کد خبر: ۵۳۴۳۹۷
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹
قرارداد سرمربی تیم ملی با ابهاماتی روبرو است که به نظر می‌رسد نیازمند توضیحاتی از سوی فدراسیون باشد.
آفتاب‌‌نیوز :
این یک خبر یا اتهام نیست که مدیران فدراسیون فوتبال بخواهند از طریق مراجع قضایی به آن واکنش بدهند! صرفا یک سوال است که بر پایه انتشار مفاد قرارداد کی‌روش و توضیحات مهم مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال برای شفاف‌سازی مطرح می‌شود! سوال اینجاست که آیا در قرارداد کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال پنهان‌کاری درآمد برای پرداخت مالیات کمتر وجود داشت؟

دواتفاق باعث به وجود آمدن این سوال می‌شود. چند ماه قبل مفاد کامل قرارداد کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال در رسانه‌ها منتشر شد و بازتابی گسترده در سطح جامعه داشت. حرف و حدیث درباره قرارداد یک طرفه و امتیاز‌های ویژه و حیرت‌انگیزی که مرد پرتغالی از فدراسیون فوتبال گرفت به قدری زیاد بود که هنوز هم درباره آن بحث می‌شود. منتهی یک روز بعد از رسانه‌ای شدن این قرارداد، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال مصاحبه‌ای در جمع خبرنگاران ورزشی رسانه‌ها انجام داد و ضمن انتقاد شدید از لو رفتن جزئیات قرارداد سرمربی تیم ملی تاکید کرد این قرارداد متمم‌هایی هم داشته است که آن را منتشر نکرده‌اند.

بد نیست بدانید که بخش چهارم قرارداد کی‌روش با عنوان وظایف و تعهدات فدراسیون و شرایط پرداخت دستمزد، ۱۳ بند دارد که به صراحت در بند دوازدهم آن نوشته شده است: تمامی هزینه‌ها با در نظر گرفتن مالیات دولت جمهوری اسلامی ایران برای دستمزد و مبالغ تشویقی، بیمه درمانی، گواهی اشتغال به کار و روادید باید توسط فدراسیون پرداخت شود. فدراسیون در صورت نیاز مدارک مربوطه را به وزارتخانه مالیات کشور محل اقامت کی‌روش ارایه می‌کند تا کی‌روش را از پرداخت مجدد مالیات معاف کند.

مشکل اول اینجا بود که فدراسیون فوتبال در شرایطی در این قرارداد پرداخت مالیات را بر عهده گرفته که هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال در مصوبه‌ای رسمی قانونی را در فوتبال ایران وضع کرد که هیچ باشگاهی حق ندارد پرداخت مالیات بازیکنان و مربیان خود را بر عهده بگیرد، اما این قانون درباره کی‌روش اجرا نشد.

حالا، اما با توجه به این موضوع که مهدی تاج اعلام کرده قرارداد کی‌روش متمم‌هایی دارد که رسانه‌ای نشده باید پاسخ این سوال مشخص شود که آیا در متمم قرارداد، مبلغ سالانه و آپشن‌های مالی نسبت به قرارداد اصلی افزایش داشته یا خیر؟

حالا موضوعی که انتظار می‌رود جزئیات آن برای مردم شفاف‌سازی شود یک چیز است؛ اینکه بدون در نظر گرفتن هرگونه مصلحت‌اندیشی توضیح داده شود دستمزد کی‌روش در متمم قراردادی که مهدی تاج از وجود آن صحبت کرد همین یک میلیون و چهارصد هزار یورو است یا نه؟ فراموش نکنیم بار‌ها این شایعه در محافل ورزشی مطرح شده که کی‌روش قراردادی دو میلیون یورویی با فدراسیون دارد. حتی چند سایت معتبر خارجی نیز قبل از جام جهانی وقتی قرارداد مربیان شاغل در تیم‌های ملی راه یافته به این مسابقات را منتشر کردند دریافتی کی‌روش را ۲ میلیون یورو ثبت کردند.

مدیران فدراسیون فوتبال همواره در مصاحبه‌های خود روی وجود نداشتن ابهام در عملکرد مالی مجموعه خود تاکید دارند؛ منتهی این انتظار با توجه به حرف‌وحدیث‌های پیش آمده وجود دارد که درباره مالیات و مبلغ اصلی قرارداد کی‌روش شفاف‌سازی صورت بگیرد.

با این توضیحات اگر در متمم قرارداد، آپشن‌های مالی سرمربی تیم ملی به ویژه پاداش‌ها و دستمزد سالیانه بیشتر از قرارداد اصلی باشد، باید درباره آن توضیحات قانع کننده ارائه شود. اصلا شاید قرارداد کی‌روش در متمم همان ۲ میلیون یورو است و مدیران فدراسیون هم مالیات همین رقم را پرداخت می‌کنند. منتهی بحث اصلی لزوم شفاف‌سازی به خاطر به وجود آمدن ابهام در آستانه عقد قرارداد جدید کی‌روش با فدراسیون فوتبال است.

منبع: ایلنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین