کد خبر: ۵۳۲۲۴۷
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
با تصمیم "هورست زیهوفر"، رهبر حزب اتحادیه سوسیال مسیحی (CSU) و وزیر کشور آلمان برای استعفا، وضعیت دولت ائتلافی آلمان که از ائتلاف حزب اتحادیه سوسیال مسیحی و حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی (CDU) مرکل تشکیل شده، بیش از پیش در معرض خطر قرار گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :
رهبر حزب بایرنی "اتحادیه سوسیال مسیحی" و وزیر کشور آلمان شامگاه یکشنبه استعفایش را از هر دو مقام تقدیم و اعلام کرد ترجیح می‌دهد استعفا دهد تا از مواضعش بر سر سیاست مهاجرتی آنگلا مرکل کوتاه بیاید.

به گزارش دویچه‌وله، با تصمیم "هورست زیهوفر"، رهبر حزب اتحادیه سوسیال مسیحی (CSU) و وزیر کشور آلمان برای استعفا، وضعیت دولت ائتلافی آلمان که از ائتلاف حزب اتحادیه سوسیال مسیحی و حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی (CDU) مرکل تشکیل شده، بیش از پیش در معرض خطر قرار گرفته است.

زیهوفر یکشنبه در جلسه رهبری حزبش اعلام کرد مذاکراتش با مرکل بی نتیجه بوده است و به همین خاطر قصد دارد از رهبری اتحادیه سوسیال مسیحی و عضویت در دولت کناره گیری کند.

اعلام استعفای زیهوفر در حالی صورت گرفته که هنوز مشخص نیست که رهبری اتحادیه سوسیال مسیحی که یکشنبه در مونیخ برای بررسی این بحران تشکیل جلسه داده بود، با پیشنهاد استعفای او موافقت کند یا خیر.

در همین حال مرکل که در برلین با اعضای ارشد حزبش جلسه داشت، شرایط را "بسیار جدی" توصیف کرد. مرکل امید داشت تا اختلافاتش را با زیهوفر و حزب او حل و فصل کرده و به آنها اطمینان دهد پیشرفت چشمگیری در تضمین همکاری اروپایی بیشتر برای مقابله با بحران مهاجرتی در نشست اخیر اتحادیه اروپا داشته است. در حالی که بسیاری از اعضای اتحادیه سوسیال مسیحی همان ارزیابی مرکل از این نشست را دارند، زیهوفر منتقدتر بود و یکشنبه در جلسه حزبی گفت که این نتایج تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند.

حزب اتحادیه دموکرات مسیحی با صدور قطعنامه‌ای از توافق اتحادیه اروپا برای کاستن از میزان مهاجرت پناهجویان و مهاجرت ثانویه به کشورهای عضو حمایت کرده است.

وزیر کشور مستعفی آلمان تاکید دارد که کشورش باید برگرداندن مهاجرانی را که سابقا در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا ثبت‌نام شده بودند، آغاز کند. مرکل هم گفته بود از چنین ایده‌ای حمایت نمی‌کند زیرا این نگرانی وجود دارد که سیستم مرزهای باز اروپا از بین برود و همبستگی این نهاد بیش از پیش تضعیف شود. ماه گذشته، این مقام منتقد آلمانی تا بعد از نشست اتحادیه اروپا به مرکل مهلت داده بود تا به راه‌حل جایگزینی برسد.

مرکل از سال ۲۰۰۵ صدراعظم آلمان است و دولت ائتلافی کنونی سه ماه پیش پس از ماه‌ها بن بست سیاسی شکل گرفت.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین