کد خبر: ۵۱۳۹۱۰
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳
وزیر خارجه انگلیس گفت روسیه فقط تا نیمه‌شبِ سه‌شنبه فرصت دارد پاسخی قانع‌کننده به این موضوع بدهد که چگونه از عامل اعصاب نوویچاکِ تولید روسیه برای مسموم کردن برخی از افراد در انگلیس استفاده شده است، وگرنه، ما پاسخی متناسب ولی قدرتمند به این اقدام روسیه خواهیم داد.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش شبکه تلویزیونی آسوشیتد پرس، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس، امروز (سه شنبه) در لندن، درباره مسمومیت مشکوک جاسوس سابق روسیه و دخترش، گفت: «شرایط امروز به نحوی است که ما از روس ها خواسته ایم به ذخایر نوویچاکِ خود نگاه کنند و توضیحی قانع کننده در این خصوص بدهند که چگونه ممکن است از مقادیری از این ماده (برای مسموم کردن اشخاصی) در خیابان های ویلتشایر استفاده شده باشد. همانطور که من روز گذشته به سفیر روسیه (در انگلیس) گفتم و ترزا می، نخست وزیر انگلیس، نیز در مجلس عوام کشورمان گفت: شما باید خشم مردم را در این کشور درک کنید، زیرا آنان احساس می کنند این تلاشی گستاخانه برای به قتل رساندن مردم بیگناه است. در حال حاضر، یکی از مأموران پلیس (انگلیس) در بیمارستان بستری است.»

وزیر خارجه انگلیس افزود: «تا جایی که ما می دانیم، این نخستین باری است که پس از جنگ جهانی دوم، از عامل اعصاب در قاره اروپا استفاده می شود و ما از روس ها می خواهیم در خصوص این که چه اتفاقی افتاده است، توضیح بدهند، البته اگر می توانند توضیحی متقاعده کننده برای این مسئله پیدا کنند و گزارش کاملی نیز - که همه مسائل را آشکار سازد - به سازمان منع سلاح های شیمیایی که همان سازمان دیده بان سلاح های شیمیایی در لاهه است، ارائه کنند. ما به آنان (روس ها) تا نیمه شبِ امشب (سه شنبه شب) فرصت داده ایم که این کار را انجام دهند. اگر آنان نتوانند این کار را انجام دهند، آنگاه دولت انگلیس تدابیری اتخاذ خواهد کرد، که شامل پاسخ های متناسب و قدرتمند خواهد بود.»

جانسون اضافه کرد: «آنچه ما امروز - یعنی ظرف 24 ساعت گذشته - انجام داده ایم این بوده است که با دوستان و همکاران مان درباره این که دیدگاه ما در این خصوص چیست، صحبت کرده ایم که ببینیم وخامت اوضاع را چگونه ارزیابی می کنیم. من تحت تأثیر حمایت های قوی که از (اِمانوئل) مکرون، رئیس جمهور فرانسه، دریافت کرده ایم، قرار گرفتم. من دقایقی پیش همچنین با زیگمار گابریل، همتای آلمانیِ خود، گفتگوی (تلفنی) کردم. البته ما تماسی تلفنی نیز از سوی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین کاخ سفید داشته ایم. یکی از مسائلی که در پاسخ آمریکایی ها به روشنی دیده می شود این احساس است که این بخشی از روند رفتاری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و رژیمِ او است و شما شاهد حمایت از استفاده ی بی پروا از سلاح های شیمیایی از سوریه گرفته تا ویلتشایر در کشور ما هستید. عزم راسخ دوستان ما برای ایستادن در کنار ما به من دلگرمی داده است.»

وزیر خارجه انگلیس افزود: «تعدادی از تدابیر وجود دارد که انگلیس می تواند اتخاذ کند، ولی فکر نمی کنم امروز آن روزی باشد که من بخواهم آن ها را از نیام بیرون آورم. آن ها برای امروز نیستند. این مسئله ای است که نخست وزیر (ترزا می) فردا - اگر روس ها نتوانند توضیحی قانع کننده برای استفاده از نوویچاک در خیابان های سوزبری ارائه کنند - باید درباره آن تصمیم بگیرد. از اینرو، این مسئله به آنان (روس ها) بستگی دارد (که توضیح قانع کننده ای ارائه کنند). آنان تا نیمه شبِ امشب فرصت دارند که مسائل را روشن کنند. اگر آنان بتوانند این کار را انجام دهند، این مسئله ای جالبِ توجه و مهم خواهد بود و آنگاه گفتگوها به سازمان منع سلاح های شیمیایی منتقل خواهد شد. ما تلاش می کنیم کنکاش کنیم تا دقیقاً بفهمیم چه اتفاقی افتاده است. اگر چنین کاری ممکن نباشد، آنگاه - همانطور که گفتم - انگلیس پاسخی قدرتمند خواهد داد که متناسب (با اقدامات انجام شده از سوی روسیه) خواهد بود.»

جانسون افزود: «فکر می کنم از آنچه ما از دوستان و همکاران مان در سراسر جهان می شنویم، این احساس واقعی به دست می آید که روسیه در جهتی اشتباه حرکت کرده است و این حائز اهمیت است که آنان (متحدانِ ما) شانه به شانه ی انگلیس بایستند. البته آنچه من می توانم بگویم، صرفاً از جانب انگلیس است و آن این است که ما یقیناً مصمم هستیم پاسخ مان قدرتمند باشد، ولی ما آنچه صحیح است، انجام خواهیم داد و آنچه را برای حفاظت از مردم انگلیس درست باشد، به کار خواهیم بست.»

خبرنگار پرسید: «پاسخ شما به این ادعای روسیه چیست، مبنی بر این که انگلیس صرفاً تلاش دارد روسیه را شرور جلوه دهد؟» جانسون: «ما نمی خواهیم روسیه یا مردم آن کشور را شرور جلوه دهیم، زیرا ما برای آنان (مردم روسیه) احترامِ بسیار زیادی قائل هستیم و روسیه نیز کشوری بزرگ است. از اینرو، این بسیار تأسف آور است که رژیم روسیه به نظر می رسد در حال حرکت در جهتی خطرناک و مختل کننده باشد و به همین دلیل است که آنان (دولتمردان روسیه) تا نیمه شبِ امشب فرصت دارند که در این زمینه شفاف سازی کنند. البته در غیر این صورت، انگلیس اقدام متقضی انجام خواهد داد که همانطور که گفتم، اقدامی قدرتمند خواهد بود.»

خبرگزاری صدا و سیما 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین