کد خبر: ۵۱۹۷۰
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۸۵ - ۲۱:۰۲
یک تحلیل‌گر غربی

آمریکا پیچیدگی‌های ایران را نمی‌شناسد

آفتاب‌‌نیوز : «ری تیکه» کارشناس مسائل خاورمیانه در تازه‌ترین کتاب خود در مورد ایران از سیاست‌های آمریکا در قبال ایران پس از انقلاب اسلامی سال 1979 انتقاد کرده است. بنا به نوشته وی این سیاست‌ها بر روش‌های غیردیپلماتیک متمرکز بوده است. 

بنا به نوشته سایت شورای روابط خارجی آمریکا « تیکه» اگرچه به اختلافات ایران با آمریکا واقف است اما معتقد است قرار دادن ایران در محور شرارت توسط جرج بوش به معنی نادیده گرفتن پیچیدگی‌های سیاسی و منازعات فرهنگی این کشور است.
نویسنده کتاب «ایران مخفی؛ پارادوکس قدرت در جمهوری اسلامی» ‌از نگاه مخصوص به ایالات متحده که با واقعیات ایران منطبق نیست، معتقد است انتقال دمکراتیک در ایران باید با توجه به ویژگی‌های خاص این کشور صورت بگیرد. علاوه بر این آمریکا در مقابل باید به تغییر استراتژی‌هایش فکر کند. در نهایت تحلیل نویسنده این است که آمریکا به سادگی نمی‌تواند ایران را منزوی کند.

«تیکه» می‌نویسد آمریکا باید در مورد موضوعات مهم مثل برنامه هسته‌ای ایران، حمایت از گروه‌های تروریستی و آینده عراق وارد مذاکرات مستقیم با تهران شود.
در این راستا آمریکا می‌تواند از روابط خود با چین درس بگیرد. چرا که آمریکا علیرغم مخالفت‌های جدی‌ای که با سیاست‌های داخلی و بخش‌هایی از سیاست‌های خارجی پکن دارد اما روابط دیپلماتیک گسترده‌ای با این کشور برقرار کرده است.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین