کد خبر: ۵۱۲۷۳
تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۸۵ - ۱۹:۳۶
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد:

«تعلیق محدود» خط قرمز نظام نیست

آفتاب‌‌نیوز : واشنگتن می‌کوشد تا در یک دیپلماسی فشرده علاوه بر جذب اروپا، متحدان جدیدی را بیابد؛ حال آن که به نظر می‌آید متحدان قدیمی خود را از دست داده است. به نظر جناب عالی ایران چگونه می‌تواند فعالیت‌های آمریکا را متوقف و یا خنثی کند؟ 
ایران و آمریکا در حال حاضر دو راه بیشتر ندارند ،یکی راه پیشنهادی آمریکا یعنی حرکت به سمت تعلیق غنی‌سازی اورانیوم و راه پیشنهادی ایران حل اختلافات از راه دیپلماسی است. همچنین ایران بسته پیشنهادی کشورهای 1+5 که بر تعلیق به عنوان پیش شرط مذاکرات استوار بود را نپذیرفت.
به عقیده بنده ایران باید به گونه‌ای عمل کند که شکاف بین این کشورها بیشتر شود و بتواند از آن سود بجوید .ماباید  این شکاف را تقویت کنیم. 

در روزهای اخیر برخی مسئولان از تعلیق محدود سخن می‌گویند، آیا ایران خط قرمزش را حفظ کرده؟ 
هر کدام از طرفین مذاکره از یکدیگر خواستار تضمین هستند تضمین طرف مقابل اروپایی این است که ایران به سمت نظامی شدن نرود و تضمین ایران نیز به رسمیت شناختن دستاوردهای هسته‌ای کشور است. 
حال اگر طرف مقابل این دستاوردها را به رسمیت بشناسد،‌ تعلیق محدود و چند ماهه قابل پذیرش است و می‌توان از آن به عنوان حل این بحران کمک گرفت. 

چندی پیش مجلس طرحی را تصویب کرد که براساس آن در صورت استفاده از شورای امنیت علیه ایران بازرسان آژانس باید اخراج شوند . آیبا این طرح هنوز در دستور کار است؟
بله. براساس  این طرح در صورت استفاده ابزاری از سازمان ملل متحد علیه ایران،‌ ما نظارت را به حالت تعلیق در می‌آوریم. براساس قوانین بین‌المللی نظارت از سوی آژانس وجود دارد اما  اگر ما شاهد بحرانی شدن روابط باشیم این نظارت را به حالت تعلیق در می‌آوریم.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین