کد خبر: ۵۲۲۵۵
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۸۵ - ۱۳:۵۰
در صورت بازگشت به مذاکرات

تحریم کره‌شمالی لغو نمی‌شود

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش خبرگزاری رویترز توماس اسچیفر گفت: کره‌شمالی باید به مذاکرات شش جانبه بازگردد و در مورد اجرای موافقت‌نامه 19 سپتامبر اعلام آمادگی کند. اگر اجرای این موافقت نامه از سوی جامعه بین‌الملل تائید شود، امکان لغو تحریم‌ها وجود دارد. 

وی افزود: این مساله پروسه‌ای طولانی خواهد بود.
کره‌شمالی در سپتامبر 2005 و درچارچوب مذاکرات شش جانبه موافقت کرد در مقابل تضمین‌های امنیتی و بهبود روابط دیپلماتیک با جامعه جهانی برنامه هسته‌ای‌اش را متوقف کند. اما پیونگ یانگ از نوامبر همان سال مذاکرات شش جانبه که با حضور دو کره، ژاپن، آمریکا، چین و روسیه برگزار می‌شد را متوقف کرد. 

اسچیفر همچنین خواستار ایفا نقش مهم ژاپن در اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی شد. 

وی گفت: ما شرایط ویژه ژاپن را درک می‌کنیم. برای آنها آسان نیست همانند دیگران در تحریم‌های اعمالی علیه دولت پیونگ یانگ شرکت کنند. 

سفیر آمریکا در ژاپن افزود: اما مطمئنم ژاپن قادر است راهی را انتخاب کند که پیامی قوی برای کره‌شمالی به همراه داشته باشد. 

قطعنامه سازمان ملل تجارت در زمینه تسلیحات خطرناک با کره‌شمالی را ممنوع کرد و محدودیت‌های وسیعی را در مورد تسلیحات متعارف و کالای تجملی بر این کشور اعمال کرده است. همچنین از کشورها خواسته شده تا سرمایه‌هایی که در ارتباط با برنامه تسلیحاتی غیر متعارف کره‌شمالی است را مسدود کنند. 

ژاپن هم اکنون محدودیت شش ماهه برای واردات تمام کالاهای کره‌شمالی اعمال کرده است و شینزو آبه نخست وزیر این کشور دیروز اعلام کرد توکیو اقدامات دیگری نیز در پیش خواهد گرفت.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین