کد خبر: ۵۱۸۴۲۰
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
یک مقام امنیتی ارشد رژیم صهیونیستی علیرغم حمایت از حمله تحت رهبری آمریکا علیه سوریه گفت که مشکل افزایش نفوذ ایران با حمله موشکی به سوریه حل نمی‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :
مئیر بن شابات مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی که پیش از حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به مواضعی در سوریه با جان بولتون همتای آمریکایی خود صحبت کرده بود، در این گفت‌وگو تاکید کرد که صهیونیست‌ها از این حمله حمایت می‌کنند.

بن شابات همچنین با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس و نخ‌نمای صهیونیستی مبنی بر تلاش ایران به تقویت جایگاه خود در سوریه هشدار داد: مشکل راهبردی بزرگتر اسرائیل افزایش نفوذ ایران در سوریه است، چیزی که با از بین بردن تاسیسات تسلیحات شیمیایی حل نخواهد شد.

به نوشته روزنامه هاآرتص، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز از حمله این سه کشور به سوریه حمایت کرد و مدعی شد: رئیس‌جمهور اسد باید بداند که تلاش‌هایش برای به دست آوردن و استفاده از تسلیحات کشتار جمعی، به تمسخر گرفتن حقوق بین‌الملل و تدارکات او برای ایجاد یک پایگاه برای ایران و نیروهای نیابتی‌اش سوریه را به خطر می‌اندازد.

وی همچنین گفت: من یک سال پیش برحمایت کامل اسرائیل بر تصمیم ترامپ مبنی بر اتخاذ موضعی سخت علیه استفاده و گسترش تسلیحات شیمیایی تاکید کرده بودم.

****

مقامات صهیونیستی در حالی ادعای واهی خود مبنی بر حضور نظامی ایران درسوریه را تکرار و نسبت به افزایش نفوذ ایران در این کشور ابراز نگرانی می کنند که مقامات کشورمان بارها ضمن رد این ادعاها تاکید می‌کنند که حضور ایران در سوریه تنها به صورت مستشاری و بنا به درخواست دولت مشروع دمشق بوده است.

هفته گذشته غرب و آمریکا با مطرح کردن یک سناریوی ادعایی درباره حمله شیمیایی به شهر دوما در غوطه شرقی ادعا کردند که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه مسئول استفاده از تسلیحات شیمیایی در این حمله است و ایران و روسیه نیز به دلیل حمایت از اسد مقصر هستند.

در پی این ادعاها، آمریکا، انگلیس و فرانسه روز شنبه با ادعای از بین بردن تسلیحات شیمیایی در سوریه دست به حمله علیه این کشور زدند که گفته می شود در آن هیچ شهروند یا نظامی سوری آسیب ندیده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به حملات موشکی آمریکا و متحدانش به خاک سوریه آن را به شدت محکوم کرد و نسبت به آثار و تبعات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن هشدار داد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این تجاوز نقض آشکار قوانین و موازین بین المللی و نادیده گرفتن حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه است.

در ادامه این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین شرعی، قانونی و اخلاقی مخالف کاربرد سلاح های شیمیایی است و در عین حال بهانه تراشی برای تجاوز به کشوری مستقل را به شدت غیر قابل قبول و محکوم می داند.

بی شک آمریکا و متحدانش، که بدون وجود هیچگونه سند و مدرک اثبات شده ای و قبل از اعلام نظر نهایی سازمان منع و گسترش سلاح های شیمیایی علیه سوریه اقدام نظامی کرده اند و خود را در جایگاه قاضی و پلیس جهانی فرض کرده اند، مسئول تبعات و عواقب منطقه ای و فرامنطقه ای این ماجراجویی هستند و باید پاسخگوی پیامدهای آن باشند. شرایط زمانی اتهام زنی و اقدام نظامی آمریکا در هر دو مقطع تجاوز به سوریه بخوبی نشان می دهد که هر دو اقدام پس از شکست تروریست ها در حلب و اینک در غوطه شرقی صورت پذیرفته و این تجاوز آشکارا اقدامی برای جبران ناکامی و شکست تروریست ها و حمایت از آنها است که بی تردید ملت مقاوم ۷ سوریه، همچون ۷ سال گذشته، توطئه هایی که با هدف تغییر معادلات میدانی به نفع تروریست ها صورت می گیرد، ناکام می گذارند.

وزارت امورخارجه همچنین در بیانیه خود آورده است: تجاوز نظامی اخیر آمریکا به سوریه در شرایطی است که این کشور چند روز قبل مانع حتی محکومیت رژیم صهیونیستی که طی هفته های اخیر هزاران تن از مردم مظلوم غزه را به خاک و خون کشید، شد تا بار دیگر سیاست جانبدارانه و استانداردهای دوگانه خود را بیش از پیش برای جامعه جهانی آشکار سازد.

سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و کشورهای مستقل جهان باید این اقدام خودسرانه و یکجانبه علیه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را که در تعارض آشکار با موازین حقوقی و بین المللی بویژه منشور این سازمان قرار دارد و بدون تردید منجر به تضعیف هرچه بیشتر بنیان های صلح و امنیت جهان و موجب بی ثباتی و ناآرامی های هر چه بیشتر در منطقه و نیز تقویت افراط گرایی و تروریسم خواهد شد، قویا محکوم کرده و به رسالت تاریخی خود در قبال اینگونه رفتارهای هرج و مرج گرایانه بین المللی، عمل نمایند.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین