کد خبر: ۵۳۴۲۸۲
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
با اشاره به بازدید از مرزهای غربی و شمال غربی کشور
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به بازدیدهایش از مرزهای غربی و شمال غربی کشور، گفت: عمده‌ترین مشکل در مرزها افزایش عوارض خروج از کشور است که باعث معضلاتی از حیث اقتصادی و اجتماعی برای مرزنشینان شده است لذا باید مجلس نسبت به اصلاح عوارض خروج از کشور اقدام کند
آفتاب‌‌نیوز :
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با بیان اینکه «بازدیدش از مناطق مرزی به صورت زمینی بوده است» گفت: متاسفانه مسئولان ما مناطق مرزی را با هلی‌کوپترگردی بازدید می‌کنند که این شیوه نتیجه‌ای در دیدن مشکلات و ضعف‌های مرزنشینان ندارد.

وی با بیان اینکه «از مرزهای کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی و اردبیل بازدید کرده است» گفت: به صورت میدانی در جریان مشکلات مردم مرزنشین قرار گرفتم. تلاش شد که بعد از بازدید از هر مرز بلافاصله در تهران با مسئولان کشور در حوزه مرزی و سفرای کشورهای همسایه جلسه‌ای گذاشته شود، نمونه آن دیدار با سفیر عراق در تهران بود که توافقی برای بازگشایی بخشی از مرزها و رفع مشکلات و ارتقای مناسبات در برخی از مرزها صورت گرفت.

فلاحت‌پیشه خاطرنشان کرد: بعد از بازدید از مرز ترکیه با مسئولان کشور در حوزه مرز و سفیر ترکیه در تهران دیدار خواهم داشت تا مشکلات مربوطه در این باره حل شود ولی به طور کلی باید موضوع عوارض خروج از کشور به صورت هوشمندانه اصلاح شود تا مبادلات مرزی، روابط اجتماعی و اقتصادی مستثنی شود. معتقدم قوانین مجلس باید به سمت رفع نیازهای مردم پیش رود که اصلاحیه عوارض خروج از کشور در همین راستاست.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: دیدارهای ما از مرزها در شرایطی انجام شد که شاهد افزایش بدون مطالعه عوارض خروج از کشور در مناطق مرزی هستیم که این به نوعی به خودتحریمی تبدیل شده است. ما در این دیدارها به این نتیجه رسیدیم که مجلس باید برای اصلاح عوارض خروج از کشور برای مرزنشینان کمک کند که در نهایت به سود آنها تمام خواهد شد.

وی ادامه داد: معتقدم افزایش عوارض خروج از کشور با دید غیرکارشناسی صورت گرفته و تنها سفرهای تفریحی در نظر گرفته شده است، مجلس نیز بر همین اساس مصوبه‌ای کلی و فراگیر را تصویب کرده در وهله اول مشکلاتی برای مرزنشینان به وجود آورده است. ما کشوری هستیم که با ۱۵ کشور همسایه بوده و مرز داریم و با دید دیگر با در نظر گرفتن ظرفیت‌های همسایگی با کشورهای دیگر ۲۵ کشور همسایه و هم مرز وجود دارد که با تعیین عوارض، خود تحریمی را ایجاد کرده‌ایم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه «افزایش عوارض خروج از کشور مشکلات اجتماعی را برای مرزنشینان به وجود آورده است» توضیح داد: معمولا مرزنشینان با کشورهای همسایه روابط خانوادگی و اجتماعی دارند که دید و بازدیدهای خانوادگی آنها را متحمل پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد ناشی از عوارض خروج از کشور کرده به همین دلیل این موضوع ناهنجاری‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: افزایش عوارض خروج از کشور باعث رکود جدی در مرزها شده آن هم در شرایطی که دشمنان ما به دنبال اعمال سیاست‌های تحریمی هستند ما خود تحریمی را پیاده کرده‌ایم که نتیجه آن پراکنده شدن مرزنشینان از مرزها است و به ازای خارج شدن هر مرزنشین از شهرهای مرزی باید یک سرباز جای او گذاشته شود که این از لحاظ امنیتی توجیهی نخواهد داشت.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین