کد خبر: ۵۲۲۱۷
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۸۵ - ۱۰:۳۹
شورای امنیت به توافق رسید

تصویب قطعنامه تحریم کره شمالی

آفتاب‌‌نیوز : شوراى امنيت سازمان ملل متحد تنها شش روز پس از مذاكراتى فشرده طی اجماعی که کم‌تر مشاهده شده است، آزمايش اتمى كره شمالى را به شدت محكوم و مجازات‌هايى را عليه اين كشور تصويب كرد. اين مجازات‌ها بيش از هر چيز در عرصه‌هاى نظامى، اتمى و كالاهاى لوكس هستند. ایالت متحده آمریکا همچنین تحت فشار روسیه و چین موافقت کرد که از اقدام نظامی علیه کره شمالی در واکنش به آزمایش اتمی این کشور در هفته گذشته اجتناب کند. شورای امنیت همچنین تاکید کرد اگر پیونگ‌یانگ به پاى ميز مذاكره بازگردد احتمال لغو این تحريم‌ها وجود خواهد داشت.

پیشتر، شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از ظهر روز دوشنبه هفته گذشته به وقت نیویورک برای بررسی آزمایش هسته‌ای کره شمالی جلسه اضطراری تشکیل داده بود. این نشست پس از آن برگزار شد که پیونگ‌یانگ صبح دوشنبه اعلام کرد دست به یک آزمایش اتمی موفق و بدون هیچ گونه تشعشع زده است

«پاك گيل یون» نماينده كره شمالى در سازمان ملل در واکنش به اعلام آمادگی جهان غرب برای لغو تحریم‌های پیونگ‌یانگ در صورت بازگشت این کشور به میز مذاکرات تاکید کرد كه كره شمالى به هيچ وجه حاضر به تغيير سياست‌های جاری خود نيست. «گيل یون» گفت كه اين قطعنامه غيرقانونى و محصول كار گانگسترهاست و «كره شمالى اقدامات ديگرى را كه به خصوص از جانب امريكا باشد به عنوان اعلان جنگ می‌داند».

بر اساس قطعنامه 1718 فروش تانک، هواپيمای نظامی يا هر گونه موادی به کره شمالی که بتواند در توليد جنگ افزارهای تخريب جمعی مورد استفاده قرار گيرد، ممنوع می شود. قطعنامه شورای امنيت همچنین ارسال اجناس لوکس به کره شمالی را منع می کند اما شامل تحريم های غذايی دارويی و ساير کالاهای اساسی نمی شود. قطعنامه 1718 در عین حال صراحتاً توسل به زور عليه کره شمالی را رد کرده است. 

شورای امنیت بر اساس این قطعنامه از كره شمالی می‌خواهد كه برنامه تسلیحات هسته‌ای و تمام برنامه‌های سلاح‌های كشتار جمعی و موشك‌های بالستیك را لغو كند. هم چنین بر اساس این قطعنامه آن دسته از مقامات كره شمالی كه روی این برنامه‌ها كار می‌كنند با محرومیت سفر خارجی مواجه می‌شوند. بر اساس این قطعنامه صادرات موشك، تانك، سیستم‌های بزرگ توپخانه، ناو و هواپیماهای جنگی به كره شمالی ممنوع می‌شود. همچنین برای جلوگیری از هر گونه قاچاق، محموله‌های وارداتی و صادراتی به كره شمالی كنترل می‌شود. شورای امنیت علاوه بر تحریم‌های مالی و تسلیحاتی خواستار بازگشت بدون قید و شرط پیونگ یانگ به گفت‌وگوهای متوقف شده شش جانبه شده است. 
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین