کد خبر: ۵۲۳۳۹
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۸۵ - ۲۱:۲۵
در گفتگو با «آفتاب» تشریح شد

تحلیل شیرزاد از نتایج آزمایش کره برای ایران

آفتاب‌‌نیوز : شیرزاد در گفتگو با خبرنگار سیاسی «آفتاب» ضمن اشاره به مقاومت چین و روسیه در برابر خواست آمریکا مبنی بر اعمال فوری تحریم علیه ایران گفت: واشنگتن به سادگی نمی‌تواند قطعنامه‌ای علیه تهران صادر کند چرا که هنوز مذاکرات رسماً به پایان نرسیده است و اگر هم تعطیل شود نقطه شروع دیگری محسوب می‌شود. 

به اعتقاد شیرزاد پرونده ایران به کندی مسیر خود را طی می‌کند و در آینده نزدیک منجر به تحریم نخواهد شد. 

او در مورد تاثیر تحریم احتمالی ایران بر تعهد روسیه برای اتمام نیروگاه اتمی بوشهر در سال آینده خاطرنشان کرد: اگر تحریم‌ها شامل منع انتقال فناوری هسته‌ای باشد روس‌ها بهترین بهانه را برای عدم پایبندی به تعهد خود دارند. اگر تحریم شامل منع انتقال سوخت هسته‌ای و محصولاتی که دارای رادیواکتییو و اورانیوم هستند بشود، روسیه به تعهد خود عمل می‌کند اما نیروگاه مانند اتومبیلی می‌شود که بنزین ندارد و چنین تأسیسات بزرگی بدون بهره‌برداری مناسب ساخته می‌شود.

این استاد دانشگاه شرایط بین‌المللی پدید آمده از رهگذر آزمایش کره را در مجموع به نفع ایران ارزیابی نمی‌کند و می‌گوید:‌ قدرت‌های جهانی از این پس امکان چندانی برای مقابله با کره شمالی ندارند و تیغ آنان برای مقابله با کره شمالی کند شده است به همین دلیل این رویدادها عزم مخالفان را برای مقابله با مسأله ایران جدی‌تر خواهد نمود. 

احمد شیرزاد در توضیح نظر خود خاطر نشان کرد:‌ در دنیا سه دسته کشور وجود دارد. دسته اول از فناوری هسته‌ای دور و دومین دسته دارای فناوری هسته‌ای هستند که قطعا با این دو گروه مقابله خاصی نمی‌توان کرد. وی کشورهای دسته سوم را در آستانه دستیابی به فناوری هسته‌ای ذکر کرد و افزود: عمده فشار و سخت‌گیری‌های نهادهای بین‌المللی بر روی این دسته است. 

نماینده سابق مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر فرض کنیم که کره شمالی از سد عبور کرده باشد و جهان او را به عنوان دارنده سلاح هسته‌ای بشناسد، قطعا قدرت‌های دنیا و سازمان ملل برای جلوگیری از عبور کشورهای دیگر از سد تلاش بیشتری خواهند کرد. 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین