کد خبر: ۵۰۵۸۵۲
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴
واکنش به جمع آوری کمک‌های مردمی ازسوی زیباکلام و سلبریتی‌ها، توضیح در مورد مرگ نوزاد، بررسی و آسیب شناسی دستگاه‌ها در برف اخیر، توضیح درباره عدم حضور دو رییس جمهور در شورای عالی مدیریت بحران، اعلام مقصر نهایی انفجار شهران و... از جمله مهمترین سخنان مطرح شده در نشست خبری رییس سازمان مدیریت بحران کشور است.
آفتاب‌‌نیوز :
اسماعیل نجار در نشست خبری که پیش ظهر امروز در وزارت کشور برگزار شده اظهار کرد: سازمان مدیریت بحران یک سازمان هماهنگ کننده، سیاستگذار، هدایت کننده و نظارت کننده است اما این سازمان، سازمانی با حدود ۱۰۰ نفر پرسنل است و مسئولیت‌هایی دارد بنابر این انتظاراتی که برخی دوستان بیان می‌کنند در خصوص اینکه درباره هر حادثه در کشور ما باید موضوع را پیگیری کنیم انتظار درستی نیست چراکه برخی از این انتظارات در حوزه وظایفت این سازمان نیست.

نجار با بیان اینکه سازمان مدیریت بحران کشور در یک سازمان است که جایگاه فرماندهی دارد گفت:‌دستگاه‌های مختلف عضو کارگروه سازمان مدیریت بحران کشور هستند و آنها در این زمینه نقش ایفا می‌کنند.

نجار در پاسخ به سوالاتی در مورد زمین لرزه کرمانشان اظهار کرد: در این زمینه  یک رکورد ثبت شد و من باسال‌ها مسولیت چنین موردی را ندیدم که طی مدت این زمان کوتاه و ظرف ۴۸ ساعت اقداماتی در یک منطقه انجام شود. در این زلزله برای ترمیم شرایطهای حیاتی ۱۱۰ اکیپ  از اداره آب و برق با تجهیزات پای کار آمدند.

وی با بیان اینکه مردم پس از سخنان مقام معظم رهبری وارد عمل شده و به یاری زلزله زدگان شتافتند گفت: حجم کمک‌ها به حدی بود که ما اعلام کردیم، کمک های مربوط به پتو را بین زلزله‌ز دگان توزیع کردیم زیرا دیگر اقلام به حد زیادی در میان زلزله زدگان توزیع شده بود.

تمام کشته‌شدگان زلزله کرمانشاه با رعایت اصول شرعی دفن شدند

وی درباره شایعه مطرح شده در باره گورهای دسته جمعی در شهرستان سرپل ذهاب گفت:‌ ما که در آن منطقه بویم چیزی ندیدیم؛ گور دسته جمعی یعنی یک گودال را حفر کنند و عده‌ای را بدون کفن و دفن آنجا خاک کنند در حالی که در زلزله کرمانشاه چنین چیزی نداشتیم و تمام کشته شدگان با رعایت اصول شرعی دفن شدند.

 رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری در باره اخبار منتشر شده درباره وضعیت نامطلوب در مناطق زلزله زده نیز گفت:‌حقیقا باید از  صبر مردم زلزله زده کرمانشاه تشکر کرد. من می دانم که این شرایط بسیار سخت است البته ما در این منطقه در همان روزهای نخست ۹۵ تخته چادر توزیع کردیم. ما به دنبال این بودیم که اسکان اضطراری با اسکان موقت را یکی کنیم.

استقرار ۱۴۸۰۰ کانکس در مناطق زلزله‌زدهبه ازای هر یک زلزله زده ۳ چادر توزیع شده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط در مناطق زلز له‌زده سخت است و ما می‌دانیم مشکلاتی ازنظر سرویس بهداشتی، نبود آب گرم و ...وجود دارد خاطر نشان کرد: ما نیز برای این عزیزان اقدامات زیادی انجام دادیم. تعدادی وسایل گرمایشی از خارج از کشور وارد کردیم تا مشکلات ایمنی نداشته باشند.

 رییس سازمان مدیریت بحران کشور درباره کمبود چادر و کانکس اظهار کرد: در بازدید از مناطق زلزله‌زده موارد متعددی بودند که می‌گفتند ما چادر نداریم اما وقتی محل اسکان را می‌دیدم می‌گفتند یک چادر داریم و چادر دیگر می‌خواهیم . ۹۵ هزار چادر یعنی به ازای هر نفر ۳ چادر توزیع شده که اشکالی ندارد.

استقرار ۱۴۸۰۰ کانکس در مناطق زلزله‌زده

وی در ادامه با بیان اینکه ۱۴۸۰۰کانکس در مناطق زلزله زده مستقر شده‌اند گفت:  از این تعداد بین ۸۳۰۰ تا ۸۴۰۰ کانکس توسط قرارگاه خاتم، ۲۰۰۰هزار کانکس توسط ارتش و ۱۰۰۰کانکس توسط بنیادمسکن تامین شده که هزینه‌های این کانکس‌هارا دولت تامین کرده و این دستگاه‌ها آن را اجرایی کرده‌اند این در حالیست که ۳۵۰۰ کانکس نیز توسط مردم ساخته شده است.

زلزله‌زدگانی که به جای کانکس اجاره بهاء دریافت کردندنجار با بیان اینکه مقرر شد تا به زلزله‌زدگانی که خودشان می خواهند به جای کانکس اجاره بهاء داده شود گفت:‌ ساکنان شهرها 5 میلیون و ساکنان روستاها 3 میلیون تومان اجاره بهاء دریافت کرند که در مجموعه 2634 مستاجر و 1348 مالک آمدند و به جای کانکس از ما اجاره بهاء دریافت کردند. در مجموع با احتساب 14800کانکسی که مستقر شده می توان گفت 18700 نفر کانکس یا اجاره بهاء دریافت کردند، البته در میان افرادی که ممکن است در چادر یا کانکس باشند  افرادی هستند که در خانه تخریب نشده زندگی می‌کنند که در مقابل خانه خود یک چادر یا کانکس قرار داده‌اند و در هر دو محیط حضور دارند.

توضیح درباره مرگ دو کودک در مناطق زلزله‌زده 

نجار در پاسخ به سوالی در باره اخبار منتشر شده از مرگ و میر در این مناطق اظهار کرد: رسانه‌ها حساسیت ویژه ای به این مناطق دارند که البته نشان از انسان‌دوستی آنان دارد اما به عنوان مثال در تهران روزانه چندین مورد حریق رخ می دهد که ارزش خبری هم پیدا نمی‌کند اما حریق یک چادر در مناطق  زلزله زده ابعاد گسترده پیدا می کند؛ در مورد مرگ‌ و میرها هم همچنین است. ما از فوت دو کودک بسیار متاسف شدیم و از صمیم قلب بااین افراد همدردی می‌کنیم . در پیگیری‌هایی که صورت گرفت، مشخص شد یکی از جانباختگان مشکل ژنتیکی داشته و دیگری هم دیر به بیمارستان رسیده یعنی به بیمارستان رفته و برگشته و جان خود را از دست داده است.

وی در مورد این که آیا در این مناطق تخت بیمارستانی وجود ندارد؟ گفت:‌ ما در سرپل ذهاب تخت‌های درمانی داریم به عنوان مثال چندروز پیش شخصی که دچار مشکل قلبی شده بود در همین بیمارستان مداوا شد. وزیر بهداشت فرد دلسوزی را مسوول کرده که با جدیت کارها را انجام می دهد.

واکنش به عدم هزینه کرد کمک‌های جمع آوری شده از سوی صادق زیبا کلام

نجار در پاسخ به سوال یکی  از حضار در نشست خبری که درباره عملکرد صادق زیباکلام در جمع آوری کمک‌مردم و عدم هزینه کرد این کمک‌ها پرسید گفت:‌ نوع‌دوستی هموطنانمان و جمع آوری کمک از سوی چهره‌های سیاسی و ... قابل ستایش است و حقیقتا مردم ایران در کمک کردن سنگ تمام گذاشتند البته اشکالاتی هم وجود داشت  که با کمک رسانه‌ها و انجام فرهنگ سازی حل خواهد شد مثلا آیا نیاز است همه مردم به این مناطق مراجعه کنند؟.

نجار با بیان اینکه درخواست ما این است که این کمک‌ها در اختیار دستگاه های متولی قرار گیرد افزود: اتفاقا چند روز پیش در این زمینه با آقای منتظری دادستان کشور صحبت کردیم و او نیز معتقد بود این کمک‌ها در مسیر خودش قرار بگیرد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به گستردگی زلزله کرمانشاه افزود:‌ این حادثه در 1930 روستا و 7 شهرستان رخ داد و درحال حاضر اقدامات خوبی در این منطقه انجام گرفته البته ما نیز موارد و نقاط ضعف را بررسی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای بازسازی مناطق زلزله زده منازل به دو دسته تقسیم می شد گفت:‌ دسته اول منازلی بودکه صددرصدی تخریب شده بود که 21 هزار و 309   واحد شامل 7478 واحد شهری و 13 هزار و 831  واحد روستایی می‌شود ودر نوع دوم منازلی بود که نیاز به تخریب و بازسایی دارد که  شامل 3726 واحد روستایی و 15 هزار و 988  واحد شهری بود.

نجار با بیان اینکه واحد های تعمیری به سه دسته تقسیم شده به ترتیب 12،8 و  6 مییون تومان تسهیلات و 1.5  و 1 میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند گفت: خانه‌های روستایی و شهری آواربرداری شده‌اند.

عده‌ای برای پیش بینی زلزله دکان باز کرده‌اند

وی با بیان اینکه پس از وقوع زلزله در تهران و کرمانشاه عده‌ای دکان پیش‌بینی زلزله راه‌انداختند گفت: مایکی از این افراد را خواستیم؛ او مدعی بود که می‌تواند زلزله را پیش بینی کند؛ با اوصحبت کردم و او می‌گفت طی 50 روز آینده زلزله‌ای در فلان استان رخ می دهد. ما به او گفتیم که زلزله پیش بینی نمی‌شود؛ در ایران روزانه 70 زلزله رخ می دهد و اگر بنا به اینکار باشد من می گویم طی 70 روز آینده یک زلزله در کرمانشاه رخ می دهد. اگر کسی می‌تواند زلزله را پیش بینی کند در یک شعاع 50 کیلومتر یک هفته قبل از وقوع و زلزله‌های بالای پنج ریشتر را پیش بینی کند؛ در غیر این صورت مردم نباید به این موارد توجه کنند.

 آخرین وضعیت لایحه مدیریت بحران

وی درباره آخرین وضعیت لایحه مدیریت بحران کشور اظهار کرد:‌ زمانی به مسولیت در این سازمان رسیده‌ام که مهلت اجرای 5 ساله قانون مدیریت بحران به پایان رسیده بود آنجا از صاحب‌نظران و کارشناسان کمک گرفتیم تا لایحه‌ای تقدیم دولت شد؛ نهایتا با اقدامات و بررسی‌های انجام شده این لایحه در سال 94 تقدیم مجلس شد. در آنجا در کمیسیونهای مجلس این لایحه تحت بررسی قرار گرفت، اما تا پایان مجلس قبل نوبت به مطرح  کردن آن در صحن نرسید چرا که آنها مشغول بررسی برنامه ششم و لایحه بودجه بودند

نجار افزود: مجلس جدید  هم که به سرکار آمد گفتند ما اشکالاتی به این لایحه وارد کردیم و برگشت زدند که ما در این زمینه اقداماتی انجام دادیم و فعلا درنوبت طرح در صحن علنی قرار دارد.

امیدواریم رییس جمهور به جلسات  عالی مدیریت بحران بیایدوی درپاسخ به سوالی درباره عدم حضور دو رییس جمهور در جلسات شورای عالی بحران بیان کرد:‌ امیدواریم که رییس جمهور به این جلسات بیاید اما معاون اول او در این جلسات حضور دارند.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین