کد خبر: ۵۲۱۲۰۰
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸
وزیر امورخارجه کشورمان با انتشار پیامی اظهارات متناقض وزیر امورخارجه آمریکا درباره فعالیت‌های هسته‌ای را زیر سوال برد.
آفتاب‌‌نیوز :
محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: پمپئو روز 12 آوریل اذعان کرد که نیازی به نگرانی درباره نابود شدن برجام نیست چراکه ایران پیش از توافق به دنبال سلاح نبود و پس از توافق نیز به دنبال سلاح نخواهد رفت. وی اکنون می‌گوید که زمان بازبینی این سوال است که آیا ایران می‌تواند برای غنی سازی... هرگونه مواد هسته‌ای قابل اعتماد باشد. بنابراین، کدام یک درست است؟

ظریف به ادعاهای مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا اشاره دارد که با استقبال از ادعای جدید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان گفت که اطلاعات ارائه شده از سوی نتانیاهو نشان می‌دهد که توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در سال 2015 بر اساس حسن نیت بنا نشده است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دوشنبه شب در ادعایی بی‌اساس و واهی گفت که ایران کماکان برنامه هسته‌ای تسلیحاتی مخفیانه دارد.

وی علیرغم طرح این ادعاها هیچ شواهدی ارائه نداد که نشان دهد ایران توافق هسته‌ای را از زمان اجرای آن در ابتدای 2016 نقض کرده باشد.

اما وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به این ادعای نتانیاهو واکنش نشان داد و مدعی شد: اسنادی که اسرائیل از درون ایران به دست آورده فراتر از هر تردیدی درباره این است که ایران حقیقت را بیان نمی‌کند.

پمپئو در ادامه ادعاهای خود گفت: ارزیابی ما این است که این اسنادی که بازبینی کرده‌ایم معتبر هستند. ایران تاکنون یک ذخیره اتمی بزرگ را از جهان و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنهان کرده است.

وی همچنین گفت که آمریکا در حال ارزیابی این است که کشف اسناد جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران چه معنی برای آینده خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این ادعای بی‌اساس و واهی نتانیاهو درباره برنامه مخفی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای، آن را برنامه‌ای از پیش تعیین شده و برای تاثیر بر ادامه حیات برجام دانست.

ظریف با انتشار پیامی در توییتر خود نوشت: ترامپ برای فسخ برجام متوسل به اتهامات کهنه‌ای شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر به آنها رسیدگی کرده است.

وی افزود: چوپان دروغگو زمان این افشاگری ادعایی را برای چند روز قبل از ۱۲ می هماهنگ کرده بود.

این ادعا در حالی همزمان با نزدیک شدن به مهلت تعیین شده از سوی رئیس جمهور آمریکا برای تغییر در برجام مطرح شده است که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به نمایش تبلیغاتی نتانیاهو گفت: اطلاعاتی را که نتانیاهو منتشر کرده است، نمی‌توان به معنای نقض برجام از سوی ایران دانست.

موگرینی در سخنانی در قاهره تصریح کرد: برجام بر اساس فرضیات یا اعتماد  استوار نیست، بلکه بر تعهدات مشخص، راستی‌آزمایی و نظارت دقیق توسط آژانس انرژی اتمی استوار شده است.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید ابتدا اطلاعات منتشر شده از سوی نتانیاهو را بررسی کند؛ چرا که آژانس تنها سازمان مسئول نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: این اظهارات به هیچ وجه ثابت نمی‌کنند که ایران توافق هسته‌ای امضا شده در سال 2015 را اجرا نمی‌کند. نتانیاهو اطلاعاتی که نشان دهد ایران برجام را نقض کرده، ارائه نداده است.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین