کد خبر: ۵۱۲۷۰۶
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۸
مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت از جذب و آموزش بیش از پنج و نیم میلیون سفیر سلامت خانوار تا پایان دی ماه سال جاری خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر شهرام رفیعی‌فر، مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: هم‌زمان با افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه برای سالم زیستن و مدیریت بیماری‌ها، روز به روز در حال افزایش است؛ به گونه‌ای که طبق برآوردها، ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتی است. «خودمراقبتی» شامل اعمالی است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌شان انجام می‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بیماری‌ها یا حوادث پیشگیری کنند، ‌بیماری‌های مزمن را مدیریت کنند و نیز از سلامتشان بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان، حفاظت کنند.

وی گفت: اما خودمراقبتی صحیح نیازمند برخورداری از سواد سلامت کافی است. این در حالی است که در بررسی انجام شده در خصوص سواد سلامت جمعیت بزرگسال کشور در سال ۹۳، از هر دو نفر جمعیت تحت پوشش مطالعه، یک نفر سواد سلامت محدود داشت که از پیامدهای ناشی از کم‌سوادی افراد در حوزه سلامت، می توان به فقر مهارت خودمراقبتی، استفاده کمتر از خدمات پیشگیری، افزایش انتخاب‌های ناسالم، تأخیر در تشخیص بیماری، پایبندی کمتر به دستورالعمل‌های پزشکی، افزایش احتمال بستری شدن در بیمارستان، کاهش سلامت جسمی و روانی، افزایش مرگ‌ومیر و افزایش هزینه‌های بهداشتی اشاره کرد.

رفیعی‌فر اظهار کرد: به منظور افزایش سواد سلامت ایرانیان و توانمندسازی آنها برای خودمراقبتی، جذب و آموزش سفیران سلامت خانوار با شعار «سواد سلامت برای همه» از سال ۱۳۹۳ در قالب برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان پنجمین برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت آغاز شد.

وی گفت: در این برنامه، به ازای هر خانوار تحت پوشش مراکز ارایه خدمات بهداشتی درمانی کشور، یک نفر به عنوان سفیر سلامت خانوار انتخاب شده و در دوره های آموزشی مربوطه شرکت می کند. در واقع، "سفیر سلامت خانوار" عضوی از اعضای هر خانواده است که حداقل ۸ کلاس سواد خواندن و نوشتن دارد و به صورت داوطلبانه، مسئولیت انتقال مطالب آموخته شده در حوزه سلامت و مراقبت فعال از سلامت خود،   اعضای خانواده و جامعه را بر عهده می گیرد و انشالله تا نیمه دوم سال ۹۷ از طریق اینترفیس خودمراقبتی به سامانه الکترونیک یکپارچه سلامت متصل می شود تا تمامی اطلاعات سلامت خانواده خود را دریافت نموده و تبادل نماید.

مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت افزود: برای این کار، مراکز ارایه خدمات بهداشتی درمانی کشور نسبت به فراخوان سفیران سلامت خانوار در بین خانوارهای تحت پوشش اقدام کرده و با ثبت نام و جذب سفیران سلامت خانوار، مجموعه ای از راهنماهای خودمراقبتی را در اختیار آنان قرار می دهند.

وی گفت: علاوه بر این، اعضای تیم سلامت با برگزاری دوره های آموزش فردی و گروهی ضمن مرور نکات مهم این راهنماها، به پرسش های سفیران سلامت خانوار پاسخ می‌دهند.

رفیعی‌فر بیان کرد: با توجه به توسعه استفاده از موبایل در بین جمعیت عمومی کشور، به منظور تسهیل آموزش سفیران سلامت خانوار، «سامانه مدیریت آموزش تحت موبایل سفیران سلامت» نیز راه‌اندازی شده است که سفیران سلامت خانوار جذب شده و حتی سایر هم‌میهنان عزیز که مایلند سفیر سلامت باشند می‌توانند از طریق سایت «آوای سلامت» دفتر آموزش و ارتقای سلامت به نشانی «iec.behdasht.gov.ir» نسبت به نصب نرم‌افزار مذکور و شرکت در دوره‌های آموزش مجازی سفیران سلامت خانوار اقدام و گواهی طی دوره‌های مربوطه را دریافت کنند.

وی افزود: راهنماهای خودمراقبتی مورد استفاده در آموزش سفیران سلامت خانوار شامل راهنمای خودمراقبتی در ناخوشی‌ های جزیی، راهنمای خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان و راهنمای سبک زندگی سالم است که اهم موضوعات مطرح شده در این راهنماها شامل موضوعات بهداشت فردی، تغذیه سالم، فعالیت بدنی، کنترل وزن و تناسب اندام، سلامت روان، مهارت های زندگی، پیشگیری و کنترل دخانیات و مواد مخدر، بهداشت باروری، محیط کار سالم، پیشگیری از بیماری های واگیر و غیرواگیر، پیشگیری از حوادث و مدیریت بلایا، مشکلات شایع در سنین مختلف (نوزادی، کودکی، نوجوانی، میانسالی و بزرگسالی)، مشکلات شایع در دوران بارداری، خودمراقبتی در بارداری و شیردهی کودک است.

رفیعی‌فر گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور تا پایان دی ماه سال ۱۳۹۶، تعداد ۵، ۵۹۹، ۰۷۹ نفر سفیر سلامت خانوار به ویژه در روستا ها و شهرهای زیر پنجاه هزار نفر جذب شده و آموزش دیده اند، یعنی هم اکنون بیش از ۲۸ درصد خانوارهای کشور، تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند و انتظار می رود تا پایان برنامه ششم توسعه، حداقل  ۷۰ درصد خانوارهای کشور دارای سفیر سلامت باشند. البته در کنار جذب و آموزش سفیران سلامت خانوار، توسعه آموزش همگانی سلامت با همکاری صدا و سیما، آموزش سلامت در مدارس و دانشگاه ها و توسعه محیط کار سالم و محله و شهر سالم نیز در دستور کار دفتر آموزش و ارتقای سلامت قرار گرفته است و اقدامات مفیدی نیز در این زمینه آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، وی در پایان تصریح کرد: امید است که با همکاری سفیران سلامت خانوار، شعار «سواد سلامت برای همه» تحقق یافته و گامی مهم برای توسعه پوشش همگانی سلامت و تحقق زندگی سالم سرشار از نشاط و امید در کشور برداشته شود.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین