کد خبر: ۵۲۷۵۳۶
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۴
رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به پیش بینی وقوع گرد و غبار در روزهای آینده در استان توصیه کرد: شهروندان خوزستانی در صورت بروز هرگونه حمله تنفسی و یا تداوم یا تشدید علایم بیماریهای ریوی و تنفسی به پزشک و یا نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر شکرالله سلمان زاده در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اخطاریه شماره ۲ امروز (۱۶خردادماه) مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان مبنی بر وزش بادهای نسبتا شدید تا شدید و فعال شدن کانونهای داخلی گرد و خاک، کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد و خاک طی روزهای پنجشنبه تا سه شنبه هفته آینده ضمن هشدار در خصوص آثار سوء گرد و غبار بر سلامت افراد به ویژه گروه‌های آسیب پذیر، از شهروندان خوزستانی  می خواهیم جهت پیشگیری از بروز حوادث و عوارض زیان بار این پدیده توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: نوزادان، کودکان، نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی به عنوان گروه‌های پر خطر و آسیب پذیر هنگام بروز پدیده گرد و غبار در منزل مانده و درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارند.

وی گفت: افراد از فعالیت غیرضروری در خارج از منزل اجتناب کرده و در صورت اجبار به فعالیت در هوای آزاد ضمن به حداقل رساندن زمان مواجهه با این پدیده، حتما از ماسک‌های مخصوص گرد و غبار موجود در داروخانه‌های سطح شهر استفاده نمایند.

سلمان زاده اظهار کرد: افرادی که دارای بیماری‌های قلبی، تنفسی و آسم یا دارای علایمی مانند تنگی نفس، سرفه، خس خس و درد قفسه سینه هستند، ضمن مصرف به موقع داروهای خود، اقدامات احتیاطی و پیشگیری کننده را جدی گرفته بگیرند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: افراد در صورت بروز هرگونه حمله تنفسی و یا تداوم یا تشدید علایم بیماریهای ریوی و تنفسی به پزشک و یا نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

وی افزود: پرهیز از مصرف غذاهای چرب، استفاده زیاد از مایعات و لبنیات کم چرب و شستشوی مکرر بینی و دهان و همچنین پوشش مناسب مواد غذایی آماده مصرف در جلوگیری از بروز عوارض ناشی از گرد و غبار بسیار موثر است.

سلمان زاده اظهار کرد: با توجه به کاهش میزان دید در هنگام بروز گرد و غبار، از سفرهای غیرضروری اجتناب نمایید و چنانچه بنا به ضرورت در جاده بوده و در حال رانندگی هستند، ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با دقت و با سرعت مناسب رانندگی کرده و در صورت لزوم تا برطرف شدن شرایط حاد، اتومبیل را در نقطه امن متوقف نمایید.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین