کد خبر: ۵۳۳۰۶۸
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
مرد، اسم گربه‌ها را یکی یکی صدا می‌زند و در حالی که سعی می‌کند در را نیمه باز نگه دارد، می‌گوید:«بفرمایید داخل. می‌توانید همه‌شان را ببینید.» پرشین‌ها تقریباً همه جای سالن دیده می‌شوند.
آفتاب‌‌نیوز : مرد، اسم گربه‌ها را یکی یکی صدا می‌زند و در حالی که سعی می‌کند در را نیمه باز نگه دارد، می‌گوید:«بفرمایید داخل. می‌توانید همه‌شان را ببینید.» پرشین‌ها تقریباً همه جای سالن دیده می‌شوند. چندتایشان روی کاناپه ولو شده‌اند. چند تا دیگر روی زمین می‌خرامند و با حرکاتی آرام، سر و گردن شان را کش و قوس می‌دهند. چند تا هم توی سبدهای کوچک که با تشکچه‌های نازک پر شده‌اند، لمیده‌اند.

سالن حدوداً 90 متر است. یک اتاق در انتهای راهروی سمت چپ دیده می‌شود و یک آشپزخانه با فاصله کمی از آن قرار دارد که روی اُپنش را پاکت‌های بزرگ حاوی غذای حیوان پر کرده‌اند. 65 گربه تقریباً جایی برای اسباب و اثاثیه دیگر باقی نمی‌گذارند. بعضی وقت‌ها تعدادشان بیشتر هم می‌شود و ممکن است به 100 تا هم برسد. طبقه بالا هم هست اما گربه‌ها همه‌شان همینجا هستند. از آنجا به‌عنوان انبار استفاده می‌شود که البته در اختیار شخص دیگری است. منطقی هم به نظر می‌رسد چرا که شاید کمتر کسی راضی به همسایگی با لشکر گربه‌ها شود.

مرد به تنهایی «پرورشگاه پرشین» را اداره می‌کند. این اسمی است که خودش روی اینجا گذاشته. کارگری هم هست که غروب‌ها می‌آید و شب همینجاست. مرد گربه‌ها را می‌خرد، بهشان رسیدگی می‌کند، دکتر می‌برد، تا حدی تربیت‌شان می‌کند و به مرحله‌ای می‌رساند که به قول خودش حاضر و آماده‌اند برای واگذاری.

حراج گربه های ایرانی در پرورشگاه گربه‌ در غرب تهران + عکس

«این دو تا جفت هستند. بچه هم آورده بودند. یکی هردو را خواسته. البته الان دیگر عقیم‌اند.» دو تا گربه با فاصله کمی از هم مشغول بازی هستند. برای هرکدام از گربه‌ها 450 هزار تومان قیمت گذاشته که به نظر خودش خیلی خوب است. تخفیف هم می‌دهد چون این روزها بازار Store فروش گربه هم کساد است. البته اینجا همه گربه‌ها یک قیمت ندارند. بچه پرشین و اسکاتیش گران تر هستند. قیمت شان از 650 هزار تومان شروع می‌شود و تا حدود یک میلیون تومان می‌رسد. پرشین بالغ را می‌شود بین 300 تا 500 هزار تومان خرید.

«اینها طرفدار زیاد دارند. دلیلش این است که خیلی بی‌آزار هستند. حیوانات آرام و کم دردسری هستند و نیازهایشان را که برآورده کنید، دیگر کاری به کارتان ندارند. نکته مهمش هم این است که در آپارتمان  راحتند. اصلاً حیوان آپارتمان و فضای بسته‌اند. اگر ببینند کار دارید اصلاً مزاحم تان نمی‌شوند. یکجا می‌نشینند تا کارتان تمام شود و بعد نوازش شان کنید.

زود وابسته می‌شوند و با محبت هستند. خیلی خوششان نمی‌آید محیط زندگی‌شان تغییر کند. اگر به خانه شما بیایند حتی نسبت به تغییر دکوراسیون خانه ممکن است واکنش نشان دهند. بهتر است هر روز موهایشان را برس بکشید. واکسن‌هایشان را بموقع بزنید و ویتامین و تقویتی یادتان نرود. دکتر بردن 6 ماه یک بار کافی است. یک شامپوی ضد ساس هم هست که می‌توانید استفاده کنید. اگر از ریختن موهایشان در خانه هم شاکی باشید، آن هم یک دارویی دارد که می‌دهید و موهایشان نمی‌ریزد یا کمتر می‌ریزد. دیگر مشکل خاصی ندارند. الان تعدادشان زیاد است و ممکن است کمی کلافه به نظر برسند اما اینها زیاد اینجا نمی‌مانند.»

مرد پشت سر هم اطلاعات می‌دهد و منتظر جواب نمی‌ماند. گربه‌ها گاهی خودشان را به پاهایش می‌مالند اما نسبت به ورود تازه‌ واردها بی‌تفاوت هستند.

بیشتر چه کسانی پرشین می‌خرند؟ بی‌معطلی جواب می‌دهد:«آدم‌های تنها.» و بعد ادامه می‌دهد:«این حیوان 10 برابر محبتی را که به او می‌کنید، بهتان برمی‌گرداند. خانمی بود که همسرش خیلی جوان فوت شده بود و افسردگی داشت. با یکی از همین‌ها حالش خیلی بهتر شد. خیلی تأثیر دارد در روحیه آدم. همین که خانه بروید و ببینید یک موجود زنده در خانه هست، همینش خوب است. به هرحال بعضی آدم‌ها ناچارند دوره‌ای از زندگی‌شان تنها باشند.»

«دیگر در جاهای بدون مجوز و مخوف خرید نکنید.» این، عنوان آگهی یکی دیگر از کسانی است که مدعی است بهترین پرشین‌ها را برای فروش دارد.

«ما 200 گربه داریم در حال حاضر. بچه و پدر و مادر. خوبی کار ما این است که بچه گربه‌های خود را پیش ما بدون واسطه ودلال در انواع نژادها می‌توانید انتخاب کنید. فقط هم شعار نمی‌دهیم. شعار بی‌پایه واساس یعنی کلاهبرداری  وفریب افکار عمومی. اما بهشت کوچولوهای ما مجوزقانونی دارد. مجوز را باید از اتحادیه صنف امور لوازم بهداشتی و دامی وزارت کشاورزی دریافت کرد و کسی که مجوز ندارد، به نظرم خیلی نمی‌تواند قابل اعتماد باشد گرچه خیلی‌ها بی‌مجوز کار می‌کنند.»

بهشت کوچولوها، اصطلاحی که مرد برای پرورشگاه گربه‌های خود به کار می‌بَرد، جایی درغرب تهران است. مرد این‌طور توضیح می‌دهد:«ما یک سالن پرورش با کادر پزشکی مجرب و متعهد داریم که به‌صورت تخصصی نژادهای اسکاتیش، پرشین، اسفینکس و سیامی پرورش می‌دهیم. شما می‌توانید قبل از خرید، سلامت حیوان را از طریق دامپزشک مورد اعتمادتان تأیید کنید و اگر مایل بودید، خرید کنید. ما دلمان می‌خواهد با ورود این کوچولوهای بی‌دردسر و با نمک به منزل‌تان شادی هدیه کنیم. برای مشاوره رایگان هم در خدمت تان هستیم. این را می‌گویم که هیچ نگرانی نداشته باشید. حتی اگر تا به حال در خانه حیوان نداشته‌اید، مطمئن باشید با پرشین راحت کنار می‌آیید از بس‌که بی‌دردسر است.» قیمت پرشین بالغ در بهشت کوچولوها از 250تا 600 هزار تومان و بچه پرشین هم از 750 هزار تومان به بالاست و این البته آن‌طور که می‌گوید قیمت حراج است و این بزرگترین حراجی پرشین است که می‌توانید پیدا کنید.

به گفته او این گربه‌ها‌ نژاد ایرانی‌اند و در ایران پرورش پیدا می‌کنند اما از اوکراین هم وارد می‌شوند. «قیمت پرشین نسبت به چند سال قبل فرق زیادی نکرده حتی ارزان تر هم شده اما خاک و غذای حیوان الان افزایش قیمت داشته. برای هر پاکت غذا که یک ماه گربه را جواب می‌دهد، ماهانه چیزی بین 50 تا 70 هزار تومان هزینه می‌شد اما حالا حدود 120 تا 140 هزار تومان قیمت پیدا کرده. خاک وارداتی هم بود که هر 5 کیلو حدود 40 هزار تومان قیمت داشت و الان دو برابر شده. البته خاک ایرانی هم هست که کیلویی 7 تا 8 هزار تومان است و بیشتری‌ها هم دیگر ترجیح می‌دهند از آن استفاده کنند چون هر دو هفته یکبار باید عوض شود و خاک خارجی دیگر نمی‌صرفد. در کنارغذای گربه، غذای کمکی از خوراکی که خودتان می‌خورید هم می‌شود به حیوان داد.

«این حیوان آزاری ندارد اما به‌دلیل همین بالا رفتن قیمت خوراک و خاک، بعضی‌ها دیگر رغبتی به نگهداری از آن نشان نمی‌دهند و گربه‌ها را به ما می‌سپارند. در واقع پیش ما می‌گذارند که مشتری برایشان پیدا کنیم. بعضی‌ها حتی حاضرند گربه را رایگان به کسی واگذار کنند و فقط مطمئن باشند با او خوب رفتار می‌شود و جایش راحت و مرتب است. بالاخره یک موقعی طرف دیگر شرایطش را ندارد از حیوان مراقبت کند. بالاخره زندگی سخت است. حالا هم به لحاظ اقتصادی و هم روانی. این‌طور نیست که فکر کنید کسی که حیوان خانگی نگه می‌دارد پولدار است. بیشترشان قشر متوسط هستند اتفاقاً.»

می‌گوید گربه‌ها اول که از خانه بیرون می‌آیند، غمگین و گوشه گیرند و بعد کم کم بهتر می‌شوند و به محیط عادت می‌کنند. محیط پرورشگاه گربه‌ها در نگاه اول جای قشنگ و بامزه‌ای به نظر می‌رسد. موجودات پشمالو با آن دم‌های افراخته و چشم‌های تیله‌ای روشن، آدم را یاد شخصیت‌های کارتونی می‌اندازد. قرار است همنشین تنهایی که شوند؟ چند روایت نگفتنی را از زبان آدم‌ها شنیده‌اند؟ حرف‌هایی که به غیر نمی‌شود گفت. گریه‌های پنهانی. مرد می‌گفت اینها 10 برابر محبتی را که بهشان می‌کنی، به تو برمی‌گردانند.

رکنا

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین