کد خبر: ۵۱۷۵۶۸
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
سازمان ثبت احوال آمار ازدواج و طلاق سال ۱۳۹۶ را منتشر کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
سازمان ثبت احوال آمار ازدواج و طلاق سال ۱۳۹۶ را منتشر کرده است.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ براساس این آمار تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده نسبت به سال ۱۳۹۵، حدود ۸ درصد (۵۱ هزار مورد) کاهش داشته، در حالی که تعداد طلاق‌ها به حدود ۱۷۵ هزار مورد رسیده که بیشترین آمار ثبت شده در تاریخ ایران است.

براساس آمار اعلام شده، پارسال ۶۰۹ هزار مورد ازدواج ثبت شده و تعداد طلاق‌ها ۱۷۵ هزار مورد بوده است. به این ترتیب نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به ۲۹ درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ است

به نوشته انتخاب، تعداد طلاق‌ها از آغاز دهه ۱۳۷۰، روندی صعودی داشته است. اما از اوایل دهه ۱۳۸۰ همزمان با افزایش تعداد ازدواج‌ها که بیشتر مربوط به متولد دهه ۱۳۶۰ بود، تعداد طلاق‌ها هم افزایش یافت. تا جایی که در سال ۱۳۸۵، تعداد طلاق‌ها به بیش از دو برابر سال ۱۳۷۵ رسید.

با این حال از سال ۱۳۸۹، با آغاز کاهش تعداد ازدواج‌ها، تعداد طلاق‌ها همچنان در حال افزایش است.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور نیز با انتقاد از روند صعودی طلاق درسال ۹۶، گفت: فضای مجازی به روند افزایش طلاق سرعت بخشیده است.

ابوالفضل ابوترابی درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، درخصوص  افزایش 8 درصدی میزان طلاق درمقایسه با ازدواج درسال گذشته، گفت: درطلاق 2 عامل اصلی اقتصادی یعنی بیکاری ،و معیشت و مسائل روحی و روانی فرد مانند اعتیاد، فضای مجازی و صنعتی شدن کشور که به نوعی به سمت  تجرد و استقلال افراد پیش می رود بستگی  دارد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه درگذشته افراد به صورت طایفه  و یا عشیره ای زندگی می کردند، افزود: بحث صنعتی شدن درابتدا این نوع زندگی را به خانوادگی و سپس به فرد محور تبدیل کرده است، هرچه به عمق صنعتی شدن بیشتر نزدیک شویم فرد گرایی درجامعه افزایش پیدا می کند؛ بنابراین درحال حاضر این عوامل به نوعی درمیزان طلاق موثر است.

وی با بیان اینکه عواملی مانند فضای مجازی، آمار بالای اعتیاد به مواد مخدر از موارد موثر درافزایش طلاق است، تصریح کرد: بیش 60 درصد طلاق ها تا بیش از سرعت بخشی به آن توسط فضای مجازی مواد مخدر بود، بنابراین مواد مخدر و فضای مجازی درنگرش ایجاد شده براساس فرد محور بودن جامعه میزان طلاق ها را افزایش داده است؛ البته مسائل اقتصادی مانند بیکاری، عدم وجود مسکن و شرایط نامناسب اقتصادی نیز میزان طلاق را سرعت می بخشد.

ابوترابی با تاکید براینکه فضای مجازی به سیر صعودی طلاق سرعت بخشیده است، گفت: متاسفانه درفضای مجازی تشویق و ترغیب به جدایی که امروزه تبدیل به استقلال زن و مرد شده است افزایش پیدا کرده و این فضا بسیار درافزایش طلاق موثر است، حتی فضای مجازی برای مردان نیز خطراتی را درخصوص طلاق ایجاد کرده است؛ هرچند که درگذشته نیز طلاق، اعتیاد و بیکاری و مشکلات معیشتی وجود داشت؛ اما به دلیل نبود فضای مجازی روند طلاق آهسته تر صورت می گرفت.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه باید شبکه ملی اطلاعات برای جلوگیری از پررنگ تر شدن جنبه تخریبی  فضای مجازی ایجاد شود، متاسفانه فضای مجازی درمسائل اجتماعی و بخش های بسیاری اثرات منفی داشته است؛ بسیاری از مشکلات همانند طلاق درگذشته نیز وجودداشته اما با فضای مجازی به آن سرعت بخشیده شده است.

عضو کمیسیون شوراها و اموراخلی کشور، با تاکید بر ایجاد شبکه ملی اطلاعات، تصریح کرد: مبارزه با مواد مخدریکی از مهم ترین اقدامات برای کاهش طلاق است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
0
0
مسئولین سرشون رو بالاتر بگیرند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین