کد خبر: ۵۱۷۸۹
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۸۵ - ۱۲:۱۵
وزاری خارجه 1+5 در لندن گردهم می‌آیند

اجلاس شورای امنیت برای تحریم ایران

آفتاب‌‌نیوز : گردهمایی جمعه در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته منابع مطلع غربی از شکست مذاکرات سولانا و لاریجانی صحبت کرده و تاکید کرده بودند با توجه به امتناع تهران از تعلیق غنی سازی اورانیوم، این گفت و گوها به پایان خود نزدیک شده است. در واکنش به انتشار چنین اخباری بود که روز گذشته واشنگتن نیز تصریح کرد که در انتظار جواب صریح و سریع ایران است و به این باور رسیده که هر نوع پاسخ غیر قطعی و یا اصرار بر تداوم مذاکرات به معنای پاسخ منفی ایران به آنچه که از نگاه کاخ سفید «خواسته‌های جامعه جهانی» است ، تلقی می‌شود.

خاویر سولانا نیز در این میان روز گذشته جمع‌بندی گفتگوهای خود با لاریجانی را به پارلمان اروپا ارائه کرد. سولانا با بیان اینکه «گفتگوهای من با ایران نمی تواند برای همیشه ادامه داشته باشد» افزود: حالا تصمیم ایران است که نشان دهد آیا زمان گفتگو ها بسر آمده است یا خیر؟ 

مقام اروپایی در ادامه افزود: اگر زمان گفت و گو به سرآمده باشد ما مرحله دوم کارمان را با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد شروع خواهیم کرد. 

سولانا در برابر پرسش‌های خبرنگاران مبنی بر شکست مذاکرات به گفتن این نکته بسنده کرد که نتیجه گفتگوهایش با لاریجانی اینست که جمهوری اسلامی هیچ تعهدی برای تعلیق غنی سازی اورانیوم نداده و نخواهد داد. 

پس از سخنان سولانا بود که رایس، وزیر خارجه ایالات متحده که در رام الله به سر می‌برد در برابر خبرنگاران گفت: ایران تصمیم نگرفته است غنی سازی و فعالیت های بازآمایی را معلق سازد. این کشور باید دست به گزینش بزند. در چنین شرایطی جامعه جهانی باید بر اساس انتخاب ایران وارد عمل شده و واکنش نشان دهد. 

از سوی دیگر در حالی که چین و روسیه تاکنون بارها با صدور قطعنامه تحریم علیه جمهوری اسلامی مخالفت کرده اند اما برخی منابع خبری غربی ادعا می‌کنند که در پی سخنان سولانا در پارلمان اروپا، ویتالی چرکین و نیز ونگ گوانگ‌یا نمایندگان روسیه و چنی در سازمان ملل در برابر پرسش‌های خبرنگاران از مخالفت با تحریم سخنی نگفته و تنها به ابراز امیدواری از اینکه گفتگو های سولانا با لاریجانی ادامه پیدا کند و وی بتواند موفق شود بسنده کردند. رسانه‌های غربی بر این باورند که عدم نرمش ایران در مذاکرات هسته‌ای باعث شده است تا این دو کشور نیز بر دو راهی انتخاب قرار گیرند. 

یک دیپلمات غربی حاضر درمقر سازمان ملل نیز در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه روند کنونی به سمت قطعنامه تحریم منتهی می‌شود، پیش بینی کرد که در مرحله نخست احتمالا تحریم فروش امکانات و قطعات و فنآوری هسته ای و موشکی به ایران اعمال شده و متعاقب آن تحریم های دیگری از جمله ممنوعیت سفر مقامهای جمهوری اسلامی و مسدود کردن حسابهای بانکی آنان صورت خواهد گرفت. به گفته این دیپلمات غربی جلسه فردای اعضای گروه 5+1 می‌تواند در تعیین نحوه برخورد با پرونده هسته‌ای ایران سرنوشت ساز باشد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین