کد خبر: ۵۲۶۷۴۹
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
رئيس سابق موساد گفته است اسرائيل در سال ۲۰۱۱ تا آستانه حمله به ايران پيش رفت
با خروج آمريکا از برجام، باز فرصتی برای خودنمايي دلواپس‌ها فراهم شده است؛ فرصت تخريب برجام، مذاکرات هسته‌اي و توافق به هر روشي.
آفتاب‌‌نیوز :
در ميانه‌ درهم‌بودن دوغ و دوشاب فعلي، ساده‌ترين کار تخريب توافقي است که ايالات متحده به بهانه‌ اينکه به نفعش نيست، از آن خارج مي‌شود و اروپايي‌ها تلاش دارند براي حفظ توافق و همکاري با ايران، قوانين مسدودکننده‌اي احيا کنند و ايران نيز اعلام کرده اروپا فرصت محدودي براي ارائه بسته پيشنهادي سياسي و اقتصادي خود در حفظ برجام دارد. اما در همين ميانه، در کشور بار ديگر دلواپس‌ها، سر از لاک برآورده‌اند و سکوت را شکسته و حمله به برجام را در دستور کار خود قرار داده‌اند. سعيد جليلي از آن‌دسته مخالفاني است که در دوره دستيابي به توافق هسته‌اي تا چند هفته پيش که آمريکا از برجام خارج شد، در سکوت بود يا دست‌کم سخنانش را به ‌صورت رسانه‌اي بازتاب نمي‌داد. حالا او در همين مدت دومين موضع‌گيري ضدبرجامي خود را ارائه کرده است. سعيد جليلي عصر چهارشنبه مدعي شده «اروپا و آمريکا از هر بند برجام به نفع خود استفاده کرده‌اند». 

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ سعيد جليلي که در گردهمايي‌ای با عنوان حوزه و انقلاب اسلامي سخنراني مي‌کرد، گفته: «در يکي از بندهاي برجام، آمده است که در توافق هسته‌اي اگر ايران از طرف مقابل شکايت کرد و حتي اين شکايت درست هم بود، بايد در ۳۰ روز اين موضوع بررسي شود که قطع‌نامه‌هايي که در گذشته تعليق شده برگردد يا خير و اين يعني ايران حتي حق شکايت هم ندارد». اين مذاکره‌کننده پيشين در حالي اين سخن را مطرح کرده است که جمعه گذشته کميسيون مشترک برجام به درخواست و شکايت ايران در وين تشکيل شده و فرايند بررسي شکايت ايران در حال انجام است. طبق برجام، اين شکايت در جلسه معاونان مطرح و در مرحله بعد در اجلاس وزرا بررسي خواهد شد. در نهايت، تصميم‌گيري درباره اين شکايت، در شوراي امنيت انجام خواهد گرفت.  

خروج آمريکا از برجام و خودنمايی دوباره دلواپس‌ها/مجادله بر سر مسير ماشين هسته‌ای

سعيد جليلي از سال ۱۳۸۶ تا شهريور ۱۳۹۲ دبير شوراي‌ عالي امنيت ملي و رئيس گروه مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران با 1+5 بود. در دوره رياست او، هيچ توافقي به دست نيامد و تحريم‌ها عليه ايران همچنان گسترش يافت. جليلي که شش سال رئيس تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي بود، همان دوران در انتخابات سال 92 نيز نامزد شد، ولي حتي شانس این را که گزينه ائتلاف اصولگرايان بشود نیز نداشت. جليلي در صفحه شخصي خود در توييتر نيز درباره برجام نوشته است: «برجام مانند اين بود که ماشين يک‌ميليوني را به مبلغ يک ميليارد خريداري کني، اما طرف مقابل بعد از آنکه بخشي از پول را از ما گرفت، از دادن ماشين خودداري و با ماشين فرار کند و بعد شرکاي او به شما بگويند بايد بقيه اقساط ماشين را بدهيد و بعد هم گفته شود يک مزاحم از معامله خارج شد». اظهارات و توييت جليلي را حسام‌الدين آشنا، حميد ابوطالبي، مشاوران رئيس‌جمهور، حميد بعيدي‌نژاد، سفير ايران در لندن و رحيمي، نماینده عضو کميسيون امنيت ملي مجلس، بي‌پاسخ نگذاشته‌اند.  

برجام ارثيه تمرين رانندگي جناب‌عالي است

حميد ابوطالبي، مشاور رئيس‌جمهوري، نوشت: شما شش سال پيش پشت فرمان اين ماشين بوديد؛ آن‌قدر از چراغ قرمز گذشتيد، ورودممنوع رفتيد، توقف مطلقا ممنوع ايستاديد و... تا خسارت‌ها و جريمه‌هاي آن هزاربرابر قيمت ماشين شد، سپس ماشين را به دره فصل هفت منشور انداخته و گفتيد اينها کاغذپاره است. اين ارثيه دوران شوم ماشين‌بازي و تمرين رانندگي جناب‌عالي است.

مرد سياست داخلي هستيد نه خارجي 

حسام‌الدين آشنا، مشاور ديگر رئيس‌جمهوري، نيز در کانال تلگرامي خود به اين اظهارنظر جليلي که به سخنان اوباما استناد کرده، اشاره کرده و نوشته است: «به سخنان اوباما که براي مصرف داخلي در آمريکا بيان شده استناد مي‌کنيد و آن را براي مصرف داخلي در ايران خرج مي‌کنيد. سخنان ظريف را که براي مصرف خارجي در آمريکا بيان شده را هم براي مصرف داخلي در ايران خرج مي‌کنيد. در دوران مذاکرات هم به زبان داخلي با طرف خارجي سخن مي‌گفتيد. ظاهرا شما کلا مرد سياست داخلي هستيد نه سياست خارجي».

جليلي در سخنانش گفته تا سال 92، بيشترين مقدار توليد نفت انجام شده و آشنا اين موضوع را با طرح چند سؤال همراه کرده است: «بيشترين تعداد سکوهاي نفتي که در حال فعاليت بودند چه مقدار نفت توليد مي‌کردند؟ چه مقدار نفت صادر مي‌شد؟ چقدر زير قيمت صادر مي‌شد؟ چقدر پول آن بازمي‌گشت و وارد اقتصاد مي‌‌شد؟ چند بابک و رضا و... از آن ارتزاق مي‌کردند؟» آشنا در پايان مطلبش نوشته: «اگر سفرها و بازديدهاي تبليغاتي و پيش‌انتخاباتي اجازه داد لطفا کتاب هنر تحريم‌ها نوشته نفيو معمار تحريم‌هاي ايران را مطالعه کنيد. بعد از خواندن اين کتاب با وجدانتان خلوت کنيد و ببينيد دشمن دانا و دوست نادان چه بر سر کشور آوردند».

پايگاه انتخاب، بخشي از کتاب «هنر تحريم‌ها» نوشته ريچارد نفيو، معمار تحريم‌هاي ايران، را منتشر کرده که تأييد کرده: «سعيد جليلي، دبير پيشين شوراي‌عالي امنيت ملي ايران، با تحويل بخشي از ذخيره‌های اورانيوم غني‌شده ايران در ازاي ارائه سوخت هسته‌اي موافقت کرده بود». نفيو نوشته است: بر اساس اين پيشنهاد، «ايران ديگر نمي‌توانست استدلالى براى غنى‌سازى اورانيوم داشته باشد»، اما ايران با اين پيشنهاد موافقت نکرد. او نوشته است که جليلي همچنين موافقت موقت خود با يک توافق ديگر براى دادن اجازه بازرسى از تأسيسات جديد غنى‌سازى ايران در فردو را اعلام کرده بود.

چرا خودمان را تحقير مي‌کنيم 

حميد بعيدي‌نژاد، سفير فعلي ايران در لندن که رئيس تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي بود، با طرح اين سؤال که «حالا ايران در برجام اشتباه کرد، متن را دقيق مذاکره نکرد و اعتماد بي‌خودي کرد؛ اروپا، کانادا، ژاپن، روسيه و چين به‌عنوان اعضاي معاهده آسيا - پاسيفيک، معاهده آب‌وهوايي پاريس يا نفتا که ترامپ همه را رها کرد چطور؟» او نوشت: «چرا به‌جاي ديدن علت واقعي و ملامت دشمن، خودمان را تحقير و تضعيف مي‌کنيم؟» دونالد ترامپ قبل از برجام، از توافق پاريس و معاهده آسيا – پاسیفيک نيز خارج شده‌ بود. 
  
عليرضا رحيمي، نماينده مجلس، نيز در واکنش به جليلي نوشت: اين مطلب نشان مي‌دهد که جماعتي از پيشينيان برداشت حداقلي از منافع ملي را در صندوقچه خود ذخيره کرده‌اند تا به طور فصلي خرج جناحشان کنند، شايد نواقص عملکردشان مکتوم بماند. هنوز يادمان نرفته ايران ذيل فصل هفت دستاورد مهم گذشتگان بود.  

رئيس سابق موساد: اسرائيل در سال ۲۰۱۱ تا آستانه حمله به ايران پيش رفت

به نوشته باشگاه خبرنگاران، رئيس سابق موساد گفت: بنيامين نتانياهو در سال ۲۰۱۱ دستور حمله به ايران را صادر کرد، اما پس از مخالفت مقامات ارشد نظامي و امنيتي، اين دستور را لغو کرد. به گزارش پايگاه خبري صهيونيستي والا، «تمير پاردو»، رئيس سابق موساد، در مصاحبه‌اي که پنجشنبه پخش شده، رويدادهايي را که باعث شد اسرائيل در سال ۲۰۱۱ ميلادي تا آستانه حمله به ايران پيش برود برملا کرده است. پايگاه والا نوشت: رئيس سابق موساد درباره پيامدهاي هولناک چنين تصميمي هشدار داده و او در آن زمان به فکر استعفا افتاده بود. پاردو مدعي شد بنيامين نتانياهو در سال ۲۰۱۱ دستور حمله به تأسيسات هسته‌اي ايران را صادر کرد و از موساد خواست طرح اين حمله را آماده کند، اما پس از مخالفت مقامات ارشد نظامي و امنيتي، اين دستور را لغو کرد. وي گفت: در پي مخالفت رئيس ستاد مشترک ارتش و موساد، نخست‌وزير از قصد حمله به ايران صرف‌نظر کرد.

منبع: روزنامه شرق
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
0
1
سوال: مگر قرار است بمب اتم بسازیم؟
..................................
آنها میدانند غنی سازی بیشتر غیر قابل فروش فقط به درد بمب میخورد و بس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
0
0
اتفاقا سوال ما از امثال بعیدی نژاد این است که شما اگر امریکا را می شناختید چرا این قدر توافق نامه ضعیفی با آنها بستید که راحت بزنه زیرش
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
مگر معاهده آسيا - پاسيفيک، معاهده آب‌وهوايي پاريس يا نفتا که ترامپ همه را رها کرد ضعیف بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
0
0
آقای جلیلی معلومه که به آمریکائیها باج نداد.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
0
0
دلواپسان نزد مرد هیچ اعتباری ندارن
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۵
0
1
اتفاقا این پیش بینی دلواپس بود که صد در صد دقیق درست از کار در آمد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین