کد خبر: ۵۱۱۷۶۶
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸
شاید تعداد عمل‌های جراحی زیبایی در ایران زیاد به نظر برسد، اما نسبت آن به جمعیت کشور، زیاد نیست و کشورهای مختلف آمریکایی، اروپایی و آسیایی در زمینه جراحی‌های تهاجمی و غیرتهاجمی پیشتازند.
آفتاب‌‌نیوز :
به نقل از سیناپرس، گزارش سالانه انجمن بین‌المللی جراحی پلاستیک (ISAPS) که ژوئن ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۶) منتشر شد، نشان می‌دهد کشورهای آمریکا، برزیل، ژاپن، ایتالیا و مکزیک در رتبه‌های اول تا پنجم عمل‌های جراحی زیبایی تهاجمی و کم‌تهاجمی سال ۲۰۱۶ قرار داشته‌اند و ۴۱٫۱ درصد از کل عمل‌های پلاستیک جهان را به خود اختصاص داده بودند.

روسیه، هند، ترکیه، آلمان و فرانسه در رتبه‌های ششم تا دهم و ایران نیز در رتبه بیستم این جدول جای گرفته بودند.

آمار جراحی پلاستیک در پرتقاضاترین کشورهای جهان

محبوب‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی جهان در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) عبارتند از: 
افزایش حجم / پروتز پستان (۱۵٫۸ درصد کل جراحی‌های زیبایی)
لیپوساکشن (۱۴ درصد کل جراحی‌های زیبایی)
جراحی پلک (۱۲٫۹ درصد کل جراحی‌های زیبایی)
رینوپلاستی (۷٫۶ درصد کل جراحی‌های زیبایی)
ابدومینوپلاستی (۷٫۴ درصد کل جراحی‌های زیبایی)

تفاوت جنسیتی
همان‌طور که انتظار می‌رود، بیش‌ترین تقاضا برای عمل‌های جراحی زیبایی تهاجمی و غیرتهاجمی در بین زنان دیده می‌شود. گزارش ISAPS در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) نشان می‌دهد که ۸۶٫۲ درصد از کل عمل‌های جراحی زیبایی در جهان معادل با ۲۰٬۳۶۲٬۶۵۵ عمل جراحی مربوط به زنان بوده و بیشترین درخواست‌ها مربوط به پنج مورد زیر بوده است:
افزایش حجم / پروتز پستان
لیپوساکشن
جراحی پلک
ابدومینوپلاستی
ماستوپکسی (لیفت پستان)

اما مردان نیز از قافله جراحی‌های زیبایی عقب نیفتاده‌اند و ۱۳٫۸ درصد معادل با ۳٬۲۶۴٬۲۵۴ عمل جراحی را به خود اختصاص داده‌اند. پنج عمل جراحی پلاستیک عمده در مردان عبارتند از:
جراحی پلک
ژنیکوماستی (بزرگی سینه مردان)
رینوپلاستی (جراحی بینی)
لیپوساکشن
کاشت مو

آمریکا، پرتقاضاترین کشور جهان
حدود ۲میلیون آمریکایی در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) تحت عمل‌های جراحی زیبایی مختلفی مانند افزایش حجم سینه، لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی برای حذف چربی اضافی ناحیه شکم) قرار گرفتند و ۱۵ میلیون نفر دیگر نیز تحت درمان با روش‌های کم‌تهاجمی مانند بوتاکس، تزریق ژل و فیلر (پرکننده) قرار گرفتند.

بر اساس آماری که انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) در هفته گذشته منتشر کرد، هر دو گروه عمل‌های جراحی تهاجمی و کم‌تهاجمی طی سال‌های اخیر به‌شدت با استقبال مردم مواجه شده‌اند. تعداد عمل‌های جراحی در آمریکا از سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) حدود ۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. استقبال از روش‌های کم‌تهاجمی نیز در مقایسه با سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۹)، ۲۰۰ درصد افزایش یافته‌اند.

نکته جالب‌توجه اینجاست که بیشتر این جراحی‌های تهاجمی و کم‌تهاجمی روی صورت متمرکز هستند و شاید اصلی‌ترین دلیل آن را بتوان اهمیت عکس افراد در شبکه‌های اجتماعی دانست.

پنج عمل جراحی زیبایی تهاجمی در آمریکا، سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) عبارتند از:
افزایش حجم پستان / افزایش ۳ درصدی
لیپوساکشن / افزایش ۵ درصدی
جراحی بینی / کاهش ۲ درصدی
جراحی پلک / بدون تغییر
ابدومینوپلاستی / افزایش ۲ درصدی

پنج عمل جراحی زیبایی کم‌تهاجمی در آمریکا، سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) نیز عبارتند از:
بوتاکس / افزایش ۲ درصدی
تزریق فیلر (پرکننده) / افزایش ۳ درصدی
تزریق چربی / افزایش ۱ درصدی
لیزر موهای زائد / کاهش ۲ درصدی
میکرودرم ابریژن / کاهش ۴ درصدی

وضعیت جراحی پلاستیک در برزیل
حضور «ایو پیتانگوی» (Ivo Pitanguy)، معروف‌ترین جراح پلاستیک جهان در برزیل، در کنار حضور ۴۵۰۰ جراح پلاستیک و ارائه خدمات درمانی با قیمت‌های متنوع، این کشور را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران سلامت از نقاط مختلف جهان برای انجام جراحی‌های زیبایی تبدیل کرده است.

سائوپائولو و ریودوژانیرو، اصلی‌ترین مقاصد گردشگران سلامت محسوب می‌شوند که خدمات متنوعی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. افزایش حجم / پروتز پستان و لیپوساکشن، دو جراحی زیبایی اصلی در برزیل محسوب می‌شوند.

درعین‌حال بیش از ۴هزار جراح از نقاط مختلف جهان با هدف شرکت در دوره‌های آموزشی و شرکت در کارگاه‌های دکتر پیتانگوی، راهی این کشور شده‌اند.

وضعیت جراحی پلاستیک در شرق آسیا
بسیاری از جوانان کره جنوبی و ژاپن (که در رتبه سوم بیشترین جراحی‌های زیبایی جهان جای دارد) ترجیح می‌دهند که چشمانی شبیه غربی‌ها داشته باشند؛ از همین رو، جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در صدر محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی این دو کشور جای دارد.

همچنین ۲۰ درصد از زنان اهل کره جنوبی، جراحی‌های زیبایی تهاجمی و کم‌تهاجمی را تجربه کرده‌اند. رینوپلاستی (جراحی بینی) و لیپوساکشن در رتبه‌های بعدی جراحی‌های زیبایی در این کشور قرار دارند.

جراحی پلاستیک در ایتالیا
شاید مردم ایتالیا به داشتن چهره‌های جذاب و زیبا مشهور باشند، اما عمل‌های جراحی زیبایی در این کشور به‌شدت رواج دارد و باعث شده که این کشور، در رتبه چهارم بیشترین تعداد عمل‌های پلاستیک جای بگیرد.

جراحی‌های کم‌تهاجمی به ویژه تزریق بوتاکس، فیلر و ژل برای برطرف کردن چین‌وچروک و خط لبخند، در کنار لیپوساکشن، محبوب‌ترین جراحی‌های در این کشور اروپایی محسوب می‌شوند.

وضعیت جراحی پلاستیک در ایران
به گفته دکتر «عبدالجلیل کلانتر هرمزی»، عضو هیئت‌مدیره انجمن جراحان پلاستیک ایران، جراحی‌های فک و صورت، تزریق‌ها، جراحی‌های لیفت و لیپوساکشن، اصلی‌ترین جراحی‌های زیبایی در ایران به شمار می‌روند.

در ایران، رینوپلاستی (جراحی بینی) بیشترین میزان عمل‌های جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده است؛ البته آمار دقیق را در این زمینه تنها وزارت بهداشت می‌تواند ارائه کند.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، افزایش حجم / پروتز پستان، لیپوساکشن، بوتاکس، تزریق فیلر و ژل در رتبه‌های بعدی جراحی‌های زیبایی تهاجمی و کم‌تهاجمی در بین ایرانیان قرار دارند.
خبرآنلاین 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین