کد خبر: ۵۲۳۱۳۶
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
مدیرکل هواشناسی قم با بیان اینکه روند خشکسالی در استان قم بسیار سریع است، گفت: میزان بارش‌ها در قم نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است به نحوی که تا 1404 این شهر به یکی از خشک ترین شهرهای ایران و استان قم به نوعی خشک ترین استان کشور خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :
صبح امروز در نشست خبری "سلسله نشست های عش آل محمد(ص)" در ستاد جهاددانشگاهی واحد استان قم گفت: اقلیم نقش مهم و موثری در سلامت روح و روان و جسم بشر دارد؛ می توان از داده‌های هواشناسی در مباحث اقلیمی در راستای استفاده از حداقل انرژی بهره برد.


مدیرکل هواشناسی قم ادامه داد: متاسفانه در کشور ما از نعمت خدادادی انرژی‌های موجود در طبیعت استفاده نمی‌شود و در ساخت و تاسیس  پروژه‌ها تنها چیزی که توجه نمی‌شود، داده‌های هواشناسی و اقلیمی و تاثیر آنها بر محیط زیست است.

وی افزود: ذخایر نفتی ایران رتبه سوم و ذخایر گاز ما رتبه دوم را در جهان دارد و به جای اینکه از این منابع سود آوری داشته باشیم، با تبدیل شدن به مصرف کننده بزرگ انرژی، آنها را به منبعی ضرر آفرین تبدیل کرده‌ایم.

چهار برابر متوسط جهان انرژی مصرف می‌کنیم


مدیرکل هواشناسی قم بیان کرد: چهار برابر متوسط جهان از انرژی استفاده می‌کنیم و ایران یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی درجهان است؛ در بحث انرژی الکتریکی از سوخت های فسیلی استفاده می‌کنیم و با از بین بردن محیط زیست، تولید گرما می کنیم و با این وجود به دنبال انرژی سرمایی هستیم، در حالی که می‌توان با طراحی درست ساختمان درصد مصرف انرژی را کاهش داد.

زارع تصریح کرد: سلسله نشست‌های "عش آل محمد(ص)"، مساله اقلیم و شهرسازی را مورد بررسی قرار می‌دهد و دارای محورهای مختلف است؛ در این نشست‌ها می‌خواهیم توان اکولوژیک و اقلیمی شهر را مشخص کنیم.

وی گفت: در این نشست‌ها به دنبال راه حل هستیم؛ باید به شکلی شهر را مدیریت کنیم که مشکلات شهری از بین برود؛ لذا در پنل‌های تخصصی با حضور شخصیت‌هایی مثل دکتر ضیایی که ریس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران است، به دنبال راه حل این مسایل هستیم.

مدیرکل هواشناسی استان قم تصریح کرد: شهر قم از نظر آب و اکولوژیک توان مهاجرت‌های بی رویه را ندارد؛ این شهر برای 250 هزار نفر ظرفیت دارد و باید با نگاهی دقیق به مشکلات و ظرفیت‌ها، شهر را توسعه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: روند خشکسالی در استان بسیار سریع است؛ میزان بارش‌ها در قم نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است و تا 1404 این شهر به یکی از خشک ترین شهرهای ایران و به نوعی خشک ترین استان کشور مبدل خواهد شد.
ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین