کد خبر: ۵۳۳۹۳۵
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۷
رییس کمیته انقلاب یمن با اشاره به سیاست ایران‌ هراسی عربستان سعودی گفت که اگر واقعا ریاض و ابوظبی، ایران را دشمن خود می‌دانند، با این کشور مستقیما بجنگند.
آفتاب‌‌نیوز :
 خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، در بخش دوم مصاحبه با رئیس کمیته انقلاب یمن به نقل از وی نوشت که ترور «صالح الصماد» رئیس شورای عالی سیاسی یمن، کار اطلاعاتی جاسوسی ویژه زیر نظر آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است.

«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته انقلاب  یمن در این بخش از مصاحبه‌ درباره مسائل مربوط به حزب‌الله لبنان، جنوب یمن، ارتقای موشک‌های یمنی، ترور «صالح الصماد» و تدبیر برای نیازهای روزانه بیش از 20 میلیون یمنی تحت محاصره سه ساله و سایر مسائل سیاسی و نظامی این کشور توضیحاتی ارائه داد.

ترور الصماد کار اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا بود

وی درباره ترور رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفت که این ترور به سادگی و راحتی انجام نشد و با تلاش‌های اطلاعاتی و جاسوسی ویژه و تحت حمایت اسرائیل آمریکا محقق شد و این ترور، حقیقت تلخ جنایت دشمنان یمن را فاش کرد که بدون هیچ قانون و بدون هیچ عامل بازدارنده‌ای به جنایت خود ادامه می‌دهند.

توان موشکی یمن و تعویق آغاز به کار یک رآکتور هسته‌ای امارات

محمد علی الحوثی در پاسخ به سوالی درباره ارتقای سطح توان موشکی انصارالله گفت: جمهوری یمن دارای توانمندی موشکی بود و در وزارت دفاع این کشور، تیپ‌های موشکی حضور داشتند. سرتیپ «محمد العاطفی» که اکنون کرسی وزارت دفاع را دارد، یکی از فرماندهان تیپهای موشکی ارتش یمن بود و این امر پنهانی نیست. ارتقای این توان موشکی نیز چیز عجیبی نیست. یمنی‌ها از سایر افراد چیزی کم ندارند که مانع ابداع یا ابتکار در بخش تکنولوژی و پیشرفته کردن آن شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون موشک‌های یمن به سوی امارات یا سودان شلیک نشده است؛ گفت که انصارالله چندین پیام موشکی به امارات داده  و به همین دلیل است که امارات  فعالسازی یکی از رآکتورهای هسته‌ای خود را تا سال 2019 به تاخیر انداخت.زیرا کارشناسان به آن، خطر شلیک موشک‌های بالستیک یمن را گوشزد کرده‌اند.

این مقام عالی‌رتبه جنبش انصارالله تاکید کرد که سرویس‌های نظامی و فرماندهی نبرد یمن و دولت مکان و زمان واکنش موشکی را بر اساس امکانات و شرایط نبرد، تعیین می‌کند و عملیات‌های موشکی بر اساس یک راهبرد مشخص شده از سوی فرماندهی نظامی یمن صورت می‌گیرد.

علیه الحدیده جنگ رسانه‌ای در جریان است

رئیس کمیته انقلاب یمن در پاسخ به سوالی درباره احتمال واگذاری اداره بندر «الحدیدة» به سازمان ملل گفت: دولت یمن راهکارهای زیادی برای این مسئله دارد و مدت‌هاست که برای مقابله با فشارهای جنایتکارانه بر کلیه گذرگاه‌های زمینی، دریایی، هوایی و محاصره یمنی‌ها و محرومیت آنها حتی از سفرهای درمانی و تردد‌های معمولی، این راهکارها را طرح کرده است. اما جهان گویی در مقابل این جنایت‌های ضد بشری، کر و کور است.

وی افزود: آنچه که این روزها درباره تسلیم بندر الحدیدة گفته می‌شود در چارچوب جنگ رسانه‌ای برنامه‌ریزی شده از سوی ائتلاف متجاوز به یمن قرار دارد تا از این راه شکست خود در اشغال ساحل غربی از یک سو و رها کردن و نادیده گرفتن طرح‌های ابتکاری صلح و راهکارهای جامع از دیگر سو را توجیه کند.

محمد علی الحوثی افزود: من معتقدم آنچه که رهبر انقلاب ما  درباره دیدارهایش با فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن توضیح داد، واقعیت دارد. بهتر است به آخرین سخنرانی او مراجعه کنید تا از جدیدترین تحولات مربوط به این مسئله آگاه شوید زیرا وی در این سخنان درباره حقیقت توافق صورت گرفته توضیح داده است.

نیروهای ملی یمن تاوان سنگینی بابت حمایت از جنوب داده است

وی در پاسخ به این سوال که آیا باز انصارالله وارد جنوب یمن خواهد شد یا خیر و موضع انصارالله درباره استقلال‌طلبی جنوبی‌ها چیست، توضیح داد: ما برای جنگ با جنوبی‌ها وارد این منطقه نشده بودیم. هدف ما اعلام مبارزه با تروریسم بود که از عمق جنوب یمن پایگاهی برای انفجار و بمب‌گذاری‌های تروریستی استفاده می‌کرد.

وی افزود: زمانی که دیدیم، موضع ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دچار انحراف شده، از جنوب یمن عقب‌نشینی کردیم و به خطوط دفاعی خود بازگشتیم که تا به امروز کسی نتوانسته آنها را در هم بشکند. من معتقدم که نیروهای ملی و ما بهای سنگینی بابت حمایتمان از مسئله جنوب و حقوق مردم آن پرداخت کرده‌ایم.

الحوثی با اشاره به این مسئله که با وجود آنکه جنوب یمن خواستار جدایی و استقلال است اما بسیاری از جنوبی‌های زیر چتر ائتلاف سعودی که بارها تاکید کرده که مخالف استقلال آنهاست، در حال نبرد با ما هستند.

وی افزود که ائتلاف سعودی با استفاده از شعارهای مختلف برخی از جنوبی‌ها را با خود همراه کرده است اما ما مخالف نادیده‌گرفتن حقوق یمنی‌ها چه در شمال چه در جنوب چه در هر جای دیگر این کشوریم.

خواسته یمن، توقف جنگ و پایان محاصره غیرقانونی است

این رهبر انصارالله درباره تلاش‌های فرستاده سازمان ملل به یمن گفت: ما دستهای خود را برای صلحی عادلانه و با عزت و نه تسلیم، دراز می‌کنیم. هیچ یمنی نمی‌پذیرد که چیزی را که ائتلاف با توسل به زور نتوانسته از ما بگیرد، با سیاست از ما بگیرد. ما نیز همانند رهبر انصارالله تاکید می‌کنیم که از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل حمایت می‌کنیم و برایش توفیق آرزو می‌کنیم.

محمد علی الحوثی در پاسخ به این سوال که انصارالله برای توقف جنگ و خونریزی در یمن چه امتیازاتی را حاضر است بدهد، گفت: ما شروط سختی نگذاشته‌ایم تا بخواهیم درباره آنها امتیازی بدهیم. خواسته ما یک خواسته حق است. توقف جنگ، از بین رفتن محاصره غیرقانونی خواسته ماست و کشورهای دوستدار صلح و خیر باید فشار آوردند تا یمن از تخریب و نابودی بیشتر و بحران‌های انسانی جاری رهایی یابد.

حزب‌الله جنبشی مقاومتی در برابر اسرائیل است

وی در پاسخ به این سوال که حزب‌الله لبنان چه نقشی در جنگ دارد گفت: آیا مقصود شما در سوریه است یا جنگش با اسرائیل. حزب‌الله یک جنبش مقاومت مقابل اسرائیل است و ملت یمن نیز کاملا مقابل رژیم صهیونیستی می‌ایستد. این وجه اشتراک کلیه کشورهای عربی و مسلمان است. اما اگر قصد شما از این سوال، حضور نظامی حزب‌الله در یمن است، پاسخ آن را در سخنرانی چندی روز پیش «سید حسن نصرالله» بیابید.

عربستان و امارات اگر ایران را دشمن می‌دانند مستقیم با آن بجنگند

رئیس کمیته انقلاب یمن در پاسخ به این سوال که ایران ریاض را  به شلیک هزار موشک تهدید کرده است، آیا این تهدید در حمایت از موضع انصارالله صورت گرفته، گفت: تنش میان ایران و عربستان دارای ابعاد مختلفی است و ما برای همه صلح آرزو می‌کنیم. ما از همه جهان می‌خواهیم که از موضع یمن و ملت مظلوم آن که مورد تجاوز واقع شده‌‌اند وبیش از سه سال است که تحت محاصره‌اند، حمایت کنند.

وی افزود: اگر عربستان و امارات ایران را دشمن خود می‌دانند، خب مرزهای مشترکی با این کشور دارند پس اگر راست می‌گویند مستقیم با خود آن در آنجا بجنگند. زیرا نزدیک‌ترین مسافت میان آنها صرفا چند ده کیلومتر است.

محمد علی الحوثی درباره دلیل توقف دو ساعته فرستاده ویژه سازمان ملل در عدن و رایزنی‌اش با «عبدربه منصور هادی» گفت: فرستاده ویژه سازمان ملل می‌دانست که عدن [یعنی منصور هادی] تصمیم‌گیرنده [اصلی و مستقل] نیست و تصمیم‌گیرنده پایتخت کشورهای متجاوز به یمن است و توقف بیشتر او در عدن، صرفا، هدر دادن زمان بود ضمن اینکه در سایه وضعیت امنیتی شکننده این شهر، خطرات امنیتی علیه این فرستاده وجود داشت.

وی درباره ساختار آتی دولت یمن گفت که یمن یک جمهوری مستقل و دموکرات دارای حاکمیت و آزادی خواهد بود.

رئیس کمیته انقلاب یمن در ارزیابی نقش روسیه در یمن گفت که موضع روسیه در قبال یمن آنگونه که باید باشد، نیست به ویژه که روسیه با یمن توافق‌نامه مشترک دفاعی دارد و میان این  دو کشور روابط دوستی عمیقی طی دهه‌های مختلف وجود داشته است. یمن در سالهای دهه 30 قرن پیش از اولین کشورهایی بود که جمهوری روسیه را به رسمیت شناخت.

وی افزود که دیدارهایی میان مقامات سیاسی یمن و روسیه صورت گرفته است زیرا این کشور یکی از اعضای مهم شورای امنیت است و ما نیز دستهایمان به سوی کلیه دوستان یمن و کسانی که به عدالت، انسانیت و ارزش‌های اخلاقی اعتقاد دارند.

فارس
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین