کد خبر: ۵۱۷۱۸
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۸۵ - ۲۲:۳۵
عصر سه‌شنبه در تهران صورت گرفت

مذاکرات محرمانه ایران و روسیه

آفتاب‌‌نیوز : علی لاريجانی پس از این مذاكرات گفت که در اين ديدار مسائل بين‌المللی و منطقه‌ای مورد بحث قرارگرفت و همچنين آقای ايوانف به تفصيل در جريان چهار دور مذاكره با خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه‌ اروپا قرار گرفت.

لاريجانی افزود: ما و روسيه ديدگاه‌هايمان در مورد حل مساله هسته‌‌ای نزديك به يكديگر است و معتقديم كه اين مسئله از طريق مذاكره قابل حل و فصل است.

لاريجانی درادامه از پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره‌ پيشنهاد ايران برای تاسيس كنسرسيومی به مظور غني‌سازی اورانيوم با همراهی فرانسه پرسیده بود خودداری كرد.

ايگور ايوانف نیز ديدار با لاريجانی را از ديدارهای منظم دو طرف دانست و گفت: فكر می ‌كنم رابطه و همكاری دو شورای امنيت ملی روسيه و ايران به گسترش گفت‌وگوهای ساختاری و بررسی مسائل مورد علاقه‌ طرفين كمك می ‌كند.

رييس شورای امنيت ملی روسيه، گفت: ما از مذاكرات لاريجانی و خاوير سولانا استقبال می ‌كنيم چرا كه اين مذاكرات اجازه می ‌دهد مسائل پيرامون پرونده هسته‌ای بررسی شود و زمينه را برای مذاكرات همه‌جانبه در آينده فراهم كند.

وی افزود: روسيه بر اين باور است كه تمام مسائل پيرامون پرونده‌ هسته‌ای ايران مي‌تواند پشت ميز مذاكره حل شود و ما به سهم خود هر كاری را در این راه انجام می ‌دهيم.

ایوانف با اشاره به امضای توافقنامه نهايی راه‌اندازی نيروگاه بوشهر كه هفته‌ گذشته از سوی روسای سازمان‌های انرژی اتمی دو كشور به امضا رسيد، گفت: در اين توافقنامه بنا شده است پروژه بوشهر در موعد مقرربه اتمام برسد و روسيه به تعهدات خود در اين زمینه پايبند است.

در اين مذاكرات حسينی تاش معاون راهبردی دبير شورای عالی امنيت ملي، معاونت سياست خارجي، جليلی معاون اروپا و آمريكای وزارت امور خارجه و محمد سعيدی معاون امور بين‌الملل سازمان انرژی اتمی نیز حضور داشتند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین