کد خبر: ۵۲۷۲۱۲
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
مقاوم سازی بیمارستان آسیب دیده سر پل ذهاب توسط وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در دست اقدام است.
آفتاب‌‌نیوز :
 نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده درخصوص آخرین وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق زلزله زده غرب کشور، گفت: بیمارستان ۵۰ تخت خوابی شهدای سرپل ذهاب بر اثر زلزله تخریب شد و با توجه به آسیب وارده به این بیمارستان و تلاش های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، بیمارستان ۶۵ تخت خوابی بانگر در فضایی که کاربری بیمارستانی نداشت، در مدت بسیار کوتاه و با ارائه خدمات بیشتر و تخصصی تر راه اندازی شد و در حال حاضر پزشکان و متخصصان زیادی از جمله متخصص ارتوپدی در آن فعالیت دارند.

طیب قدیمی ادامه داد : در حال حاضر، مقاوم سازی بیمارستان آسیب دیده شهدای سرپل ذهاب توسط وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در دست اقدام است و تعمیر و احداث فاز دو بیمارستان که آسیب کلی دیده است توسط خیرین کاشان تکمیل خواهد شد که امیدواریم ظرف چند ماه آینده ارائه خدمات درمانی را به همان مرکز برگردانیم.

 قدیمی با بیان اینکه قبل از وقوع زلزله ۲۲ آبان ماه سال گذشته در شهر ثلاث باباجانی، ارائه خدمات درمانی توسط پزشکان متخصص انجام نمی شد، افزود: در حال حاضر در این شهر، تعدادی متخصص زنان، داخلی و روانپزشک حضور دارند و در سایر شهرها ارائه خدمات درمانی و بهداشتی همانند گذشته انجام می شود. همچنین در اسلام آباد غرب نیز خدمات درمانی در بیمارستان قدیم با تغییراتی که در هتلینگ بخش های بیمارستان انجام شد، ارائه می شود.   

وی در ادامه بیان کرد: خیرین حوزه سلامت و وزارت راه و شهرسازی، احداث بیمارستان جدید در اسلام آباد غرب را تقبل کرده اند و نقشه های اولیه بیمارستان و چینش آن در اختیار خیرین قرار گرفته است.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده گفت: در مورد بیمارستان های آسیب دیده شهرستان قصر شیرین، برآوردهای اولیه انجام و تعمیرات در قالب هتلینگ شروع شده و امیدواریم تا قبل از فرارسیدن اربعین حسینی که به این بیمارستان نیاز است، تعمیرات و بازسازی آن تکمیل شود.

وی با اشاره به ساخت و نوسازی مراکز بهداشتی و خانه های بهداشتی تخریب شده در این مناطق توسط خیرین حوزه سلامت، اظهار داشت: در حال حاضر، برای ساخت و نوسازی خانه های بهداشت تخریبی، پیمانکار مشخص شده و مجوزهای اولیه گرفته شده و امیدواریم تا قبل از سالگرد زلزله، این خانه های بهداشت به بهره برداری برسند.    

 قدیمی با بیان اینکه یکی از مشکلات در مناطق شهری و روستایی مناطق زلزله زده غرب کشور تا قبل از سال ۱۳۹۷، وجود پسماندها، فاضلاب ها، روان آب ها و نخاله های ساختمانی بود، گفت: در جلساتی که با حضور بنیاد مسکن، شهرداری، جهاد کشاورزی و آبفا برگزار شد، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به عنوان ناظر بر ارائه دهندگان خدمت پیگیری های لازم را انجام می دهد.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده با تاکید بر اینکه در مراکز جامع خدمات سلامت مناطق زلزله زده، پزشک کادر بهداشتی و درمانی حضور دارند، تصریح کرد: در کنار این مراکز، خیرین حوزه سلامت به خصوص مجموعه خیریه نورآوران سلامت در دشت ذهاب به ارائه خدمات دندانپزشکی و چشم پزشکی پرداخته و در حال حاضر نیز در شهرستان ثلاث باباجانی استقرار دارند.

 قدیمی افزود: سه دستگاه کلینیک سیار دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در حال ارائه خدمات رایگان به مردم مناطق زلزله زده غرب کشور هستند و در کنار این کلینیک ها، هلال احمر نیز در گیلانغرب خدمات دندانپزشکی ارائه می دهد.  

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات جزئی در شهرستان سر پل ذهاب، ادامه داد: سازمان آب و فاضلاب باید برای سامان بخشیدن به حوزه آب روان ها و فاضلاب تلاش بیشتری کند. البته برای آب روستایی تلاش های خوبی انجام شده و حتی وضعیت آب از نظر کدورت و کلرسنجی نسبت به قبل از زلزله، بهتر شده است و برای جمع آوری نخاله ها مشکلی وجود ندارد، اما برای جمع آوری نخاله های ساختمانی در مناطق روستایی، نیازمند تلاش بیشتر دستگاه های اجرایی مسئول هستیم.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده درخصوص وضعیت حیوان گزیدگی در مناطق زلزله زده غرب کشور، گفت: اقدامات، آموزش ها و پادزهرهای مورد نیاز به نیروهای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ارائه شده است و خوشبختانه در حوزه بیماری های واگیر مشکلی وجود ندارد و جونده کش ها و سم پاشی ها در آینده هم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: امیدواریم همکاری های مردم با آموزش هایی که پرسنل ما به آنها ارائه داده اند، همچنان ادامه یابد تا در ماه های گرم سال شاهد بیماری های واگیر و حیوان گزیدگی نباشیم.

 قدیمی در ادامه در مورد حضور روانپزشک و روانشناس در این مناطق گفت: تمامی افراد مناطق زلزله زده غربالگری اولیه روان پزشکی شده اند و درمان افرادی که نیاز به درمان فردی یا گروهی داشتند، در حال انجام است و ادامه خواهد داشت.  

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده در خصوص گرمازدگی در مناطق زلزله زده غرب کشور با توجه به گرم شدن هوای این مناطق، گفت: در این حوزه آموزش های لازم به افراد داده شده است و مراکز بهداشت، آماده ارائه خدمات هستند. امیدواریم با همکاری مردم و آمادگی های صورت گرفته از سوی حوزه بهداشت و درمان، شاهد بروز عارضه ای در این زمینه نباشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر،وی در پایان تاکید کرد: ایجاد شرایط لازم برای جلوگیری از گرمازدگی بر عهده نهادهای دیگر است و در کارگروه های امنیت و سلامت غذایی و کارگروه های زلزله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، شرح وظایف نهادهای دیگر مکتوب شده و توسط دانشگاه پیگیری می شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین