کد خبر: ۵۲۴۹۴
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۸۵ - ۱۶:۴۶
در حضور وزیر خارجه بلاروس مطرح شد:

توصیه وزیر خارجه ایران به اروپا و آمریکا

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش آفتاب، منوچهر متکی در حضور سرگئی مارتینوف وزیر خارجه بلاروس با اشاره به اینکه هنوز راهکارهای مسالمت‌آمیز برای رسیدن به توافق وجود دارد گفت: مذاکرات بروکسل خیلی سریع از سوی برخی کشورها از دستور کار خارج شد، در مورد مذاکرات اخیر در برلین نیز علی‌رغم فضا و محتوای مذاکرات و توافقات ارزنده طرف‌ها، برخورد سازنده و مناسب با آن صورت نگرفت. از نظر ما این مذاکرات می‌تواند ادامه یابد چرا که هم در شیوه مذاکره و هم در حوزه‌های محتوایی بحث مشترک و توافقات خوبی صورت گرفته است. 

وزیر خارجه خاطر نشان کرد: در مذاكراتی كه میان لاریجانی و سولانا انجام شد ایران و اروپا به توافقاتی دست یافتند. یكی از آن توافقات این بود كه محتوای این مذاكرات فاش نشود ولی اگر دو طرف توافق كنند ما محتوای مذاكرات را منتشر خواهیم كرد. 

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به اینکه زبان تهدید و زمان تهدید گذشته است گفت: توصیه ما به غرب این است که به مذاکره برگردند و از آزمون راهی که قبلا آزموده‌اند پرهیز کنند. 

منوچهر متكی با بیان این كه ایران همواره دو گزینه‌ تعامل و همكاری و همچنین گزینه‌ مبتنی بر برخورد را مورد تاكید خود قرار داده است، اظهار داشت:‌ ما همواره گزینه‌ اول را در اولویت قرار داده و مذاكره را اساس رسیدن به توافق همه جانبه میدانیم.

متکی همچنین درخصوص بحث تعلیق گفت: ما منطقی برای این امر نمی‌بینیم. اقدام ایران به غنی‌سازی اقدامی قانونی و منبعث از حق عضویت ایران در ان.پی.تی می‌باشد. به گفته متکی دلیلی وجود ندارد که شکی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود داشته باشد. 

وی با اشاره به بیانیه‌ اخیر اتحادیه‌ اروپا علیه برنامه‌ی هسته‌‌ای كشورمان گفت: ایران پاسخش را به این بیانیه در بیانیه‌ای رسمی از سوی وزارت خارجه اعلام كرده است، پاسخ ما روشن است، ما این اقدامات را راهكاری برای حل موضوع و همچنین ابزاری برای محروم ساختن ایران از حقش نمیدانیم.

متكی ادامه داد: مقایسه‌ی فعالیت صلح‌آمیز هسته‌‌ای ایران با فعالیت‌های هسته‌‌ای مناطق دیگر منطبق با سلاح‌های هسته‌‌ای است و یا آزمایشاتی كه در برخی كشورهای بزرگ در ارتباط با نسل دو و سه این بمب‌ها و تسلیحات انجام میشود مقایسه‌ای غیر صحیح و نادرست و غیرواقعی است و این صرفا به تضعیف مبانی استدلالی طرف های ما بر میگردد.

وی با بیان این كه فعالیت‌های ایران صلح‌آمیز و مواضع ما كاملا روشن است ابراز امیدواری كرد كه شورای امنیت كه در یك سال اخیر كارنامه‌ی خوبی از خود به جای نگذاشته است به خود بیاید و به مسوولیت‌هایش بیاندیشد همچنین با توجه به واقعیت‌های موجود و مبانی حقوقی طرف‌های ما وارد بحث شورای امنیت با هدف تحریم و تهدید نشوند و پرونده‌ی ایران به شورای حكام بازگشته و مذاكرات مجددا آغاز شود.

متكی با اشاره به این كه اروپاییها اعلام میكنند كه مخالف حق ایران در برخورداری از فن‌آوری هسته‌‌ای برای اهداف صلح‌آمیز نیستند، گفت:‌ ما نمیخواهیم به آن‌ها بگوییم كه حرفشان را قبول نداریم حرف ما این است كه این حق را در آسمان‌ها نمیخواهیم بلكه آن را در زمین و در یك پروسه عملیاتی و اجرایی جست و جو میكنیم.

وی ادامه داد: واقعا ما تضمینی حقوقی برای تعلیق در یك فعالیت صلح‌آمیز نمی‌بینیم در حالی كه همه‌ بازرسی‌های انجام گرفته از فعالیت‌های ما خبری دال بر غیر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران اعلام نشده است؛ لذا ما تبیین این مواضع را در هر فرصتی لازم میدانیم.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین