کد خبر: ۵۲۷۲۳۹
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
دولت انگلیس امروز (دوشنبه) سند جدید راهبرد مبارزه با تروریسم خود را منتشر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
هدف از این راهبرد موسوم به «CONTEST» مقابله با خطراتی است که از جانب تروریسم شهروندان و منافع بریتانیا را تهدید می‌کند.

دولت انگلیس در تشریح جزئیات این سند ۹۸ صفحه‌ای اعلام کرد: این راهبرد جدید و به‌روزرسانی شده بازتابی از یافته‌های یک بازبینی اساسی در تمامی ابعاد مقابله با تروریسم است و اطمینان حاصل می‌کند که ما بتوانیم بهترین واکنش را درمقابل تهدیدهای مهم سال‌های آتی ناشی از تمامی اشکال تروریسم داشته باشیم.

دولت انگلیس اعلام کرد: راهبرد مبارزه با تروریسم ما بر مبنای چهار اصل خواهد بود که عبارتند از: ۱-جلوگیری از پیوستن افراد به گروه‌های تروریستی و حمایت از این گروه‌ها، ۲- متوقف کردن حملات تروریستی، ۳- تقویت توان حفاظتی در مقابل حملات تروریستی و ۴- کاستن از تأثیرات حملات تروریستی.

ساجد جاوید، وزیر کشور انگلیس در تشریح این راهبرد با اشاره به حمله‌ای که سال گذشته در لندن انجام شد، خاطرنشان کرد: بدون فعالیت آژانس‌های امنیتی در راستای خنثی کردن حملات، ممکن بود ما از ۲۰۱۳ بدین سو هر دو ماه یک‌بار شاهد یک حمله تروریستی باشیم.

وی اظهار کرد که سند جدید مبارزه با تروریسم انگلیس شامل شش عنصر اساسی است: ۱-تلاش برای جلوگیری از تهدیدها پیش از وقوع، ۲-تداوم سیاست‌های ضدتروریستی و حمایت سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی از این تداوم، ۳- تعامل نزدیک با شرکای بین‌المللی، ۴- اقدام بیشتر برای همکاری با شرکای خارج از دولت مرکزی و افزایش همکاری با بخش خصوصی، ۵- همکاری با شرکت‌های حوزه فناوری در راستای مقابله با فعالیت‌های تروریستی در فضای مجازی و ۶- تلاش بیشتر برای جلوگیری از تروریست شدن افراد.

بر اساس گزارش گاردین، وزیر کشور انگلیس تأکید کرد: لازم است روایت دیگری را جایگزین گفتمان نفرت کنیم.

وی ادامه داد: مهم نیست که این روایت نفرت مربوط به افراط‌گرایی اسلامی باشد که مدعی است ارزش‌های مشترک ما با اسلام سازگار نیست یا متعلق به راست‌گرایان افراطی باشد که به جامعه ما حمله می‌کنند. این افراد می‌خواهند ارزش‌هایی را که برای ما گرامی است، مورد هدف قرار دهند و آزادی‌های ما را تضعیف کنند.

او در بخش دیگری از اظهارات خود به تشریح وضعیت روابط امنیتی انگلیس پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا پرداخت و گفت: در حال حاضر همکاری امنیتی قابل توجهی میان دو طرف وجود دارد.

وزیر کشور انگلیس خاطرنشان کرد، کشورش به این موضوع صراحتا اشاره کرده که می‌خواهد بخشی از چارچوب امنیتی اروپا باقی بماند.

جاوید در ادامه بیان کرد: با این حال اتحادیه اروپا در این زمینه یک‌صدا نیست و کمیسیون اروپا مواضعی مبتنی بر تندروی دارد.

به گزارش ایسنا، وی تصریح کرد، وزرای کشور اتحادیه اروپا از رویکرد کمیسیون این اتحادیه در قبال همکاری امنیتی با انگلیس پس از بریگزیت حمایت نمی‌کنند و از این رو اطمینان وجود دارد که پس از خروج انگلیس در این زمینه توافقی حاصل خواهد شد.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین