کد خبر: ۵۲۲۵۹
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۸۵ - ۱۴:۰۹

تاخیر در کنفرانس آشتی ملی عراق

آفتاب‌‌نیوز : از سوی دیگر به گزارش یک منبع موثق امریکایی از هفته گذشته تا کنون سه تفنگدار و چهار سرباز امریکایی جان خود را از دست دادنده اند .  

در همين حال شبكه‌اي منتسب به شبه نظاميان (حامي القاعده) در عراق طي نوار ويديويي مدعي شد كه موفق به ايجاد دولت اسلامي در 6 استان اين كشور شده است.

اين سازمان در نوار ويديويي كه در پايگاه اينترنتي منتشر شد اعلام كرد : مجاهدين راستگو در سرزمين دو رودخانه‌اي به مسلمانان جهان و اهل سنت عراق بشارت تشكيل دولت حق و اسلام كه شرع خداد در آن حكومت مي‌كند را مي دهد.

اين شورا حمايت مالي و معنوي از دولت اسلامي خود را خواستار شده است. سخنگوي شوراي المجاهدين در اين نوار ويديويي تاكيد كرده است: دولت جديد دربرگيرنده‌ي 6 استان سني نشين عراق از جمله بغداد است.

به نظر مي‌رسد اين هجوم تبليغاتي با هدف اعمال فشار جهت خروج فوري نظاميان آمريكايي از عراق و سرنگون ساختن دولت بغداد صورت گرفته باشد.

محمود المشهداني، رييس مجلس عراق در واكنش به اين موضوع رهبر شوراي مجاهدين را انساني بي‌دين خواند كه تنها به بهانه‌ي جهاد به كشتار ساير مردم مي‌پردازد.

 مشهداني افزود: آنانكه به اين شورا ايمان دارند غافل و كساني كه دنباله‌روي آنها هستند نادانند. شوراي مجاهدين باعث بروز كشمكش‌هاي فرقه‌اي و آوارگي شيعيان و سني‌ها شد.

وي هم‌چنين در خصوص برگزاري كنفرانس مكه ااظهار داشت: در صورت ايجاد توافق در اين كنفرانس شاهد پيامدهاي مثبت آن بركشور خواهيم بود.

وي در خصوص طرح فدراليسم عنوان داشت: اين مساله در قانون اساسي درج شده و هر يك از گروه‌هاي عراقي در بيان اظهارنظرهاي خود در اين خصوص مختار هستند.

مالكي در بيانيه‌اي در سالگرد تدوين قانون اساسي عراق خطاب به مردم كشورش از آنان به خاطر حمايت از نخستين قانون اساسي كشورشان پس از سرنگوني صدام تقدير و تشكير كرد و در عين حال به افزايش خشونت‌ها در عراق به دليل تصويب اين قانون اعتراف کرد .


بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین