کد خبر: ۵۳۲۲۷۳
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
خبرگزاری اسپوتنیک همزمان با روز جهانی شهاب‌سنگ، به معرفی تعدادی از بزرگترین شهاب‌سنگ‌هایی که به زمین برخورد کرده‌اند پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ستاره های دنباله دار، سیارک ها، و اجرام آسمانی سنگ هایی هستند که در فضا سفر می کنند، زمانی که آنها از جو عبور و به سطح زمین برخورد می کنند «شهاب سنگ» نامیده می شوند.

شهاب سنگ ها به دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند. مواد تشکیل دهنده آنها شامل سیلیکات، سنگ آهن، نیکل و سایر ترکیبات فلزی است.

بسیاری از جستجوگران گنج با شناسایی انواع نادر شهاب سنگها و فروش آنها به موزه ها به ثروت هنگفتی دست یافته اند.

همزمان با روز جهانی شهاب سنگ در 30 ژوئن آشنایی با معروفترین شهاب سنگهایی که به زمین برخورد کرده اند خالی از لطف نیست.

شهاب سنگ لا کانسپسیون (La Concepcion) در مکزیک

شهاب سنگ لا کانسپسیون در قرن 17 میلادی در چی هوآهوآ، مکزیک کشف شد. صداهای عجیب و میدان مغناطیسی این شهاب سنگ مدت ها توجه محققان را به خود جلب کرد. این شهاب سنگ در حال حاضر، در موزه اکسترزا در پایتخت مکزیک نگهداری می شود.
شهاب سنگ لا کانسپسیون (La Concepcion) در مکزیک شهاب سنگ لا کانسپسیون در قرن 17 میلادی در چی هوآهوآ، مکزیک کشف شد. صداهای عجیب و میدان مغناطیسی این شهاب سنگ مدت ها توجه محققان را به خود جلب کرد. این شهاب سنگ در حال حاضر، در موزه اکسترزا در پایتخت مکزیک نگهداری می شود.
شهاب سنگ تونگوسکا (Tunguska) در روسیه

شهاب سنگ تونگوسکا در30 ژوئن سال 1908 در منطقه کراسنویارسک، روسیه فرود آمد. پس از برخورد این شهاب سنگ غول پیکر به منطقه جنگلی کراسنویارسک بیش از 80 میلیون درخت و درختچه در مساحتی بالغ بر دو هزار و 150 کیلومتر مربع نابود شدند. انرژی حاصل از این برخورد را معادل 30 مگاتن ماده منفجره تی ان تی اعلام کرده اند که 1000 بار قدرتمندتر از انفجار بمب اتمی در هیروشیما است.
شهاب سنگ تونگوسکا (Tunguska) در روسیه شهاب سنگ تونگوسکا در30 ژوئن سال 1908 در منطقه کراسنویارسک، روسیه فرود آمد. پس از برخورد این شهاب سنگ غول پیکر به منطقه جنگلی کراسنویارسک بیش از 80 میلیون درخت و درختچه در مساحتی بالغ بر دو هزار و 150 کیلومتر مربع نابود شدند. انرژی حاصل از این برخورد را معادل 30 مگاتن ماده منفجره تی ان تی اعلام کرده اند که 1000 بار قدرتمندتر از انفجار بمب اتمی در هیروشیما است.

شهاب سنگ ویلامت (Willamette) در آمریکا

این شهاب سنگ در سال 1902 در منطقه اورگن آمریکا کشف شد. وزن ویلامت حدود 15.5 تن و جنس آن از نیکل است. محققان بر این باورند که این شهاب سنگ متعلق به عصر یخبندان است و بیش از 13 هزار سال قدمت دارد.
شهاب سنگ ویلامت (Willamette) در آمریکا این شهاب سنگ در سال 1902 در منطقه اورگن آمریکا کشف شد. وزن ویلامت حدود 15.5 تن و جنس آن از نیکل است. محققان بر این باورند که این شهاب سنگ متعلق به عصر یخبندان است و بیش از 13 هزار سال قدمت دارد.

شهاب سنگ امبوزی (Mbozi) در تانزانیا

این شهاب سنگ در دهه1930 در تانزانیا کشف شد. امبوزی 3 متر طول و 25 تن وزن دارد.
شهاب سنگ امبوزی (Mbozi) در تانزانیا این شهاب سنگ در دهه1930 در تانزانیا کشف شد. امبوزی 3 متر طول و 25 تن وزن دارد.
شهاب سنگ کیپ یورک (Cape York) در گرین لند

این شهاب سنگ در سال 1993 در گرین لند کشف شد و برای تحقیقات به دانمارک ارسال شد. شهاب سنگ کیپ یورک حدود 20 تن وزن و نزدیک به 10 هزار سال عمر دارد.
شهاب سنگ کیپ یورک (Cape York) در گرین لند این شهاب سنگ در سال 1993 در گرین لند کشف شد و برای تحقیقات به دانمارک ارسال شد. شهاب سنگ کیپ یورک حدود 20 تن وزن و نزدیک به 10 هزار سال عمر دارد.
شهاب سنگ باکوبریتو (Bacubirito) در مکزیک

این شهاب سنگ در سال 1863 در مکزیک کشف و برای تحقیقات به شیکاگو ارسال شد. شهاب سنگ باکوبریتو حدود 20 تن وزن و 4.25 متر طول دارد.
شهاب سنگ باکوبریتو (Bacubirito) در مکزیک این شهاب سنگ در سال 1863 در مکزیک کشف و برای تحقیقات به شیکاگو ارسال شد. شهاب سنگ باکوبریتو حدود 20 تن وزن و 4.25 متر طول دارد.
شهاب سنگ ال چاکو (El Chaco) در آرژانتین

این شهاب سنگ در سال 1969 در آرژانتین کشف شد و 37 تن وزن دارد.
شهاب سنگ ال چاکو (El Chaco) در آرژانتین این شهاب سنگ در سال 1969 در آرژانتین کشف شد و 37 تن وزن دارد.
شهاب سنگ هوبا (Hoba) در نامیبیا

هوبا با 60 تن وزن، سنگین ترین شهاب سنگ جهان است که در نامیبیا کشف شده است. این شهاب سنگ حدود 80 هزار سال پیش به زمین برخورد کرده است.
شهاب سنگ هوبا (Hoba) در نامیبیا هوبا با 60 تن وزن، سنگین ترین شهاب سنگ جهان است که در نامیبیا کشف شده است. این شهاب سنگ حدود 80 هزار سال پیش به زمین برخورد کرده است.


اسپوتینگ


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین