کد خبر: ۵۳۴۳۹۲
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰
در پی واکنش گسترده افکار عمومی به اختصاص ۲۰ بیلبورد برای فیلم بهاره افشاری، وی ضمن دفاع از خود، اعلام کرد که این هدیه را پس فرستاده است.
آفتاب‌‌نیوز :
انصراف افشاری در حالی اتفاق می‌افتد که تاکنون سابقه نداشته شهرداری از یک مستند حمایت کند و حضور این مستند در بخش هنر و تجربه هم مخالفت‌هایی را به همراه داشته است.
پانزدهم تیرماه بود که اکران خصوصی مستند «سریک» در تالار ایوان شمس برگزار شد. در این مراسم جمعی از هنرمندان سینما، تئاتر و موسیقی و شخصیت‌های سیاسی و ورزشکان همچون سالار عقیلی، حامد همایون، مارال فرجاد، رضا داود نژاد، جواد صالحی، امیرحسین رستمی، خدادداد عزیزی، یاسر هاشمی، خسرو حیدری و مژده لواسانی حضور داشتند. در این مراسم محمدصادق حسنی، سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران قول اهدای ۲۰ بیلبورد به این مستند را می‌دهد. خبری که تحت عنوان هدیه میلیادری به سلبریتی‌ها می‌پیچد.

** بیلبورد‌ها برای تبلیغ فیلم بود نه استفاده شخصی
حسنی بیستم تیر ماه اهدای بیلبورد را تکذیب کرد و گفت: قرار شد از آقای سردار آزمون به عنوان یک چهره ارزشی و ورزشی حمایت شود. ما برای اکران فیلم سریک به کارگردانی خانم بهاره افشاری که سردار آزمون بازیگر آن است، سالنی تهیه کردیم تا افتتاحیه اکران در آن جا برگزار شود. در این بین، با توجه به این که رویکرد این فیلم یک رویکرد کاملا ورزشی است و احترام به مرام ورزشی و حمایت از ورزشکاران مدنظر ماست تا خدای نکرده قهرمانان ما آسیب روحی و اجتماعی نبینند و مردم از این استقبال کنند، از ما درخواست کردند که برای تبلیغات فیلم به آن‌ها کمک کنیم.

او ادامه داد: از آن‌جایی که وظیفه سازمان ورزش کمک به ورزشکاران و ورزش است ما این مسئله را مورد توجه قرار دادیم، اما این که قصه ۲۰ بیلبورد چطور در آمده و ماجرای تولد خانم افشاری به ذهن دوستان خطور کرده، الله اعلم. ضمن این که خبرنگاری که این خبر را تهیه کرده، از بین صحبت‌های من تحلیل و عدد و رقم خود را منتشر کرده و من چنین چیزی را اعلام نکردم. من فکر می‌کنم در جو امروز جامعه انتشار این اخبار کذب به تشدید فضای ناامیدی کمک می‌کند.

** من نخواستم، خودشان دادند، الان نمی‌خواهم
امروز بهاره افشاری کارگردان مستند «سریک» با انتشار نامه‌ای انصراف خود را از دریافت این بیلبورد‌ها اعلام کرد. او با اشاره به اینکه «فضای مه‌آلود و سیاست‌زده‌ای که این روز‌ها بر جامعه حاکم شده، باعث می‌شود از هر رفتاری، تعبیر سیاسی شود» نوشته است: «همه دوستانی که این روز‌ها خبر هدیه شش میلیاردی شهرداری را به من می‌دهند، خودشان بیش از هر کس دیگری بر این موضوع واقف هستند که این هدیه، هدیه شخصی از سوی یک نهاد به یک فرد نبود. پر واضح است نهاد‌هایی مانند شهرداری و صداوسیما یکی از وظایف‌شان کمک به آثار فرهنگی مستقلی است که در فضای بغرنج اقتصادی این روز‌ها سعی در ادامه حیات و بقا دارند. این اولین بار نیست و صد البته آخرین بار هم نخواهد بود که ارگان‌هایی نظیر شهرداری و تلویزیون امکاناتی نظیر بیلبورد و تیرز‌های تبلیغاتی خود را با تخفیف‌های حداکثری یا به شکل رایگان در اختیار اهالی فرهنگ قرار می‌دهند تا از این طریق امکان حیات را برای آن‌ها فراهم کنند».

افشاری در این نامه با طرح این سوال که کدام کارگردانی که غایت آرزویش دیده شدن فیلمش است، از حمایت شهرداری از سینمای مستقل چشم‌پوشی می‌کند؟ ادامه می‌دهد: «هرچند که بعد‌ها این کمک فرهنگی در این فضای ملتهب، تعبیر به هدیه شخصی شد. (که باز پر واضح است پیشنهاد هدیه یا حتی حسن‌نیت کمک به سینمای مستقلی که از جانب کسی دیگر اولین بار مطرح شده و نه از طرف گروه سریک چرا باید باعث شرمساری گروه ما شود؟) این در حالی است که به لطف خدا و مردم نازنین، فیلم ما در هفته اول بدون هیچ تبلیغی در نخستین ساعات فروش تمام بلیت‌هایش به پایان رسید».

بازیگر سریال «او یک فرشته بود» در پایان نامه‌اش تصریح می‌کند که ما هیچ درخواستی مبنی بر گرفتن بیلبورد، نه به شهرداری و نه هیچ نهاد دیگری ارائه نداده بودیم و این پیشنهاد صرفا از سوی این نهاد و در راستای وظایفش که حمایت از فرهنگ و هنر است، ارائه شده بود.

‎ افشاری در نهایت، خبر انصراف از دریافت بیلبورد‌ها را این‌گونه مطرح می‌کند: «اما در نهایت به احترام افکار عمومی که این روز‌ها تحت تاثیر فضای التهاب‌آمیز سیاسی دچار سوءتفاهم شدند، انصراف خود را از پذیرفتن بیست بیلبورد فیلم «سریک» اعلام می‌کنم و آرزو دارم هنر ما بتواند همچنان مستقل و بدون سایه سیاست به حرکتش ادامه دهد و ما با تعبیر‌های اینچنینی جلوی بقای هنر را نگیریم».
انصراف افشاری در حالی اتفاق می‌افتد که تاکنون سابقه نداشته شهرداری از یک مستند حمایت کند و حضور این مستند در بخش هنر و تجربه مخالفت‌هایی را به همراه داشته است.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین