کد خبر: ۵۱۴۳۰
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۳۸۵ - ۱۸:۵۵
گفت‌وگوی انتقادی توکلی با خبرنگاران درباره گرانی

روزنامه‌نگاران آن دنیا باید جواب بدهند

آفتاب‌‌نیوز :  وی افزود: عمده‌ترین مسأله برای جلوگیری از گرانی همین است،‌ اصلی‌ترین مطلبی هم که در موقع تصویب بودجه من مخالف تقاضای دولت و موافق نظر کمیسیون تلفیق حرف زدم این بود که استفاده بیش از ظرفیت اقتصادی از منابع نفتی برای بودجه تورم‌زا است و ضد منافع ملی عمل می‌کند و متأسفانه این پیش‌بینی هم دارد اتفاق می‌افتد. 

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار آفتاب که «با توجه به قیمت کالاهیا اساسی بهتر نبود به جای وزیر رفاه، وزیر بازرگانی برکنار می‌شد، مردم با قیمت‌هایی مانند سبزی کیلویی 500 تومان،‌گوشت 7000 تومان و ... چه باید بکنند؟» گفت: «قیمت‌ها را ننویسید! چون اثر روانی دارد و این قیمت‌ها واقعیت ندارد. من شب گذشته در میوه فروشی محل‌مان دیدم که قیمت سبزی کیلیویی 160 تومان است حاضرم آدرس میوه فروشی را هم بگویم». 

نماینده تهران افزود: «به شما خبرنگاران توصیه می‌کنم به تورم روانی دامن نزنید من خودم از بازار روز شهرداری خرید می‌کنم و اصلا از این خبرها نیست».
خبرنگاري در پاسخ گفت:‌ «به خدا من همین الان سبزی خریدم کیلویی 500 تومان».
توکلی گفت: «حتما سبزی تمیز و استریلیزه بوده».
خبرنگار گفت: «نه به خدا! نیم کیلو سبزی گرفتم 250 تومان».
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: «من خبر را تکذیب می‌کنم ولی شما را تکذیب نمی‌کنم». 

وی در عین حال افزود: «شما قیمت سبزی را سه برابر می‌کنید بقیه قیمت‌ها را همینطور بازار گرمی می‌کنید برای تیتر کردن مطالب این کار را نکنید! من روزنامه‌نگارم و می‌دانم شما چکار می‌کنید!» 

توکلی خطاب به خبرنگاران افزود: «منافع ملی را بسنجید». 

خبرنگار آفتاب خطاب به توکلی گفت:‌ «تعداد زیادی نماینده امروز در مورد گرانی به دولت تذکر دادند. پس گرانی وجود دارد».
نماینده تهران پاسخ داد: «من خودم به وجود گرانی معتقدم و زودتر هم اعلام کردم گرانی صورت می‌گیرد. الان هم می‌گوییم راه‌حلش این نیست که کنترل نرخ کنیم». 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: کنترل نرخ کالاها ممکن نیست. باید تولید را تقویت کنیم. مرغ گران شده آیا با دستور می‌توانیم جلوی گرانی را بگیریم؟ با واردات هم نمی‌توانیم مشکل گرانی آن را حل کنیم. فقط با تغییر کنترل تقاضای داوطلبان مردم می‌توان نرخ مرغ را کاهش داد. 

توکلی خطاب به خبرنگاران تصریح کرد: «وظیفه ملی شما این است که به تورم روانی دامن نزنید. اگر به خاطر کار شما و هزار خانواده بیشتر فقیر شوند، آن دنیا باید پاسخگو باشید». 

وی اظهار داشت: من به عنوان یک اقتصاددان به شما می‌گویم در ایران تورم روانی بیش از همه جهان است و شما روزنامه‌نگاران می‌توانید آنرا کم کنید. درحالی که فعلا افزایش می‌دهید. 

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس هفتم در قسمت دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به پرسشی در مورد گرانی بنزین و تصمیم مجلس گفت:‌ «مجلس با رقم بنزینی که دولت اعلام کرد،‌ موافق نیست و دولت باید ابتدا گزارش اجرای تبصره 13 را به مجلس دهد تا معلوم شود مشکل کجاست». 

خبرنگاری از توکلی در مورد تشکیل‌ ستادهای انتخاباتی از سوی طرفداران «احمدی‌نژاد» برای انتخابات شوراها سؤال کرد به وی گفت: فکر می‌کنم آحاد ملت ایران حق دارند در انتخابات فعال باشند و دلیل نمی‌شود چون عده‌ای از رئیس جمهوری طرفداری کرده از کار در ستادهای دیگر محروم شوند. 

نماینده تهران تصریح کرد: آنچه نباید در انتخابات صورت گیرد و نمی‌شود دخالت رئیس جمهوری و دولت در انتخابات است و چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. 

توکلی در پایان افزود: اینکه بگویم عده‌ای تلاش کردند و دولتی را سرکار آوردند حق ندارند برای انتخابات دیگر تلاش کنند با دموکراسی سازگاری ندارد مهم این است دولت بی‌طرف بماند که می‌ماند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین