کد خبر: ۵۱۲۳۶۷
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷
ایران تا به امروز به تعهدات خود در خصوص توافق هسته‎ای پایبند بوده است
رئیس معتبرترین نهاد ناظر بر تعهدات هسته ای ایران در حالی از چارچوب کلی و اهمیت توافق هسته ای سخن می گوید که رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است در صورت اعمال نشدن اصلاحات لازم بر این توافق تا ماه مه کشورش به طور کامل از آن خارج خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شکست و یا به نتیجه نرسیدن توافق هسته ای ایران را «زیانی بزرگ» برای چندجانبه گرایی توصیف کرد. این درحالیست که توافق با پنج قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران که سال ۲۰۱۵ میلادی در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل شد با انتقاد شدید دونالد ترامپ جانشین محافظه کار وی مواجه شده است.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ آقای آمانو روز دوشنبه در ابتدای شورای اجرایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین خاطرنشان کرد: اگر توافق (هسته ای) به شکست منجر شود خسارتی بزرگ برای راستی آزمایی و چندجانبه گرایی خواهد بود.

هشدار مدیرکل آژانس انرژی اتمی: شکست توافق هسته‌ای ایران «زیانی بزرگ» خواهد بود

رئیس معتبرترین نهاد ناظر بر تعهدات هسته ای ایران در حالی از چارچوب کلی و اهمیت این توافق سخن می گوید که رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است در صورت اعمال نشدن اصلاحات لازم بر این توافق تا ماه مه کشورش به طور کامل از آن خارج خواهد شد.

براساس توافق هسته ای ایران با پنج قدرت جهانی (آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان)، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موظف شد به صورت دائم نسبت به تعهدات ایران برای التزام به ماهیت صلح آمیز این برنامه راستی آزمایی کند.

یوکیا آمانو در ادامه سخنان خود با تایید بر اینکه ایران تا به امروز به تعهدات خود پایبند بوده تصریح کرد در ارتباط با مفاد توافق از نظر فنی هیچ مورد تخلفی تاکنون توسط بازرسان آژانس گزارش نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا در طول کارزار انتخاباتی خود تهدید کرده بود که توفق هسته ای ایران را برغم مخالفت متحدان آمریکا پاره خواهد کرد اما پس از به قدرت رسیدن با اعلام اینکه اشکالات زیادی بر این توافق وارد است ماندن در آن را مشروط به انجام اصلاحات مدنظر خود کرد.

دولت آمریکا به خصوص بخشی از توافق هسته ای را بر نمی تابد که به موجب آن پیش بینی شده تحریم ها و محدودیت های اعمال شده بر تهران در ازای انجام راستی آزمایی های لازم از سال ۲۰۲۶ برداشته شود.

واشنگتن همچنین تداوم گسترش برنامه موشک‌های بالیستیک از سوی ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد قلمداد می کند. این درحالیست که ایران همواره بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود تاکید دارد و هرگونه مذاکره بر سر متن توافق هسته ای با قدرت های جهانی را منتفی می داند. تهران همچنین برنامه موشک های بالستیک خود را، دارای ماهیت بازدارندگی و خط قرمز خود اعلام کرده است.

منبع: یورونیوز
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین