کد خبر: ۵۱۴۷۰۰
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵
مسئول ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان گفت: اولین بیمارستان سمنان در فهرست میراث ملی غیر منقول کشور به ثبت رسید.
آفتاب‌‌نیوز :
هانی رستگاران، افزود: در جلسه شورای عالی ثبت آثار غیر منقول کشور، با ثبت اولین بیمارستان سمنان با عنوان "بیمارستان تدین" موافقت شد.

وی گفت: پس از طی مراحل قانونی و فرآیند اداری، حکم ثبت این بیمارستان با شماره  31903  صادر و به فهرست میراث ملی کشور افزوده می‌شود .

رستگاران افزود: این بنا در سال 1315 توسط حاج فضل ا... فامیلی ( معروف به تدین ) تاجر معروف و معتبر سمنانی ساخته شد و به همین دلیل این بیمارستان 32 تخت‌خوابی که اولین زایشگاه سمنان نیز بود به نام بیمارستان تدین نامگذاری شد .

وی گفت: این مرکز به وسایل جراحی و رادیوگرافی مجهز است ولی به‌علت کمبود متخصصان، تأسیس بیمارستان‌های جدید و مجهز، اینک کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد .

مسئول ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره زیبایی‌های بصری این بنا گفت: این بنای تاریخی دارای المان‌های معماری دوران پهلوی شامل آجر نما، رخ بام، سر ستون‌های خاص و سایر عناصر ارزشمند معماری ایرانی است که هر یک به زیباها و غنای فرهنگی آن افزوده است .

به گزارش ایسنا، وی افزود: با توجه به قرارگیری این بنا در مرکز شهر سمنان، با مساعدت سازمان علوم پزشکی امکان تبدیل این مکان به نخستین موزه پزشکی و درمانی استان سمنان وجود دارد .


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین