحه ٩٧ نیز تکرار می شود. در یک دهه اخیر، تنها سالی که ردیف بودجه ١٠١٦٠٠ متعلق به شورای نگهبان کاهش را تجربه کرده، سال ٩٢ بوده است؛ آن هم درست سالی که برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری را در پیش داشته است. ریشه‌یابی علت کاهش ٥٣ درصدی بودجه شورای نگهبان نیازمند مرور اتفاقات اسفند سال پیش از آن، یعنی ایام بررسی لایحه بودجه ٩٢ در مجلس است.

سال ٩١ آخرین سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و اوج اختلافات دولت و مجلس بود. در همان سال رئیس‌جمهور وقت که باید بودجه ٩٢ را ١٥ آذر ٩١ به مجلس ارائه می‌داد، آن را با ٨٤ روز تأخیر، یعنی در ٩ اسفند ٩١، راهی بهارستان کرد. از آنجایی که مجلس عملا فرصت بررسی آن را نداشت، تصمیم گرفت بودجه سه‌‌دوازدهم را به تصویب برساند. بر اساس مصوبه ٢٣ اسفند ٩١، مجلس، مبلغ ٤١هزار میلیارد تومان را به عنوان بودجه تنخواه یا بودجه سه‌دوازدهم برای دولت تصویب کرد. 

بر اساس مصوبه ٢٨ اسفند ٩١ مجلس نهم، بودجه‌ای ١٧٠ میلیارد تومانی برای انتخابات در نظر گرفته شد. از این مقدار مبلغ ۹۰ میلیارد تومان به وزارت کشور، مبلغ ۵۵ میلیارد تومان به شورای نگهبان و مبلغ ۲۵ میلیارد تومان بابت هزینه‌های نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی تخصیص پیدا کرد. البته این تخصیص بودجه با شرط و شروطی همراه بود؛ در تبصره یک ماده واحده این مصوبه آمده بود: «در صورت اتمام انتخابات ریاست‌جمهوری در مرحله اول از سقف‌های مذکور مبلغ ۳۵ میلیارد تومان از وزارت کشور و ۲۰ میلیارد تومان از شورای نگهبان کسر می‌شود».

از آنجایی که انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال ٩٢ یک‌مرحله‌ای بود، مطابق مصوبه مذکور شورای نگهبان باید ٢٠ میلیارد تومان از بودجه تخصیصی را به خزانه برمی‌گرداند. چنانچه شورای نگهبان مطابق مصوبه مجلس این مبلغ را (٢٠ میلیارد تومان) به خزانه برگردانده باشد، میزان بودجه شورای نگهبان در این سال ٥٢ میلیارد و ٦٧٥٧ میلیون بوده که نسبت به سال گذشته بیش از ٤٨ درصد رشد داشته است. (مجموع مبالغ ٢٢٦٧٥٧ در لایحه نه‌دوازدهم سال ٩٢ و ۵۵ میلیارد تومان مصوب مجلس برای انتخابات منهای ٢٠ میلیارد تومان به دلیل یک‌مرحله‌ای‌شدن انتخابات) اما چنانچه به‌هر‌دلیلی این مبلغ به خزانه بازگردانده نشده باشد، در این صورت بودجه واقعی شورای نگهبان ٧٧ میلیارد و ٦٧٥٧ میلیون تومان بوده که نسبت به مبلغ سال گذشته بیش از ٦٠ درصد افزایش داشته است.

عباسعلی کدخدایی در نشست خبری هفته پیش خود در واکنش به اعتراض‌ها نسبت به بودجه شورای نگهبان گفته بود: «بودجه شورای نگهبان خیلی کمتر از پول توجیبی برخی مسئولان است». روزنامه جمهوری اسلامی هم در مطلبی با اشاره به بودجه ١٠٥٧ میلیارد ریالی شورای نگهبان و در واکنش به کدخدایی گفته بود لطفا آن مسئولی را که این میزان توجیبی می‌گیرد، به ما معرفی کنید!

۴.۵ برابر شدن بودجه شورای نگهبان طی یک دهه/ اضافه‌شدن یک ردیف با نام کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی شورای نگهبان+ جدول
منبع: روزنامه شرق
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
0
3
من یک کادر هیات علمی هستم حقوقم هم طبق لایجه ی مجلس ممکن است اصلا افزایش پیدا نکند از این مساله هم خوشحال نیستم اما:
اگر بررسی بودجه در مجلس باعث بشود تمام این ریخت و پاش های کلان از بودجه حذف شود، بودجه موسساتی که روسای آن ها عضو انجمن حجتیه هستند حذف شود،
کمک ها کلا حذف شود - چون کمک تحت هر عنوانی که باشد و از طریق هر نهادی که باشد به این معنی است که افرادی که می توانند کانالی برای مراجعه به آن نهاد پیدا کنند ممکن است مشمول کمک شوند و دیگران خیر و خود این مساله یعنی رانت و اجحاف
و بودجه بشود
1 تصویر روشن از میزان درامدهای دولتی
2 حقوق کارمندان
(مثلا وقتی کارمندان شورای نگهبان خودشان حقوق دریافت می کنند داشتن بودجه اضافی تحت اختیار آن ها معنایی ندارد
می گویند هزینه ی انتخابات و غیره؟ خوب وزارت کشور چکاره است؟ این بودجه ها همه باید به دولت منتقل شود)
3 هزینه های جاری کشور
4- هزینه های عمرانی
5- هزینه های محیط زیست
6- هزینه های بهداشت و درمان
7- هزینه های حمایت از اقشار مستعضف تحت پوشش کمیته ها
8 - بودجه پژوهشی - تحقیقاتی و عمرانی دانشگاه ها
9 - بودجه های فرهنگی و غیره دانشگاه ها هم برود به معاونت فرهنگی
10 - بودجه های توسعه ای که شامل تحقیقات و توسعه در بخش انرژی های نو و تجدید پذیر و غیره می شود
و سایر موارد لازم در هزینه های جاری کشور

در این صورت حاضر هستم که به راحتی، از کل حقوق خود چشمپوشی نمایم
ناشناس
|
-
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
0
5
هرچه ..... نمکش می زنند وای از آن روزی که ......
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
0
4
این پول های بدونه حساب و کتابه که هر کی برای خودش دار و دسته درست می کنه هر چی مد نظر شون باشه همان را اجرا می کنند کی می تونه اوضاع را درست کنه مگر قانون نداریم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
0
0
سلام در مقام دفاع نه، ولي به نظر مي رسد از سال 1387 تا 1397 ميزان تورم چند درصد بوده است؟ حقوق كارمندان سال 1387 چقدر بوده، الان چقدر است؟ ساير هزينه ها نيز به همين ترتيب بررسي شود؟
یوسف
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
0
2
واقعا که . . . من مانده ام شورای نگهبان با یکصد میلیارد تومان در سال 97 که انتخاباتی برگزار نخواهد شد میخواهد چکار کند به قول خودشان دفاتر شهرستانی را میچرخانند اخه دفاتر شهرستانی مگه چه فعالیتی دارند که ما خبر نداریم . . . والله با همین صد میلیارد تومان هزاران مشکل میشود حل کرد حداقل هزار جوان بی مسکن را میشود با ارائه تسهیلات مسکن دار کرد و . . . . . .
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین