کد خبر: ۵۱۸۷۸
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۸۵ - ۱۰:۵۷
کره شمالی آماده معامله با آمریکاست

احتمال تعویق آزمایش هسته‌ای

آفتاب‌‌نیوز : خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه ساندی تلگراف گزارش داد مقامات نظامی روسی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود گفته‌اند اطلاعاتی را به دست‌ آورده‌اند که نشان می‌دهد پیونگ مایل است سه ماه به واشنگتن فرصت دهد تا تحریم‌های خود علیه کره‌شمالی را لغو کرده و مذاکرات مستقیم با این کشور را آغاز کند. 

یک مقام نظامی روسیه گفت: اگر آمریکا مذاکرات دو جانبه با پیونگ را آغاز کند و تحریم‌ها را نیز کنار بگذارد، پیش‌بینی می‌شود کیم جانگ آزمایش اتمی را تا نیمه دوم ماه دسامبر یا اوایل ژانویه به تاخیر بیندازد. 

کره‌شمالی هفته گذشته اعلام کرد طرحی برای آزمایش بمب‌اتمی دارد اما تاریخ مشخصی برای آن تعیین نکرد. در پی این هشدار، شورای امنیت با انتشار بیانیه‌ای از کره‌شمالی خواست با تجدید نظر در مورد برنامه‌های هسته‌ای‌اش به مذاکرت شش جانبه باز گردد. 

کارشناسان روسی معتقدند آزمایش اتمی نیاز به کنترل دقیق وضعیت موجود، نوع واکنش سایر کشورها و توجه به وزنه طرفداران و مخالفان این مساله دارد. از این‌رو به نظر می‌رسد کره‌شمالی پس از اعلام خبر آزمایش ‌اتمی قصد دارد در این راستا قدم بردارد. 

در گزارش ساندی تلگراف همچنین آمده است بمب اتمی کره‌شمالی شبیه بمبی است که در اواخر جنگ جهانی دوم در سال 1945 در شهر ناگازاکی ژاپن منفجر شد. 

کارشناسان نظامی طول این بمب را سه متر و سنگینی آن را چهار تن اعلام کرده‌اند. اما این بمب‌ بزرگ‌تر از ‌آن است که توسط موشک‌هایی که تاکنون کره‌شمالی آن‌ها را آزمایش کرده حمل شود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین