کد خبر: ۵۱۲۷۱۵
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۲
معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در برگزاری نخستین جشن نفس در کشور رضایتمندی برای پیوند عضو بیماران مرگ مغزی تنها پنج درصد بود،‌ افزود: امروز و پس از 14 سال این رقم به حدود 70 درصد افزایش پیدا کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
سید محمدهادی ایازی در آئین گشایش بوستان نفس و مراسم درختکاری به یاد فرشتگان ماندگار اهداء کننده عضو، گفت: باید از شهردار تهران و مجموعه شهرداری تهران برای ایجاد بوستان نفس و تلاش برای نامگذاری آن به یاد فرشتگان اهداء عضو قدردانی کنیم. در سال 1383 که نخستین جشن نفس برگزار شد از مجموع تمام کسانی که دچار مرگ مغزی می‌شدند تنها پنج درصد رضایتمندی را برای پیوند عضو داشتند؛ اما پس از 14 سال و برگزاری 14 جشن نفس این رقم به حدود 70 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: بسیاری از افرادی که تقدیر الهی بر این می‌شد که دار فانی را وداع کنند و بروند، با رضایت خانواده و یا رضایت خود در زمان حیات، اعضایشان برای پیوند داده‌ شده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ما حدود 25 هزار نفر در لیست انتظار انواع پیوند در کشور داریم و این در حالیست که در مجموعه نظام سلامت کشور، کشوری هستیم که در حوزه پیوند بیشترین پیشرفت را داشته‌ایم.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در گذشته تنها 16 مرکز برداشت عضو راه اندازی شده بود افزود: تعداد این مراکز امروز به 53 مرکز رسیده که در اقصی نقاط کشور فعالیت می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع ترانسفر عضو و تامین منابع مالی آن اشاره کرد و افزود: مقرر شده که تامین اعتبار ترانسفر هوایی پیوند عضو توسط دولت انجام شود تا با این کار بخش عمده‌ای از مشکلات نیازمندان حل و فصل شود.

به گزارش ایسنا، وی ابراز امیدواری کرد: باید برنامه‌های فرهنگی با حضور خانواده‌های اهداء کننده عضو در جهت فرهنگ سازی بیشتر این حوزه افزایش پیدا کند.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین