کد خبر: ۵۱۴۵۷
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۸۵ - ۱۱:۳۲
یک کارشناس روسی پیش‌بینی کرد

بی‌توجهی اروپا به مسیر آمریکا درباره ایران

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روزنامه روسی زبان «ورمیا نوواستی» این کارشناس مسائل ایران بر این باور است که ترس کشورهای اروپایی در صورت اعمال تحریم علیه ایران و خسارات گسترده ای که آنها به علت از دست دادن منافع خود در ایران از دست می دهند سبب شده است که اروپائیها بدون توجه به سیاست های یک جانبه آمریکا تمام توان خود را برای خروج از بن بست مذاکرات هسته ای با ایران به کار بگیرند.

به عقیده این کارشناس هر چند که آلمان از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمار نمی رود و حق وتو نیز ندارد ولی نقش فعالی که این کشور در مذاکره با ایران ایفا می کند گویای این واقعیت است که آلمان ها نیز طرفدار تحریم ایران نیستند.این کارشناس روس در ادامه اظهارات خود با اشاره به اینکه مذاکرات جدید خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در برلین در حال انجام است به این موضوع اشاره می کند که تلاش های کشورهای مثل آلمان و فرانسه برای دوری از رویارویی با ایران به روابط تجاری ایران و اروپا باز می گردد.

به گفته وی «اروپائیها اولین کسانی هستند که در صورت حمایت از سیاست های آمریکا در قبال تحریم ایران خسارات زیادی می بینند.البته بهترين راه براي راضي شدن همه طرفين از ايران و اروپا گرفته تا ايالات متحده آمريكا و خارج شدن اوضاع از بن بست اين است كه غنی سازي براي مدت معيني و شايد تا زمان ادامه مذاكرات و به نتيجه رسيدن آن متوقف شود».

مقامات برلين روز گذشته تاكيد كردند كه خواستار حل و فصل ديپلماتيك مسئله هسته ای ايران هستند. روسيه نيز طرفدار حل مسالمت آميزمسئله است. مسئله‌ای كه در حال حاضر موضوع بررسی طرفين است، تعليق برنامه غني سازی ايران است كه به عقيده طرفهای غربی و بخصوص آمريكا می بايست پيش شرط شروع مذاكرات باشد كه با مخالفت سرسختانه از سوی ايران روبرو شده است. 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین